Hata kodu P06AF – tork yönetim sistemi – zorlamalı motor kapatma

Hata kodu P06AF “tork yönetim sistemi – zorlamalı motor kapatma” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Torque Management System – Forced Engine Shutdown” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P06AF hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P06AF, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) tork kontrol sisteminde bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Arıza o kadar ciddiydi ki motorun zorunlu olarak durdurulması gerekti.

Hata kodu P06AF – tork yönetim sistemi – zorlamalı motor kapatma

Tork kontrol sistemi, otomatik şanzıman vites değiştirme sırasında motor torkunu azaltmak için tasarlanmıştır. Bu, şanzımanın ve aktarma organlarındaki diğer tüm bileşenlerin ömrünü uzatmak için gereklidir.

PCM, tork kontrol sistemine uygulanacak parametreleri belirlemek için çeşitli sensörlerden gelen verileri işler. Strateji ayarlandıktan sonra PCM stratejiyi başlatır ve uygulanabilir her sürüş döngüsünde tekrarlar.

PCM ateşleme avansını geciktirdiğinde gerçek motor torku azalması gerçekleşir. PCM ateşleme zamanlamasının geciktirilemediğini veya motor torkunun etkin bir şekilde kontrol edilemediğini tespit ederse. Motor duracak, P06AF kodu kaydedilecek ve arıza gösterge lambası yanacaktır.

Motor tork kontrol kodu sadece otomatik şanzımanlı araçlar için geçerlidir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P06AF hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor çalıştırılamıyor.
 3. Sarsıntı, motor çalışırken ateşleme atlıyor.
 4. Motor kontrol edilebilirliği ile ilgili sorunlar.
 5. Kötü şanzıman çalışması.
 6. Vites geçişleri ani.

Bu hata, kullanım sorunlarına neden olabileceğinden oldukça ciddidir. P06AF kodu zamanında düzeltilmezse, motorda veya şanzımanda ciddi mekanik hasar meydana gelebilir.

Hata nedenleri

Kodu P06AF, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı şanzıman giriş veya çıkış hız sensörü.
 • Mekanik arıza ve şanzıman arızası.
 • Arızalı tork konvertörü.
 • Bozuk veya kısa devre yapmış kablolar veya konektörler.
 • Bazı durumlarda, PCM veya TCM arızası.

Arıza kodu P06AF nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P06AF’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarama aleti ile PCM belleğinde kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Kayıtlı kodları sıfırlayın ve aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata geri gelirse, konektörleri ve kablo demetini hasar veya zayıf temas açısından kontrol edin.
 4. Tork konvertörünün yanı sıra şanzımanı da test edin.
 5. Kod hala aktifse, PCM/TCM’nin muhtemelen flaşlanması veya değiştirilmesi gerekir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P06AF sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek size çok zaman kazandırabilir.

Daha sonra kablo tesisatının durumunu belirgin arızalar açısından kontrol etmek için ayrıntılı bir görsel inceleme yapmalısınız. PCM veya TCM’nin yanı sıra konnektörleri ve kabloları da kontrol edin.

Kablolama ve bağlantılar için normal okumalar 0 ohm direnç olmalıdır. Kablolama sürekliliği kontrolü her zaman devreden güç bağlantısı kesilmiş olarak yapılmalıdır. Kısa devreyi ve ek hasara neden olmayı önlemek için.

Direnç veya süreklilik eksikliği, açık veya kısa devre olan hatalı kablolamayı gösterir. Bu durumda onarım veya değiştirme gerekli olacaktır.

Şanzıman Kontrol Modülü (TCM)

TCM’nin gerçekten bir sinyal gönderip göndermediğini kontrol etmek için, görev döngüsüne ayarlanmış bir grafik multimetre veya bir dijital depolama osiloskopu gerekecektir. Multimetrenin pozitif kablosunu TCM’ye giden kablo demetine bağlayın. Negatif kabloyu da iyi bir toprak zemine bağlayın.

İş çevrimi, TCM tarafından genişletilmiş diyagnostik alet okumasında ayarlananla aynı olmalıdır. Döngü %0 veya %100’de kalırsa veya kesintili olursa, bağlantıları tekrar kontrol edin. Tüm kablo tesisatında sorun yoksa ancak P06AF hatası devam ediyorsa, TCM arızalı olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P06AF ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Buick
 • Cadillac
 • Chevrolet
 • Ford (Focus)
 • GMC
 • Honda
 • Jaguar
 • Mercedes-Benz (W212)
 • Volkswagen

Arıza kodu P06AF ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2637, P2638, P2639, P2640.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin