Hata kodu P06A4 – sensör referans gerilimi “D” devresi düşük

Hata kodu P06A4 “sensör referans gerilimi “D” devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Sensor Reference Voltage “D” Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P06A4 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P06A4, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) “D” devresindeki sensör referans voltajının çok düşük olduğunu tespit ettiği anlamına gelir. Bu belirli bir sensör değil, ‘D’ devresindeki herhangi bir sensördür.

Hata kodu P06A4 – sensör referans gerilimi

Normalde bu devre gaz kelebeği konum sensörü (TPS) ve gaz pedalı konum sensörü (APPS) No.1 tarafından beslenir. Ancak bazen marka ve modele bağlı olarak başkaları da mevcut olabilir.

Tüm bu sensörler PCM ile aynı devre üzerinde 5V referans voltajı ile beslenir ve bir sinyal alınır. PCM tarafından alınan bu sinyal çok düşükse, devrenin arızalı olduğu kabul edilir ve P06A4 kodu kaydedilir.

Bu nedenle, ‘D’ referans voltaj devresi çok düşükse, bu devreyi paylaşan tüm sensörler etkilenebilir. Ancak çoğu durumda bu hataya başka kodlar da eşlik edecektir. Bu da devre sinyalinin çok düşük olduğu genel alanı daraltmaya yardımcı olacaktır.

Diğer kodların mevcut olup olmadığına bakılmaksızın, bu hata “D” voltaj referans devresinde düşük bir sinyal tespit edildiği anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P06A4 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Ek olarak, belirli bir sensörle ilgili bir sorunu gösteren kodlar olabilir.
 3. Kötü hızlanma.
 4. Motor hızlandırılamıyor ve gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Motor performansında azalma.
 7. Devirlerde kayma ve rölantide durma girişimleri.

Kaydedilen arıza kodu P06A4’ün ciddiyeti hangi sensör devresi arızasının meydana geldiğine bağlıdır. Bu nedenle, ciddiyet derecesi vakadan vakaya değişecektir.

Hata nedenleri

Kodu P06A4, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Gaz kelebeği konum sensörü (TPS) arızalı.
 • Gaz pedalı konum sensörü No. 1 (APPS) arızalı.
 • Kablo demeti ve konnektörde erimiş veya kırılmış konnektör şeklinde sorun.
 • Sigorta veya sigorta bağlantısı atmış.
 • Arızalı sistem güç rölesi.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P06A4 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P06A4’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Önce bir OBD-II tarayıcıyı aracın yerleşik bilgisayarına bağlayın ve kayıtlı verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Ardından PCM belleğinden hata kodlarını silin ve P06A4 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, kablo demetlerini ve konnektörleri kontrol edin.
 4. “D” referans devresindeki sensörleri test edin, gerekirse değiştirin.
 5. Kontrol modülünü (PCM) kontrol edin, gerekirse değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı tüm kodları alın. Sonra onları temizleyin ve arabayı test edin. P06A4 kodu görünmezse, arıza geçicidir. Eğer görünürse, teste devam edin.

‘D’ referans devresi sensörleriyle ilişkili kabloları ve konnektörleri gözle kontrol edin. Hasar tespit edilirse hasarlı kabloları veya konektörleri değiştirin. Daha sonra hataları tekrar sıfırlayın, bir test sürüşü yapın ve tekrar okuyun.

Sensörleri kontrol edin

P06A4 kodu tekrar ortaya çıkarsa, hangi sensörlerin ‘D’ voltaj referans devresi tarafından desteklendiğini belirlemek için kılavuza bakın. Üreticiler parça, devre ve sensör işaretleme kurallarına her zaman uymazlar.

İlgili tüm sensör kabloları için direnç, referans voltajı, süreklilik ve topraklama sürekliliğini kontrol edin. Elde edilen tüm verileri kılavuzda verilen değerlerle karşılaştırın.

Her bir sensörün çalışmasını bir osiloskop kullanarak test edin, bunun için bir dalga formu kütüphanesi gerekecektir. Böyle bir ekipman ve referans veri mevcut değilse, teşhis prosedürüne devam edilmesi önerilmez.

Yanlış test prosedürleri elektrik sisteminin yanı sıra bir veya daha fazla kontrol modülünde ciddi hasara neden olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P06A4 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Hyundai (Genesis)
 • Kia
 • GAZelle (Next)

Arıza kodu P06A4 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P06A3, P06A5, P06A9.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin