Hata kodu P0687 – ECM/PCM güç rölesi kontrol devresi yüksek

Hata kodu P0687 “ECM/PCM güç rölesi kontrol devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “ECM/PCM Power Relay Control Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0687 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II donanımlı aracınızda P0687 kodu kaydedilmişse, bu kontrol modülünün ECM/PCM ana güç rölesine giden devrede yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiği anlamına gelir. Yani, güç aktarım kontrol modülü kendi güç kaynağında yüksek sinyal seviyesi sorunu olduğunu tespit etmiştir.

Hata kodu P0687 – ECM/PCM güç rölesi kontrol devresi yüksek

Çoğu PCM güç kaynağı devresi nispeten basit ve anlaşılırdır. Kontak ‘AÇIK’ konuma getirildiğinde, röleye güç uygulanır. Bu, solenoidin biri akü güç kaynağına kalıcı olarak bağlı olan iki temas noktasını kapatmasına neden olur. Bu gerçekleştiğinde devre kapanır ve aküden gelen güç PCM’ye uygulanır. Ek olarak bir sigorta veya eriyebilir bağlantı ile devreden geçer.

Röleler genellikle beş pimli tasarıma sahiptir. Birincil giriş terminali DC akü voltajı ile beslenir. Toprak çıkışı, motor veya şasi toprağına topraklanır.

İkincil giriş terminali, kontak anahtarı “AÇIK” konumdayken bir sigorta devresi üzerinden akü voltajı ile beslenir. Dördüncü terminal PCM için çıkıştır. Beşincisi, kontrolör ağı (CAN) için sinyal kablosudur.

OBD-II ile donatılmış araçlardaki elektronik kontrol sistemleri, kontrol modülleri adı verilen bir bilgisayar ağı tarafından kontrol edilir. Bu, Kontrolör Alan Ağı (CAN) aracılığıyla çeşitli modüller arasında sürekli iletişimi içerir.

Motor her çalıştırıldığında, PCM tüm kontrol üniteleri için bir kendi kendine test gerçekleştirir. Normal voltaj giriş sinyali referansın altındaysa. P0687 kodu kaydedilir ve arıza gösterge ışığı yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0687 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Daha fazla hasarı önlemek için şanzımanın acil olarak çalıştırılması.
 4. Motoru çalıştırmada sorunlar olabilir.
 5. Motor gücünde bir düşüş meydana gelebilir.
 6. Çoğu durumda motor hiç çalışmayacaktır.

Çoğu durumda motor çalıştırılamadığı için P0687 teşhis kodu ciddi olarak kabul edilir. Bu kod mevcutsa ancak motor çalışıyorsa. Muhtemelen PCM programlamasında veya modülün kendisinde bir sorun vardır.

Hata nedenleri

Kodu P0687, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı PCM güç rölesi.
 • Sigorta atmış.
 • CAN devresinde açık veya kısa devre.
 • Hasarlı, aşınmış kablolar veya konektörler.
 • Düşük sistem voltajı.
 • Kontak anahtarı üzerindeki elektrik terminali kısmen veya tamamen ayrılmış.
 • Arızalı kontak anahtarı.
 • Arızalı PCM veya diğer kontrol modülü, ayrıca olası programlama hatası.

Arıza kodu P0687 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0687’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. PCM’den tüm diyagnostik hata kodlarını çıkartın ve P0687 diyagnostik hata kodunun geri gelip gelmediğini görmek için bir test sürüşü yapın.
 3. Kod geri gelirse, düzgün çalıştığından emin olmak için ECM/PCM rölesini kontrol edin.
 4. Sigortayı ve eriyebilir bağlantıyı inceleyin ve kontrol edin.
 5. Röle ve sigorta sisteminin bağlantı şemasını kontrol edin.
 6. Arıza kodlarını tekrar silin ve bir test sürüşü yapın.
 7. Anahtarı kontak anahtarına takın ve açık konuma getirin. Kontrol Motoru ışığı yanmaz ancak bellekteki kod tekrar görünürse, röle arızalı olabilir.
 8. Röle arızalıysa, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0687 hatasıyla ilgili tüm olasılıkları elemek için kablo tesisatını görsel olarak inceleyin ve akü voltajını kontrol edin. Ayrıca akü terminallerini ve kablolarını gevşek bağlantılar açısından kontrol edin.

Sistem voltajının kılavuzda belirtilenle aynı olduğundan emin olun. Şarj sistemi tamamen çalışır durumdadır ve akü iyi durumdadır, diyagnostik prosedürüne başlayın.

ECM/PCM besleme devresinin başlangıç noktasını bulun. Bu genellikle kontak anahtarıdır, bu nedenle bu kablo veya terminaldeki voltajı kontrol etmek için dijital bir multimetre kullanın. Okunan değeri kılavuzda verilen değerle karşılaştırın ve bir anormallik tespit edilirse gerekirse onarın.

Kod devam ediyorsa, ancak kontak anahtarına giden ve gelen güç kaynağı belirtilen aralık içindeyse. Sigorta kutusuna ve sonra PCM konnektörüne giden güç beslemesini not edin ve test edin. Anormallikler bulunursa, gerekli onarımları yapın. Tüm elektriksel parametrelerin üreticinin spesifikasyonları dahilinde olduğundan emin olmak.

Yukarıda açıklanan adımlar P0687 hatasını çözmeye yardımcı olacaktır, ancak nedenin açık olmadığı bazı durumlarda tekrarlayan bir arıza olabilir. Ayrıca, PCM zaten hasar görmüşse, uzman bir servis tarafından onarılması gerekebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0687 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • Audi (A6, S3)
 • BAW (Fenix)
 • BMW
 • Cadillac (BLS)
 • Chevrolet (Cruze)
 • Chrysler
 • Ford
 • Isuzu
 • Jeep
 • Porsche
 • Saab (9-3)
 • Skoda (Fabia)
 • Volkswagen (Polo)
 • MAZ

Arıza kodu P0687 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0603, P0685, P0686, P0688, P0689, P0690, U1123.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin