Hata kodu P0668 – PCM/ECM/TCM dahili sıcaklık sensörü “A” devresi düşük

Hata kodu P0668 “PCM/ECM/TCM dahili sıcaklık sensörü “A” devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “PCM/ECM/TCM Internal Temperature Sensor “A” Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0668 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II donanımlı aracınızda P0668 kodu kaydedilmişse. Bu, şanzıman/motor/şanzıman kontrol modülü (PCM/ECM/TCM) tarafından dahili ‘A’ sensöründe bir arıza tespit edildiği anlamına gelir. Bu da dahili sıcaklık sensörüyle ilgilidir. Bu arıza ile ilgili sorun, modülde düşük bir dahili sıcaklık sensörü sinyalinin tespit edilmiş olmasıdır.

Hata kodu P0668 – PCM/ECM/TCM dahili sıcaklık sensörü

Çoğu PCM güç kaynağı devresi nispeten basit ve anlaşılırdır. Kontak “AÇIK” konuma getirildiğinde, röleye güç uygulanır. Bu, solenoidin biri akü beslemesine kalıcı olarak bağlı olan iki temas noktasını kapatmasına neden olur. Bu gerçekleştiğinde devre kapanır ve aküden gelen güç PCM’ye uygulanır. Ek olarak bir sigorta veya eriyebilir bağlantı ile devreden geçer.

Röleler genellikle beş pimli tasarıma sahiptir. Birincil giriş terminali DC akü voltajı ile beslenir. Toprak çıkışı, motor veya şasi toprağına topraklanır.

İkincil giriş terminali, kontak anahtarı “AÇIK” konumdayken bir sigorta devresi üzerinden akü voltajı ile beslenir. Dördüncü terminal PCM için çıkıştır. Beşincisi, kontrolör ağı (CAN) için sinyal kablosudur.

OBD-II ile donatılmış araçlardaki elektronik kontrol sistemleri, kontrol modülleri adı verilen bir bilgisayar ağı tarafından kontrol edilir. Bu, Kontrolör Alan Ağı (CAN) aracılığıyla çeşitli modüller arasında sürekli iletişimi içerir.

Dahili PCM / ECM / TCM sıcaklık sensörünün amacı, kontrol modüllerinde bulunan çeşitli sensörlerin sıcaklığını izlemektir. Arızalar kontrol modülünün otomatik test arızaları tarafından tespit edilir. Bazı araçlarda, üç modül genellikle PCM olarak adlandırılan tek bir birleşik ünitede birleştirilir.

PCM, ECM veya TCM spesifikasyon dışında düşük bir iç sıcaklık sensörü sinyali tespit ettiğinde, P0668 kodu ayarlanacaktır. Motor uyarı lambası veya şanzıman uyarı lambası da yanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0668 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Daha fazla hasarı önlemek için şanzımanın acil olarak çalıştırılması.
 4. Motoru çalıştırmada sorunlar olabilir.
 5. Motor gücünde bir düşüş meydana gelebilir.
 6. Çoğu durumda motor hiç çalışmayacaktır.

P0668 teşhis kodu, sorunun özel yapısına bağlı olarak orta ila çok şiddetli arasında değişir. Arıza ışığı yanabilir veya araç hiç çalışmayabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0668, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • PCM, ECM veya TCM’nin arızalı güç rölesi.
 • CAN devresinde açık veya kısa devre.
 • Hasarlı, aşınmış kablolar veya konektörler.
 • Düşük sistem voltajı.
 • Arızalı kontak anahtarı.
 • Arızalı PCM veya diğer kontrol modülü, ayrıca olası programlama hatası.

Arıza kodu P0668 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0668’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. PCM’den tüm diyagnostik hata kodlarını çıkartın ve P0668 diyagnostik hata kodunun geri gelip gelmediğini görmek için bir test sürüşü yapın.
 3. Kod geri gelirse, düzgün çalıştığından emin olmak için ECM/PCM/TCM rölesini kontrol edin.
 4. Röle ve sigorta sistemi bağlantı şemasını kontrol edin.
 5. Arıza kodlarını tekrar silin ve bir test sürüşü yapın.
 6. Anahtarı kontak anahtarına takın ve açık konuma getirin. Kontrol Motoru ışığı yanmaz ancak bellekteki kod tekrar görünürse, röle arızalı olabilir.
 7. Röle arızalıysa, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0668 hatasıyla ilgili tüm olasılıkları elemek için kablo tesisatını görsel olarak inceleyin ve akü voltajını kontrol edin. Ayrıca akü terminallerini ve kablolarını gevşek bağlantılar açısından kontrol edin.

Sistem voltajının kılavuzda belirtilenle aynı olduğundan emin olun. Şarj sistemi tamamen çalışır durumdadır ve akü iyi durumdadır, diyagnostik prosedürüne başlayın.

ECM/PCM/TCM besleme devresinin başlangıç noktasını bulun. Bu genellikle kontak anahtarıdır, bu nedenle bu kablo veya terminaldeki voltajı kontrol etmek için dijital bir multimetre kullanın. Okunan değeri kılavuzda verilen değerle karşılaştırın ve bir anormallik tespit edilirse gerekirse onarın.

Kontrol modüllerinin hepsi olmasa da çoğu yaklaşık 9 voltluk bir referans gerilimi gerektirir. Voltaj gereksinimleri aracın yılına ve modeline göre değişir.

Kod korunmuşsa ancak kontak anahtarına giden ve gelen güç kaynağı belirtilen aralıktaysa. Sigorta kutusuna ve sonra PCM konnektörüne giden güç beslemesini not edin ve test edin. Anormallikler bulunursa, gerekli onarımları yapın. Tüm elektriksel parametrelerin üretici spesifikasyonlarına uygun olmasını sağlamak.

Yukarıda açıklanan adımlar P0668 hatasının giderilmesine yardımcı olacaktır, ancak nedenin açık olmadığı bazı durumlarda, aralıklı arızalar mevcut olabilir. Ayrıca, PCM zaten hasar görmüşse, uzman bir servis tarafından onarılması gerekebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0668 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Mazda
 • Nissan (Murano)
 • Opel
 • Volkswagen
 • MAZ

Arıza kodu P0668 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0634, P0666, P0667, P0669.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin