Hata kodu P0633 – İmmobilizer anahtarı programlanmamış – ECM/PCM

Hata kodu P0633 “immobilizer anahtarı programlanmamış – ecm” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Immobilizer Key Not Programmed – ECM/PCM” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0633 hatasının kodunun çözülmesi

Kayıtlı bir P0633 kodu, kontrol modülünün (PCM) veya (ECM) tanımadığı bir immobilizer anahtarı tespit ettiği anlamına gelir. Diğer kontrolörler de immobilizerden yanlış veya mevcut olmayan okumalar algılayabilir.

Hata kodu P0633 – İmmobilizer anahtarı programlanmamış – ECM/PCM

İmmobilizer anahtarı aracın çalınmasını önlemek için kullanılır ve ayrıca kapı kilitlerini manuel olarak kilitleme ihtiyacını ortadan kaldırır. İmmobilizer anahtarlığının içine bir transponder yerleştirilmiştir; araçtan belirli bir mesafe uzaklaştığınızda ECM/PCM’ye bir sinyal iletir.

Tipik olarak, transponder sinyali alındığında kapıların kilidi açılır ve motor çalıştırma düğmesi etkinleştirilir. İmmobilizer anahtarı araçtan çıkarıldığında, kapılar kilitlenir ve çalıştırma düğmesi işlevi otomatik olarak devre dışı bırakılır.

Her immobilizer anahtarı benzersiz bir transponder sinyali yayar. Yerleşik kontrolörlerin transponder sinyalini tanıması için uygun şekilde programlanması gerekir.

ECM/PCM veya immobilizer anahtarı değiştirilirse, bunların programlanması gerekir.

ECM/PCM immobilizer anahtarını bulamaz veya tanıyamazsa, P0633 kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir. İmmobilizer anahtar transponder imzası, alarm sistemi etkinleştirildiğinde ve kendi kendine diyagnoz işlevi etkinleştirildiğinde ECM/PCM ve diğer kontrolörler arasında karşılaştırılır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0633 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor çalıştırılamıyor.
 4. Araç kilitleme ve kilit açma işlevlerini devre dışı bırakın.
 5. Araç güvenlik sisteminin etkinleştirilmesi.

ECM/PCM immobilizer anahtarını tanımadığı için kaydedilen arıza kodu P0633 ciddi bir arıza kodu olarak sınıflandırılmalıdır. Bu nedenle motor çalıştırma ve kapı kilidi açma gibi önemli işlevler devre dışı kalacaktır.

Hata nedenleri

Kodu P0633, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • ECM/PCM programlama hatası.
 • ECM/PCM başka bir araçtan uygun programlama yapılmadan değiştirilmiş.
 • Arızalı immobilizer anahtarı.
 • İmmobilizer anahtarı programlanmadan değiştirilir.
 • İmmobilizer anahtarının pili bitmiş.
 • Bazen sebep ECM/PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P0633 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0633’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0633 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. İmmobilizer anahtarındaki güç beslemesini ve anahtarın kendisini hatasız çalışma açısından kontrol edin.
 3. İmmobilizer anahtarının ECM/PCM tarafından algılanıp algılanmadığını kontrol etmek için tarama aletini kullanın.
 4. Anahtar servis edilebilir durumdayken görüntülenmiyorsa, ECM/PCM’de bir sorun olup olmadığına bakın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Diğer kayıtlı kodların çoğunun aksine, P0633 genellikle bir ECM/PCM arızası veya programlama hatası ile ilişkilidir. Kontrol ünitesini doğru şekilde yeniden programlama becerisi olmadan, başarılı bir onarım pek mümkün olmayacaktır.

Bu kodun diyagnozu için bir diyagnostik tarama aleti ve bir araç bilgisi kaynağı gerekir. Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlamanız ve immobilizer anahtarının ECM/PCM tarafından nasıl algılandığını kontrol etmeniz gerekecektir.

Bu bilgi genellikle spesifik transponderin tanımı yapılmadan ‘evet’ veya ‘hayır’ olarak verilir. ECM/PCM tarafından hiçbir immobilizer anahtarı tanınmazsa, muhtemelen anahtarlığın pili bitmiştir veya yanlış immobilizer anahtarı kullanılmaktadır.

Tarama aleti ekranında ara sıra “evet” immobilizer anahtar sinyali görülüyorsa, ECM/PCM araca uyacak şekilde programlanmadan değiştirilmiş olabilir. Nadiren bir ECM/PCM arızası veya programlama hatası meydana gelebilir.

P0633 hatasının ortaya çıkmasındaki ana sorun, kontrolörün veya immobilizer anahtarının uygun şekilde programlanmadan ve belirli bir araca uyarlanmadan değiştirilmesidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0633 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Cadillac
 • Chevrolet (Captiva, Cruze, Silverado)
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • GMC
 • Jeep
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Corsa)
 • Saab (9-3)
 • Ssangyong (Actyon)

Arıza kodu P0633 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0541, P0630, P0631, P0632, P0638, P2607.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin