Hata kodu P06B8 – dahili kontrol modülü geçici olmayan rastgele erişimli bellek hatası

Hata kodu P06B8 “dahili kontrol modülü geçici olmayan rastgele erişimli bellek hatası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Non-Volatile Random Access Memory (NVRAM) Error” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P06B8 hatasının kodunun çözülmesi

Saklanan kod P06B8, kontrol modülünün (PCM) uçucu olmayan erişim belleğinde dahili bir işlemci performans hatası tespit ettiği anlamına gelir. Diğer kontrolörler de dahili bir PCM performans hatası (NVRAM ile) tespit edebilir ve bu hatanın saklanmasına neden olabilir.

Hata kodu P06B8 – dahili kontrol modülü geçici olmayan rastgele erişimli bellek hatası

Dahili kontrol modülü izleme işlemcileri çeşitli kontrolör kendi kendine teşhis işlevlerinden sorumludur. Ayrıca dahili kontrol modülünün genel işleyişini kontrol etmekten de sorumludurlar.

NVRAM giriş ve çıkış sinyalleri PCM ve diğer kontrolörler tarafından kendi kendine test edilir ve sürekli olarak izlenir. Şanzıman Kontrol Modülü (TCM), Çekiş Kontrol Modülü (TCSM) ve diğer kontrolörler de NVRAM ile iletişim kurar.

Kontak açıldığında ve PCM’ye voltaj uygulandığında, NVRAM belleğinin kendi kendine testi başlatılır. Dahili kontrolör kendi kendine testlerini gerçekleştirmenin yanı sıra, kontrolör ağı (CAN) da her bir modülden gelen sinyalleri karşılaştırır.

Bu, her bir kontrol ünitesinin düzgün çalıştığından emin olmak için yapılır. Tüm bu testler eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

PCM, NVRAM işlemci belleğinde dahili bir uyumsuzluk tespit ederse, P06B8 kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir. Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak MIL’in yanması için birkaç arıza çevrimi gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P06B8 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor işlevselliği ile ilgili çeşitli semptomlar.

Dahili kontrol ünitesi işlemcisinin kodları ciddi olarak kategorize edilir. Kayıtlı bir P06B8 kodu çeşitli sürüş sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P06B8, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Açık veya kısa devre devre veya CAN veri yolu konnektörleri.
 • Kontrol modülünün topraklaması kötü.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P06B8 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P06B8’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P06B8 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. CAN veri yolu kablolarını ve konnektörlerini gözle kontrol edin.
 5. Kontrol modülünün topraklamasını kontrol edin.
 6. Hata devam ederse, PCM modülünü kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

ECM/PCM güç kodları mevcutsa, P06B8 hatasını diyagnoz etmeye başlamadan önce bunların silinmesi gerekir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı olması ihtimaline karşı bu bilgileri not edin.

Gerekli tüm bilgiler kaydedildikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Kontrolörün ve elektrikli parçaların kontrol edilmesi

Kontrol ünitesindeki sigortaları ve güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Atmış sigortaları kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Sigortalar devre yüklüyken kontrol edilmelidir.

Tüm sigortalar ve röleler olması gerektiği gibi çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Sistem kontrol ünitelerini su, sıcaklık veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle su nedeniyle hasar gören herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasar görmemişse, muhtemelen kontrolörün kendisi arızalıdır veya bir programlama hatası vardır. Değiştirmek için kontrol modülünün yeniden programlanması gerekecektir.

Diğer kodların aksine, P06B8 hatası büyük olasılıkla hatalı bir kontrolör veya programlama hatasından kaynaklanır.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç seri numarası, kilometre ve diğer ilgili bilgilerle satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P06B8 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (Escape, Explorer, F-150, Focus, Fusion)
 • Mazda (3)
 • Peugeot

Arıza kodu P06B8 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P06B6, P06B7, P2832.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin