Hata kodu P069E – yakıt pompası kontrol modülü MIL aydınlatması istedi

Hata kodu P069E “yakıt pompası kontrol modülü MIL aydınlatması istedi” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Pump Control Module Requested MIL Illumination” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P069E hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P069E hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P069E – yakıt pompası kontrol modülü MIL aydınlatması istedi

Kaydedilen kod P069E, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) yakıt pompası kontrol modülünde bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Bu nedenle ‘Motoru kontrol et’ arıza gösterge ışığının yanmasını talep etmiştir.

Yakıt pompası kontrol modülü yakıt pompası rölesine ve yakıt pompasına voltaj sağlamaktan ve ayarlamaktan sorumludur. Tipik olarak, yakıt pompası kontrolörü PCM’ye entegre edilmiştir. Ancak bağımsız bir modül de olabilir.

Yakıt pompası enjeksiyon sistemine basınçlı yakıt gönderir. Çoğunlukla yakıt deposunun içinde bulunur, ancak yakıt rampası boyunca da olabilir. Dizel güç aktarma organlarında yüksek basınç pompaları en yaygın olanlarıdır. Bunlar motora monte edilir ve motor tarafından tahrik edilir.

Kontak her açıldığında (ve PCM’ye güç verildiğinde), birkaç kontrolör kendi kendine testi gerçekleştirilir. Bu kontrol üniteleri bir yakıt pompası kontrol modülü içerir.

PCM, dahili bir kontrolör kendi kendine testi gerçekleştirerek seri verileri izleyebilir. dahili kontrolörlerin düzgün iletişim kurduğundan emin olmak için kontrolör ağı (CAN) üzerinden iletilir.

Yakıt pompası kontrol modülü kontrol lambasının etkinleştirilmesini talep etmişse, P069E kodu kaydedilecektir. Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanacak ve kontrol panelinde ‘Motoru Kontrol Et’ simgesini göreceksiniz.

Arıza belirtileri

Sürücü için P069E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kötü motor çalıştırma.
 2. Güç ünitesinin çalıştırılamaması.
 3. Motor kontrol edilebilirliği ile ilgili sorunlar.
 4. Diğer kayıtlı kodlar.

Kaydedilen arıza kodu P069E, motorun doğru çalışmasını doğrudan etkilediği için ciddi bir arıza kodudur. Bu nedenle bu arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P069E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt pompası kontrolörü arızalı.
 • Yakıt pompası kontrol modülü güç beslemesinde açık devre.
 • Yakıt pompası voltaj ayırma şalteri arızalı veya atmış.
 • PCM arızası veya programlama hatası.

Arıza kodu P069E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P069E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Yakıt pompasındaki voltajı kontrol edin.
 2. Kabloları ve konektörleri bir multimetre ile test edin.
 3. Sigortaların yanı sıra röleleri de kontrol edin, gerekirse değiştirin.
 4. Acil durum yakıt anahtarını kontrol edin (varsa).
 5. Yakıt pompasının doğru çalışıp çalışmadığını test edin, gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Başka yakıt pompası veya yakıt besleme kodları kaydedilmişse, P069E kodunu diyagnoz etmeye çalışmadan önce bunları diyagnoz edin ve çözün. Kaydedilen kodu üreten Teknik Servis Bültenlerindeki (TSB’ler) araç bilgilerini kontrol edin. İlgili TSB’yi bulursanız, yararlı diyagnostik bilgiler sağlayabilir.

P069E kodunu diyagnoz etmek için bir diyagnostik tarama aletine, bir dijital multimetreye ve güvenilir bir araç bilgisi kaynağına ihtiyacınız olacaktır.

Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayarak başlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun ‘yanıp sönüyor’ olması ihtimaline karşı bu bilgileri not edin. İlgili tüm bilgiler yazıldıktan sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne tabi tutun (mümkünse).

PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır. Doğru bir teşhis konulabilmesi için P069E’nin devam etmesine neden olan durumun kötüleşmesi gerekebilir. Kod temizlenirse, diyagnoz işlemine devam edin.

Konnektör tiplerini, konnektör pin atama diyagramlarını, komponent konum göstergelerini elde etmek için araç bilgi kaynağını kullanın. Kablo bağlantı şemalarının yanı sıra, söz konusu kod ve araçla ilgili diyagnostik blok şemaları.

Uygun kablo bağlantı şemasını ve multimetrenizi kullanarak yakıt pompası kontrol devresinde akü voltajı olup olmadığını kontrol edin. Değilse, sistem sigortalarını ve rölelerini kontrol edin ve gerekirse arızalı parçaları değiştirin.

Bazen araçta bir yakıt pompası voltajı ayırma anahtarı bulunabilir, etkinleştirilmediğinden veya arızalı olmadığından emin olmak için kontrol edin.

Yakıt pompası kontrol devresinde voltaj veya topraklama olmadığında ve tüm sigortalar ve röleler normal çalıştığında. Kontrol ünitesine bağlı kablo ve kablo demetleri kontrol edilmelidir.

Yakıt pompası kontrol devresinde voltaj varsa, sistem kontrol ünitelerinde su, ısı veya çarpışma hasarı belirtisi olup olmadığını kontrol edin. Hasar görmüş (özellikle sudan) herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasarsızsa, arızalı bir kontrolörden veya kontrolör programlama hatasından şüphelenilmelidir. Kontrolörün değiştirilmesi yeniden programlama gerektirecektir.

Araç bir kazaya karışırsa, önce yakıt pompası voltaj anahtarını kontrol edin. Multimetrenin negatif ucunu toprağa bağlayarak kontrolör topraklamasının bütünlüğünü kontrol edin. Ve pozitif test ucu akü voltajına.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P069E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Buick
 • Cadillac (Escalade)
 • Chevrolet (Captiva, Malibu, Silverado, Tahoe)
 • Ford
 • Opel (Antara, Astra, Insignia)
 • Saturn

Arıza kodu P069E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0106, P0191, P0231, P023F, P0420, P0430, P0573, P0641, P06A6, P1682, C0035, C0561, C0899, C0900.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin