Hata kodu P0697 – sensör referans gerilimi “C” devresi düşük

Hata kodu P0697 “sensör referans gerilimi “C” devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Sensor Reference Voltage “C” Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0697 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P0697, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) “C” devresinde açık bir sensör referans voltajı tespit ettiği anlamına gelir. Bu durumda, belirli bir sensör değil, ‘C’ devresindeki herhangi bir sensör söz konusudur.

Hata kodu P0697 – sensör referans gerilimi

Genellikle bu devre mutlak manifold basınç sensörü (MAP) ve gaz pedalı konum sensörü no.2 tarafından beslenir. Ancak bazen marka ve modele bağlı olarak başkaları da mevcut olabilir.

PCM ile aynı devre üzerindeki tüm bu sensörlere 5V referans voltajı beslenir ve bir sinyal alınır. Açık devre nedeniyle bu sinyal PCM tarafından alınmazsa, devrenin arızalı olduğu kabul edilir ve P0697 kodu kaydedilir.

Bu nedenle, ‘C’ referans voltajı devresinde bir açık devre oluşursa, bu devreyi paylaşan tüm sensörler etkilenebilir. Ancak çoğu durumda bu hataya başka kodlar da eşlik edecektir. Bu da devre arızasının mevcut olduğu genel alanı daraltmaya yardımcı olacaktır.

Diğer kodların mevcut olup olmadığına bakılmaksızın, bu hata “C” referans voltajı devresinde bir açık devre tespit edildiği anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0697 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Ek olarak, belirli bir sensörle ilgili bir sorunu gösteren kodlar olabilir.
 3. Şanzıman spor ve ekonomi modları arasında değiştirilemez.
 4. Vites geçişleri ani olabilir veya şanzıman hiç vites değiştirmeyebilir.
 5. Şanzıman dört tekerlekten çekiş ve önden çekiş modları arasında geçiş yapamıyor.
 6. Şanzıman yüksek ve düşük kademe arasında vites değiştiremiyor.
 7. Hız göstergesi dengesiz olabilir veya hiç çalışmayabilir.

Kaydedilen arıza kodu P0697’nin ciddiyeti, devredeki sensörlerden hangisinin bozulduğuna bağlıdır. Bu nedenle, kritiklik derecesi vakadan vakaya değişecektir.

Hata nedenleri

Kodu P0697, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Mutlak manifold basınç sensörü (MAP) arızalı.
 • Gaz pedalı konum sensörü no. 3 ile ilgili sorun.
 • Erimiş veya kırılmış kablo demeti ve konnektör ile ilgili sorun.
 • Sigorta veya sigorta bağlantısı atmış.
 • Arızalı sistem güç rölesi.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0697 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0697’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. İlk olarak, aracın yerleşik bilgisayarına bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Ardından PCM belleğinden hata kodlarını silin ve P0697 hatasının tekrar görünüp görünmediğini anlamak için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar ortaya çıkarsa, kablo demetlerini ve konnektörleri kontrol edin.
 4. “C” referans devresindeki sensörleri test edin, gerekirse değiştirin.
 5. Kontrol modülünü (PCM) kontrol edin, gerekirse değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı tüm kodları alın. Sonra onları temizleyin ve arabayı test edin. P0697 kodu görünmezse, hata geçicidir. Eğer görünürse, teste devam edin.

“C” referans devresi sensörleriyle ilişkili kabloları ve konnektörleri gözle kontrol edin. Hasar tespit edilirse hasarlı kabloları veya konektörleri değiştirin. Daha sonra hataları tekrar sıfırlayın, bir test sürüşü yapın ve tekrar okuyun.

Sensörleri kontrol edin

P0697 kodu tekrar görünürse, ‘C’ voltaj referans devresinin hangi sensörlere hizmet verdiğini belirlemek için kılavuza bakın. Üreticiler parça, devre ve sensör işaretleme kurallarına her zaman uymazlar.

İlgili tüm sensör kabloları için direnç, referans voltajı, süreklilik ve topraklama sürekliliğini kontrol edin. Elde edilen tüm verileri kılavuzda verilen değerlerle karşılaştırın.

Her bir sensörün çalışmasını bir osiloskop kullanarak test edin, bunun için bir dalga formu kütüphanesi gerekecektir. Böyle bir ekipman ve referans veri mevcut değilse, teşhis prosedürüne devam edilmesi önerilmez.

Yanlış test prosedürleri elektrik sisteminin yanı sıra bir veya daha fazla kontrol modülünde ciddi hasara neden olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0697 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A8)
 • Chevrolet (Aveo, Captiva, Cruze, Impala, Silverado)
 • Daewoo (Gentra)
 • Fiat (Ducato)
 • Isuzu
 • Iveco (Daily)
 • Mahindra
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Mini
 • Opel (Astra, Insignia, Vivaro)
 • Renault
 • Volkswagen (Golf)
 • GAZelle

Arıza kodu P0697 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0698, P0699, P06A8.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin