Hata kodu P0647 – klima kavrama rölesi kontrol devresi yüksek

Hata kodu P0647 “klima kavrama rölesi kontrol devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “A/C Clutch Relay Control Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0647 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II donanımlı aracınızda kayıtlı P0647 kodu varsa. Bu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiği anlamına gelir. Bu da klima kavrama rölesi (A/C) kontrol devresiyle ilgilidir.

Hata kodu P0647 – klima kavrama rölesi kontrol devresi yüksek

Klima kavrama rölesi kontrol devresi klimanın çalışmasını kontrol etmek için tasarlanmıştır. Çalışma, klima kavramasına güç sağlanması ve ardından klima kompresörünün etkinleştirilmesiyle gerçekleşir.

Araca bağlı olarak bu devre çok karmaşık olabilir ve birkaç kontrol modülü içerebilir.

Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) veya diğer destekleyici kontrol modüllerinden biri hatalı sinyaller tespit ettiğinde. Klima kavrama rölesi kontrol devresinden geçen P0647 kodu ayarlanır.

Araca ve belirli arızaya bağlı olarak, bu kod kontrol motoru ışığı yanmadan önce sekiz defaya kadar algılanabilir. P0647 kodu daha sonra PCM tarafından ayarlanır. Bu, kontrol modülünün klima rölesi kontrol devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiğini gösterir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0647 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Bu hata oluştuğunda, araç kliması düzgün veya etkili çalışmayabilir.
 3. Klima hiç çalışmayabilir.

P0647 arıza kodunun ciddiyeti, klima düzgün çalışırken sadece motor uyarı ışığının yanması gibi önemsiz bir durumdan farklı olabilir. Ancak klima da arızalanabilir veya hiç çalışmayabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0647, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı debriyaj veya klima debriyaj rölesi.
 • Kırık kontrol modülü topraklama plakası.
 • CAN devresinde açık devre veya kısa devre.
 • Atmış sigorta veya jumper.
 • Hasarlı, aşınmış kablolar veya konektörler.
 • Yetersiz soğutucu akışkan nedeniyle klima sisteminde düşük basınç.
 • Arızalı PCM veya diğer kontrol modülü, ayrıca olası programlama hatası.

Arıza kodu P0647 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0647’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. PCM’den tüm diyagnostik hata kodlarını silin ve P0647 diyagnostik hata kodunun geri gelip gelmediğini görmek için test sürüşü yapın.
 3. Sorun devam ederse, özel bir arıza tespit tarama aleti kullanarak CAN veri yolu pimlerini ve ilgili elektrikli bileşenleri kontrol edin.
 4. Debriyajı veya klima kompresörü kavrama rölesini diyagnoz edin ve gerekirse değiştirin.
 5. Klima kompresörü de teşhis edilmelidir.
 6. Her şey yolundaysa, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0647 hatasıyla ilgili tüm olasılıkları elemek için kablo tesisatını görsel olarak inceleyin ve akü voltajını kontrol edin. Ayrıca akü terminallerini ve kablolarını gevşek bağlantılar açısından kontrol edin.

Sistem voltajının kılavuzda belirtildiği gibi olduğundan emin olun. Şarj sistemi tamamen çalışır durumdadır ve akü iyi durumdadır.

Voltajın kontrol edilmesi

Voltajı kontrol etme işlemi, güç kaynağı veya topraklama olmaması, bir süreklilik kontrolü gerektirebilir. Bu işlem kabloların, kontrol modüllerinin ve diğer bileşenlerin bütünlüğünü kontrol etmek için yapılır.

Bu işleme tüm kontrol modülü topraklama kablolarının dahil edilmesi gerekebilir. Süreklilik kontrolü her zaman güç bağlantısı kesilmiş olarak yapılmalıdır. Teknik özelliklerde aksi belirtilmedikçe, kablolama ve bağlantılar için normal okumalar 0 ohm direnç olmalıdır.

Direnç veya süreklilik olmaması, açık veya kısa devre yapan ve onarım veya değiştirme gerektiren hatalı kablo tesisatını gösterir. P0647 kodunun teşhisinde en yaygın ve en sık yapılan hata, semptomları ve kodları yanlış teşhis etmektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0647 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Cadillac
 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge (Caliber, RAM)
 • Ford
 • Jeep

Arıza kodu P0647 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0645, P0646, P06A0, P06A1, P06A2.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin