Hata kodu P06A6 – sensör referans gerilimi “A” devre aralığı/performans

Hata kodu P06A6 “sensör referans gerilimi “A” devre aralığı/performans” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Sensor Reference Voltage “A” Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P06A6 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P06A6, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) “A” devresindeki sensör referans voltajının çalışma aralığında bir uygunsuzluk tespit ettiği anlamına gelir. Bu belirli bir sensör değil, ‘A’ devresindeki herhangi bir sensördür.

Hata kodu P06A6 – sensör referans gerilimi

Tipik olarak bu devre yakıt deposu basıncı (FTP), barometrik basınç (BARO) ve yakıt dağıtıcı borusu basıncı (FRP) sensörlerini besler. Ayrıca klima soğutucu basıncı ve eksantrik mili konumu.

PCM ile aynı devre üzerindeki tüm bu sensörlere 5V referans voltajı uygulanır ve bir sinyal alınır. PCM tarafından alınan giriş voltajı sinyali beklenen parametrelerin dışındaysa, P06A6 kodu kaydedilecektir.

Bu nedenle, ‘A’ referans voltaj devresinde bir çalışma aralığı uyumsuzluğu varsa, bu devreyi paylaşan tüm sensörler etkilenebilir. Ancak çoğu durumda bu hataya başka kodlar da eşlik eder. Bu da bu arızanın mevcut olduğu genel alanı daraltmaya yardımcı olacaktır.

Diğer kodların mevcut olup olmadığına bakılmaksızın, bu hata “A” referans voltajı devresinde bir uyumsuzluk tespit edildiği anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P06A6 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Ayrıca, belirli bir sensörle ilgili bir sorunu gösteren kodlar da olabilir.
 3. Şanzıman spor ve ekonomi modları arasında değiştirilemez.
 4. Vites geçişleri ani olabilir veya şanzıman hiç vites değiştirmeyebilir.
 5. Şanzıman dört tekerlekten çekiş ve önden çekiş modları arasında geçiş yapamıyor.
 6. Şanzıman yüksek ve düşük kademe arasında vites değiştiremiyor.
 7. Hız göstergesi dengesiz olabilir veya hiç çalışmayabilir.

Kaydedilen arıza kodu P06A6’nın şiddeti, devredeki sensörlerden hangisinin bozulduğuna bağlıdır. Bu nedenle, ciddiyet derecesi vakadan vakaya değişecektir.

Hata nedenleri

Kodu P06A6, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt deposu basınç sensörü (FTP) arızalı.
 • Barometrik basınç sensörü (BARO) arızalandı.
 • Yakıt dağıtıcı borusu basınç sensörü (FRP) sorunu.
 • Klima soğutucu basınç sensörü arızalı.
 • Bir veya daha fazla eksantrik mili konum sensörü arızalı.
 • Kablo demeti ve konnektörde erimiş veya kopmuş kablo demeti şeklinde sorun.
 • Yanmış sigorta veya eriyebilir bağlantı.
 • Arızalı sistem güç rölesi.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P06A6 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P06A6’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. İlk olarak, aracın yerleşik bilgisayarına bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Ardından PCM belleğinden hata kodlarını silin ve P06A6 hatasının yeniden ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, kablo demetlerini ve konnektörleri kontrol edin.
 4. “A” referans devresindeki sensörleri test edin, gerekirse değiştirin.
 5. Kontrol modülünü (PCM) kontrol edin, gerekirse değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı tüm kodları alın. Sonra onları temizleyin ve arabayı test edin. P06A6 kodu görünmezse, arıza geçicidir. Eğer görünürse, teste devam edin.

‘A’ referans devresi sensörleriyle ilişkili kabloları ve konnektörleri gözle kontrol edin. Hasar tespit edilirse hasarlı kabloları veya konektörleri değiştirin. Daha sonra hataları tekrar sıfırlayın, bir test sürüşü yapın ve tekrar okuyun.

Sensörleri kontrol edin

P06A6 kodu tekrar ortaya çıkarsa, ‘A’ voltaj referans devresinin hangi sensörlere hizmet verdiğini belirlemek için el kitabını kontrol edin. Üreticiler parça, devre ve sensör işaretleme kurallarına her zaman uymazlar.

İlgili tüm sensör kabloları için direnç, referans voltajı, süreklilik ve topraklama sürekliliğini kontrol edin. Elde edilen tüm verileri kılavuzda verilen değerlerle karşılaştırın.

Her bir sensörün çalışmasını bir osiloskop kullanarak test edin, bunun için bir dalga formu kütüphanesi gerekecektir. Böyle bir ekipman ve referans veri mevcut değilse, teşhis prosedürüne devam edilmesi önerilmez.

Yanlış test prosedürleri elektrik sisteminin yanı sıra bir veya daha fazla kontrol modülünde ciddi hasara neden olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P06A6 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Silverado)
 • Ford (Kuga)
 • Honda
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Volvo

Arıza kodu P06A6 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0641, P0642, P0643, P069E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin