Hata kodu P0649 – hız kontrol lambası kontrol devresi arızası

Hata kodu P0649 “hız kontrol lambası kontrol devresi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Speed Control Lamp Control Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0649 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0649, en yaygın olarak ‘Hız Kontrol Lambası Kontrol Devresi Arızası’ olarak tanımlanan genel bir arıza kodudur. PCM hız izleme lambası (hız sabitleyici) kontrol devresinde bir arıza tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0649 – hız kontrol lambası kontrol devresi arızası

Hız kontrol lambası gösterge panelinde bulunur. Ana işlevi, sürücüyü hız kontrol sisteminin etkinleştirildiği konusunda uyarmaktır.

Hız kontrol sistemi aynı zamanda hız sabitleyici olarak da adlandırılır.

PCM, kontak her açıldığında hız kontrol lambası kontrol devresinin sürekliliğini daima izler. Hız kontrol sistemi araç hız sensöründen (VSS) gelen girdileri kullanır.

Ayrıca aracın hızını otomatik olarak düzenlemek için tekerlek hız sensörlerinden gelen verileri kullanır. Bu, hız sabitleme sistemi sürücü tarafından etkinleştirildiğinde meydana gelir.

Kontak her açıldığında ve PCM’ye güç uygulandığında, kontrolörün birkaç kendi kendine testi gerçekleştirilir. Dahili kontrolör kendi kendine testlerini gerçekleştirmenin yanı sıra. Her bir modülden gelen seri veriler, yerleşik kontrolörlerin iletişim kurmasını sağlamak için Kontrolör Alan Ağı (CAN) üzerinden iletilir.

Hız lambası kontrol devresini izlerken bir sorun tespit edilirse. P0649 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0649 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Yanan güvenlik sistemi uyarı lambası (hız monitörü uyarı lambası) yanabilir veya yanmayabilir.
 3. Hız kontrol sistemi çalışmayabilir.
 4. Hız kontrolüyle ilgili başka arıza kodları da mevcut olabilir.

P0649 arıza kodu ciddi bir kod olarak düşünülmelidir, çünkü bu kod mevcutsa, hız sabitleyici işlevini etkinleştirmeniz mümkün olmayacaktır.

Hata nedenleri

Kodu P0649, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı hız sabitleyici lambası.
 • Hız göstergesi kontrol devresinde açık devre veya kısa devre.
 • CAN veriyolunda hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo demeti.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0649 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0649’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcı kullanarak tüm verileri ve kayıtlı arıza kodlarını okuyun.
 2. Kodları silin ve P0649 hata kodunun tekrar görünüp görünmediğini kontrol edin.
 3. Hız kontrol lambasını ve gösterge tablosundaki devre kartını test edin.
 4. Kablo demetini hasar açısından inceleyin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayıp kayıtlı tüm kodları ve verileri alarak P0649 hatasının diyagnozuna başlayın. Gerekli tüm bilgiler kaydedildikten sonra kodları silin ve araç üzerinde bir test sürüşü gerçekleştirin.

Kod sıfırlandıktan ve test sürüşünden sonra hata geri gelirse, diyagnoz işlemine devam edilmelidir. Uygun bir kablo bağlantı şeması kullanarak hız uyarı lambası devresinde akü voltajı olduğunu kontrol edin.

Voltaj yoksa, sistem sigortalarını ve rölelerini kontrol edin ve gerekirse arızalı parçaları değiştirin. Hız monitörü uyarı lambasında voltaj tespit edilirse, arızalı olduğunu gösterecektir.

Hız uyarı lambası normal çalışıyor ve P0649 kodu aktif kalıyorsa, sigortaları ve kontrol ünitesi güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Gerekirse atmış sigortaları değiştirin.

Tüm sigortalar ve röleler doğru çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Kontrol cihazının güç ve toprak devreleri sağlamsa, muhtemelen arızalı bir kontrol cihazınız veya programlama hatanız vardır. Bazı durumlarda, yeniden programlanmış kontrolörler satış sonrası piyasadan satın alınabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0649 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Hyundai
 • Jeep

Arıza kodu P0649 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0513, P0648, P0650.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin