Hata kodu P068E – silindir 8 kızdırma bujisi kontrol devresi düşük

Hata kodu P068E “silindir 8 kızdırma bujisi kontrol devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cylinder 8 Glow Plug Control Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P068E hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P068E, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) 8 numaralı silindir için kızdırma bujisi kontrol devresinde bir düşük voltaj durumu tespit ettiğinde ayarlanır. Modelinize ait 8 numaralı silindirin yerini belirlemek için aracınızın el kitabına bakın.

Hata kodu P068E – silindir 8 kızdırma bujisi kontrol devresi düşük

Kızdırma bujisi silindir kapağına, yanmayı başlatan noktaya veya ‘sıcak noktaya’ çok yakın bir yere monte edilir. Motor yönetim bilgisayarı yağ ve şanzıman sensörlerini kullanarak motorun soğuk olduğunu algıladığında. Kızdırma bujilerini kullanarak motoru çalıştırarak motora yardım etmeye karar verir.

Çok uzun süre çalıştırmak, yüksek dirençleri nedeniyle ısı yaydıklarından ve etkinleştirildiklerinde kırmızı sıcak parladıklarından kızdırma bujilerini eritecektir. Bu yoğun ısı hızla silindir kapağına aktarılır. Bu da yanma ısısının, ateşleme için gelen yakıtı tutuşturmak için gerekli olan saniyenin bir kısmı boyunca tutulmasını sağlar.

PCM, 8 no’lu silindirin kızdırma bujisi kontrol devresinde beklenenden daha düşük bir voltaj seviyesi tespit ederse. Kod P068E kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P068E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM belleğine bir arıza olarak yazılacaktır).
 2. Soğuk havalarda veya bloğun soğuması için yeterince uzun süre rölantide kaldığında motorun çalıştırılması zordur.
 3. Motor yeterince ısınana kadar güç eksikliği.
 4. Hızlanırken motor titreşimi ve sarsıntı.
 5. Motor çalıştırılırken normalden daha gürültülü olabilir.
 6. Ön ısıtma göstergesi sönmüyor.
 7. Çalıştırma sırasında beyaz duman görülebilir.

Sadece bir kızdırma bujisi arızalanırsa, motor normalde tek bir arızalı kızdırma bujisi ile çalıştığından semptomlar minimum düzeyde olacaktır. Ancak soğuk koşullarda P068E arızası ile ilişkili listelenen sorunları yaşama olasılığınız daha yüksektir.

Hata nedenleri

Kodu P068E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Silindir no. 8’in kızdırma bujisi arızalı.
 • Kızdırma bujisi kontrol devresinde açık veya kısa devre.
 • Fiş konektörü hasarlı.
 • Kızdırma bujisi kontrol modülü arızalı.
 • Yanmış sigortalar da buna neden olabilir.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P068E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P068E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. P068E hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Kablolarda ve konektörlerde hasar olup olmadığını gözle kontrol edin.
 5. Sigortaları kontrol edin, gerekirse yanmış olanı değiştirin.
 6. Kızdırma bujisini kontrol edin.
 7. Motor kontrol modülünü (PCM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bağlantı kablosunu ayırarak kızdırma bujisini kontrol edin. Bir voltmetre alın ve “ohm” ölçümüne ayarlayın. Kırmızı ucu kızdırma bujisi terminaline ve siyah ucu toprağa yerleştirin.

Çoğu durumda, aralık 0,5 ile 2,0 ohm arasında olmalıdır (verileri fabrika servis kılavuzuna göre kontrol edin). Okunan değer kabul edilebilir aralığın dışındaysa kızdırma bujisini değiştirin.

Kırmızı kabloyu lastik kablosuna ve siyah kabloyu kızdırma bujisi tarafına yerleştirerek 8 numaralı kızdırma bujisine giden kabloyu kontrol edin. Direnç aynı olmalıdır, 0,5 ila 2,0 ohm. Buna göre, daha yüksekse, lastikten kızdırma bujisine giden kabloyu değiştirin.

Kablolarda gevşek, çatlak veya eksik yalıtım olup olmadığını kontrol edin. Kod tarayıcıyı gösterge panelinin altındaki OBD portuna bağlayın ve motor kapalıyken anahtarı “açık” konuma getirin. Kodları temizleyin. P068E hatası ile ilgili sorunun ortadan kalktığını kontrol etmek için bir test sürüşü yapın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P068E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Jeep
 • Porsche
 • Subaru
 • Volkswagen

Arıza kodu P068E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P066A, P066C, P066E, P067A, P067C, P067E, P068C, P069A, P069C.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin