Hata kodu P06D1 – dahili kontrol modülü ateşleme bobini kontrol performansı

Hata kodu P06D1 “dahili kontrol modülü ateşleme bobini kontrol performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Ignition Coil Control Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P06D1 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P06D1, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Bunun nedeni işlemci ve ateşleme bobini kontrol sistemindeki dahili bir arızadır.

Hata kodu P06D1 – dahili kontrol modülü ateşleme bobini kontrol performansı

P06D1 kodu hafızaya kaydedilirse, bu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) ateşleme bobini kontrol sistemi işlemcisinde dahili bir hata tespit ettiğini gösterir. Diğer kontrol üniteleri de dahili bir PCM arızası (ateşleme bobini kontrolü ile) tespit edebilir ve P06D1 kodunun kaydedilmesine neden olabilir.

Dahili kontrol ünitesi izleme işlemcileri çeşitli kontrol ünitesi kendi kendine teşhis işlevlerinden ve genel dahili kontrol ünitesi raporlamasından sorumludur. Ateşleme bobini kontrol sistemi girişleri ve çıkışları kendi kendini test eder ve PCM ve diğer kontrolörler tarafından sürekli olarak izlenir.

Dahili kontrolör kendi kendine testlerini gerçekleştirmenin yanı sıra, kontrolör ağı (CAN) da her bir modülden gelen sinyalleri karşılaştırır. Bu testler, her bir kontrol ünitesinin düzgün çalıştığından emin olmak için eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

PCM ateşleme bobini kontrol işlemcisinde dahili bir uyumsuzluk tespit ederse. Hafızaya bir P06D1 kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

PCM yerleşik kontrol ünitelerinden herhangi biri arasında bir sorun tespit ederse de kod kaydedilir. Bu da dahili bir ateşleme bobini kontrol sistemi hatası olduğunu gösterir. Arızanın algılanan ciddiyetine bağlı olarak, Arıza Gösterge Lambasının (MIL) yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P06D1 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor silindirlerinde ateşleme arızaları meydana gelebilir. Araç düzensiz de çalışabilir.
 3. Devirlerde kayma ve rölantide durma girişimleri.
 4. Motor düzgün bir şekilde hızlanmayabilir.
 5. Artan yakıt tüketimi.

Modül işlemcisindeki bir hata dahili olarak ciddi bir kod olarak raporlanmalıdır. Kayıtlı bir P06D1 hatası aniden ve uyarı vermeden ciddi sürüş sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P06D1, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Açık veya kısa devre yapmış primer/sekonder ateşleme devreleri.
 • Arızalı ateşleme bobinleri veya bobin blokları.
 • Arızalı krank mili konum sensörü veya devreleri.
 • CAN veriyolu arızalı olabilir ve toprağa kısa devre veya kablo kopması olabilir.
 • Kontrol modülünün topraklaması yetersiz.
 • Bazen sebep PCM’nin kendisidir.

Arıza kodu P06D1 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P06D1’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P06D1 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Ateşleme bobinlerini, devreleri ve konnektörleri kontrol edin.
 4. Hata kodu tekrar görünürse, kontrol modülünün (PCM) elektrik kablolarını ve konnektörünü görsel olarak inceleyin.
 5. Akü voltajını ölçün ve üreticinin spesifikasyonlarında belirtilen değerle karşılaştırın.
 6. Bir multimetre kullanarak Kontrol Modülü (PCM) güç ve şasi devrelerinin bütünlüğünü kontrol edin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.
 8. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini belirlemek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

ECM/PCM besleme kodları mevcutsa, P06D1 hatasını diyagnoz etmeye çalışmadan önce bunların silinmesi gerekir. Ayrıca, ateşleme bobini kodları mevcutsa, önce bunların temizlenmesi gerekir.

Ardından, tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı olması ihtimaline karşı bu bilgileri not edin.

Gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra kodları silin ve kod silinene veya PCM bekleme moduna geçene kadar aracı test sürüşüne çıkarın. PCM bekleme moduna geçerse, kod aralıklıdır ve teşhis edilmesi daha zor olacaktır.

Kontrolörün ve elektrikli parçaların kontrol edilmesi

Kontrol ünitesindeki sigortaları ve güç rölesini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Atmış sigortaları kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Sigortalar devre yüklüyken kontrol edilmelidir.

Tüm sigortalar ve röleler olması gerektiği gibi çalışıyorsa, kontrol ünitesinin kablo tesisatı ve kablo demetleri görsel olarak incelenmelidir. Şasi ve motor topraklaması da kontrol edilmelidir.

Sistem kontrol ünitelerini su, sıcaklık veya çarpışma hasarı belirtileri açısından gözle inceleyin. Özellikle su nedeniyle hasar gören herhangi bir kontrolör arızalı olarak kabul edilmelidir.

Kontrolörün güç ve toprak devreleri hasar görmemişse, muhtemelen kontrolörün kendisi arızalıdır veya bir programlama hatası vardır. Değiştirmek için kontrol modülünün yeniden programlanması gerekecektir.

Diğer kodların aksine, P06D1 hatası büyük olasılıkla hatalı bir kontrolör veya programlama hatasından kaynaklanır.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç seri numarası, kilometre ve diğer ilgili verilerle birlikte satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P06D1 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Volkswagen

Arıza kodu P06D1 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P060A, P060B, P060C, P060D, P060E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin