Hata kodu P065F – emme manifoldu ayar valfi performansı (Bank 2)

Hata kodu P065F “emme manifoldu ayar valfi performansı (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Intake Manifold Tuning Valve Performance (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P065F hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen P065F kodu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) bir Emme Emme Manifoldu Kontrol Valfı (IMAC) çalışma aralığı uyumsuzluğu tespit ettiğini gösterir. Bank 2, arızanın bir numaralı silindiri içermeyen bir motor grubunda meydana geldiğini gösterir.

Hata kodu P065F – emme manifoldu ayar valfi performansı (Bank 2)

IMAC sistemi hava akışına ince ayar yapmak ve düzenlemek için tasarlanmıştır. Bu da alt emme manifolduna, silindir kapaklarına ve yanma odalarına girer.

PCM kontrollü bir solenoid hava kontrol valfi bir veya daha fazla damper açar ve kapatır. Bunlar silindir girişlerinin üzerine sıkıca oturur. Ancak, otomobil üreticileri farklı tipte IMAC sistemleri kullanmaktadır.

Bazen emme manifoldu klapeleri bir çubuk veya mil vasıtasıyla elektronik bir solenoide bağlanır. Bu, her silindir kapağının uzunluğu boyunca ve her giriş portundan geçer. Bu durumda tüm klapeler aynı anda ve tek bir solenoid tarafından açılır.

Bu nedenle, bir flapın sıkışması veya takılması ya da arızalı bir solenoid nedeniyle tüm flaplar devre dışı kalabilir.

Aktüatörün doğru çalışıp çalışmadığını belirlemek için PCM, IMAC solenoidinden gelen giriş voltaj sinyallerini izler. Ayrıca manifold mutlak basıncını (MAP), manifold hava sıcaklığını, emme havası sıcaklığını da izler. Ayrıca gaz kelebeği konumu, oksijen ve hava kütle akış (MAF) sensörü verileri de kullanılır.

Belirli hava girişi koşulları, araç hızı ve gaz kelebeği konumu tespit edilir edilmez. PCM gerçek gaz kelebeği konumunu buna göre ayarlar. PCM, belirtilen parametreler dahilinde olan IMAC devresi voltaj seviyesini algılamazsa, P065F kodu kaydedilecektir.

Arıza gösterge lambası da yanabilir. MIL gösterge lambasının etkinleşmesi için genellikle IMAC ayar elemanı arızası olan birkaç ateşleme çevrimi gerekir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P065F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor silindirlerinde ateşleme arızaları meydana gelebilir. Araç düzensiz de çalışabilir.
 3. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 4. Artan motor gürültüsü ve tıkırtı veya tıkırtı sesi de mevcut olabilir.
 5. Soğuk çalıştırma ile ilgili sorunlar.
 6. Motor performansında azalma.
 7. Artan yakıt tüketimi.

P065F hatası oldukça ciddi ve motorunuzun dahili bileşenlerine zarar verebilecek bir hata olarak kabul edilir. Klapelerden çıkan parçaların motorun yanma odasına girerek önemli hasara yol açma potansiyeli vardır.

Hata nedenleri

Kodu P065F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • IMAC aktüatör solenoidi arızalı.
 • Gevşek veya sıkışmış giriş manifoldu kılavuzları.
 • Arızalı emme manifoldu yolluk konum sensörü.
 • IMAC solenoid kontrol devresinde açık veya kısa devre.
 • Kırık elektrik konektörü.
 • Arızalı MAP sensörü.
 • Arızalı CAN veriyolu.
 • Arızalı motor kontrol modülü (PCM).

Arıza kodu P065F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P065F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P065F hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Elektrik kablolarını ve konektörleri gözle kontrol edin.
 4. Hata kodu devam ederse, özel bir arıza tespit tarayıcısı kullanarak her bir CAN veri yolu pimini ayırın ve kontrol edin.
 5. Giriş manifoldu geometrisi modifikasyon solenoid valfini (Bank 2) kontrol edin.
 6. Yakıt enjektörü kontrol modülünü test edin.
 7. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) veya aracın yardımcı kontrol modüllerinden birinin toprak kablosunu kontrol edin.
 8. Gerekirse, araç üreticisinin CAN veri yolu kablo bağlantı şemasını kullanarak münferit araç kontrol modülleri arasındaki devrelerin sürekliliğini kontrol edin.
 9. Dijital bir voltmetre kullanarak giriş manifoldu geometri solenoid valfı devresinin voltajını ve direncini ölçün.
 10. Elde edilen değerleri üreticinin spesifikasyonlarında belirtilen değerlerle karşılaştırın.
 11. Herhangi bir yerde sorun bulunmazsa, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünü (PCM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P065F hatası tespit edildiğinde yapılacak ilk şey, tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için tüm kodları silmektir. Görünmezse, araç üzerinde test sürüşleri gerçekleştirin. Kodun birkaç çalışma döngüsünden sonra tekrar aktif hale gelmesini sağlamak için. Yeniden etkinleşirse, diyagnoza devam edin.

Ardından, giriş manifoldu kontrol valfinin yerini belirlemeniz gerekecektir. Bu zor olabilir, çünkü çoğu zaman emme manifolduna dahili olarak takılırlar.

Bununla birlikte, valf konektörüne makul ölçüde erişilebilir olmalıdır, bu nedenle kontrol edin. Kırık kontaklar, erimiş plastik vb. olup olmadığına bakın. Düzgün bir elektrik bağlantısı yaptığından emin olmak için.

Solenoid valfi kontrol edin

OBD2 tarayıcınızın özelliklerini kullanarak valfi kontrol etmeyi deneyin ve tam aralıkta çalışıp çalışmadığını belirleyin. Emme manifoldundan gelen bir tıklama sesi duyarsanız, bu büyük olasılıkla giriş manifoldu kontrol valfinin çalışmasıyla ilgilidir.

Tarayıcı ile sensörü ayarlarken emme manifoldundan anormal bir tıklama sesi geliyorsa. Bir tıkanıklık olması veya valfin kendisinin şu veya bu nedenle sıkışmış olması ihtimali yüksektir.

Bu nedenle valfin sökülmesi ve herhangi bir tıkanıklık olup olmadığının fiziksel olarak ve emme manifoldunun iç kısmının kontrol edilmesi gerekir. Herhangi bir tıkanıklık yoksa ve tıklamalar mevcutsa, vanayı değiştirmeyi deneyebilirsiniz, sorun muhtemelen budur.

Elektrikleri kontrol edin

Kontrol valfi ile ilişkili kablo demetini inceleyin. Bu kablo demetleri motor parçalarından ve diğer yüksek sıcaklık alanlarından geçebilir. Motor titreşimi nedeniyle zamanla yıpranma veya çatlama da olabilir.

Herhangi bir sorun bulunmazsa ancak P065F hata kodu kalırsa, motor kontrol modülüne (PCM) bakın. Nadiren başarısız olur, ama olur.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P065F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Citroen
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Isuzu
 • Land Rover
 • Mazda
 • Mitsubishi
 • Peugeot
 • Porsche
 • Saturn

Arıza kodu P065F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0663, P0664, P0665.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin