Hata kodu P0639 – gaz kelebeği ayar elemanı kontrol aralığı/performansı (Bank 2)

Hata kodu P0639 “gaz kelebeği ayar elemanı kontrol aralığı/performansı (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Throttle Actuator Control Range/Performance (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0639 hatasının kodunun çözülmesi

Bazı yeni araçlar, gaz kelebeği valfinin gaz pedalındaki bir sensör tarafından kontrol edildiği elektronik olarak kontrol edilen bir gaz kelebeği valfi ile donatılmıştır. Güç Aktarım Kontrol Modülü (PCM) sensörden gelen sinyali alır ve komutu gaz kelebeği gövdesindeki elektrik motoruna iletir.

Hata kodu P0639 – gaz kelebeği ayar elemanı kontrol aralığı/performansı (Bank 2)

PCM ayrıca gerçek gaz kelebeği konumunu izlemek için bir gaz kelebeği konum sensörü (TPS) kullanır. Gerçek konum hedef konum ile aralık dışında olduğunda, PCM 2. Bank için P0639 kodunu ayarlar.

Bu tip gaz kelebeği valflerinin çoğu tamir edilemeyecek durumdadır ve değiştirilmeleri gerekir.

Gaz kelebeği valfi, motor arızası durumunda açık tutmak için bir yay tarafından çalıştırılır. Bazı tam arıza durumlarında gaz kelebeği yanıt vermez ve araç sadece düşük hızda hareket edebilir.

OBD-II hatası P0639, “Gaz kelebeği valfi kontrolü çalışma aralığı uyuşmazlığı (Bank 2)” olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) gaz kelebeği kontrol aktivatörünün çalışmasıyla ilgili bir sorun tespit ettiğinde ayarlanır.

Bu arıza meydana geldiğinde, gaz kelebeği ayar elemanı belirli bir çalışma koşulları altında beklendiği gibi çalışmaz. Ya gerçek gaz kelebeği konumu belirli bir çalışma koşulunda istenen konumla eşleşmiyor.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0639 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Rölantide veya yük altında ateşleme sarsıntısı/eksikliği.
 3. Motor durur veya kötü çalışır.
 4. Motor hızlandırılamıyor, gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 5. Kötü hızlanma.
 6. Yavaş gaz kelebeği tepkisi nedeniyle motor gücü düşüşü.

P0639 arızası, motor ve kullanım sorunlarına neden olabileceğinden ciddi olarak kabul edilir. Bu kod bulunursa, mümkün olan en kısa sürede düzeltici önlem alınması önerilir.

Hata nedenleri

Kodu P0639, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı gaz kelebeği konum sensörü.
 • Arızalı gaz pedalı konum sensörü.
 • Gaz kelebeği ayar elemanı motoru arızalı.
 • Gaz kelebeği kontrol devresi arızası veya TPS, PPS ve PCM sensörlerinin zayıf elektrik bağlantısı.
 • TPS, PPS sensörü kablo demeti kısa devre yapmış.
 • Gaz kelebeği gövdesi kirlenmesi.
 • Gaz kelebeği geri dönüş yayı sıkışmış.
 • Gaz kelebeği jiklesi tıkanıyor.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0639 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0639’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P0639 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Gaz kelebeği konum veya gaz pedalı konum sensörü ile ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 4. TPS, PPS sensörünü test edin.
 5. Geri dönüş yayının çalışır durumda olduğunu kontrol edin.
 6. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Sensörler yakın zamanda değiştirilmişse, TPS, PPS’nin ayarlanması gerekebilir. Bazı araçlarda, montaj talimatları P0639 hatasını önlemek için doğru ayarlamayı gerektirir.

Herhangi bir belirti yoksa, sorun aralıklı olabilir ve kodun silinmesi bazen geçici olarak sorunu çözebilir. Bu durumda, herhangi bir yerde sürtünme, yıpranma vb. olmadığından emin olmak için kabloları kesinlikle kontrol etmelisiniz.

Gaz pedalı konumu ve gaz kelebeği konum sensörü

Genellikle bu sensörlere giden üç kablo vardır: PCM bilgisayarı tarafından sağlanan 5V referans voltajı, toprak ve sensör sinyali. Tüm bağlantıların sağlam olduğundan ve kablo demetinde gevşek kablo bulunmadığından emin olun.

Topraklamanın sağlam olduğunu ohm ölçeğine ayarlanmış bir dijital voltmetre ile kontrol edin. Ayrıca PCM’den gelen referans voltajını da test edin, 5 volt olmalıdır. Pozisyon vericisi sinyali, voltajın tüm hareket aralığı boyunca düşmeden düzgün bir şekilde artıp artmadığını belirlemek için bir multimetre ile de kontrol edilmelidir.

Salınım aralığı 0,5V ile 4,5V arasında olmalıdır. Pedala basılmadığında minimum değer görüntülenir. Pedala tamamen basıldığında, gaz kelebeği tamamen açık konumdayken maksimum değer.

Gaz kelebeği aktüatör motoru

PCM, pedal giriş konumuna bağlı olarak gaz kelebeği ayar elemanı motoruna bir sinyal gönderir. Ve ayrıca çalışma koşullarına bağlı olarak önceden belirlenmiş bir çıkış değeri.

Kablo demeti konnektörünü ayırarak gaz kelebeği ayar elemanı motorunun doğru direnç gösterip göstermediğini kontrol edin. Direnç fabrika spesifikasyonları dahilinde olmalıdır; çok yüksek veya çok düşükse, motor belirtilen konuma hareket etmeyebilir.

Volt ölçeğine ayarlanmış bir multimetre ile kablo demetinde güç olup olmadığını kontrol edin. Anahtar açık konumdayken voltaj akü voltajına yakın olmalıdır.

Sinyal kablosunun görev döngüsü, grafiksel bir multimetre veya görev döngüsü işlevine ayarlanmış bir osiloskop ile kontrol edilebilir. Görev döngüsü PCM tarafından ayarlanan yüzdeye karşılık gelmelidir.

Gelişmiş bir diyagnoz aleti kullanarak PCM’den ayarlanan görev döngüsünü kontrol etmek gerekebilir.

Gaz kelebeği gövdesi

P0639 hatası, serbest hareketi engelleyen bir şey olduğunda, kirlenmiş bir gaz kelebeği gövdesi nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu nedenle, gaz kelebeği gövdesini çıkarın ve normal hareketi engelleyebilecek kir veya kirlenme birikimi olup olmadığını kontrol edin.

Kirli bir gaz kelebeği valfi PCM’den belirli bir açılma konumuna komut alırken doğru yanıt vermeyebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0639 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Fiat
 • Ford
 • Nissan

Arıza kodu P0639 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0638, P069F, P2072, P2104, P2105, P2106, P2107, P2108.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin