Hata kodu P06DA – motor yağ basıncı kontrolü – devre açık

Hata kodu P06DA “motor yağ basıncı kontrolü – devre açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Oil Pressure Control – Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P06DA hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P06DA, ‘motor yağ basıncı kontrol devresi arızası’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) yağ basıncı izleme devresinde bir açık devre tespit ettiğinde ayarlanır. Yağ pompası solenoidi 250 saniye süreyle kapanabilir.

Hata kodu P06DA – motor yağ basıncı kontrolü – devre açık

Yağ basıncındaki değişiklikler yağ basınç şalteri direncinde bir azalmaya veya artışa neden olur. PCM bu direnç değişikliklerini belirli bir motor devrindeki gerçek yağ basıncı olarak anlar.

PCM, söz konusu araç için yağ basıncı referans aralığı ile karşılaştırılan bir dizi sinyal voltajını tanımak üzere programlanmıştır. Bu nedenle, PCM anormal bir sinyal voltajı tespit ettiğinde, P06DA kodu ayarlanır.

Gösterge paneli uyarı ışığı da yanabilir. Bu da hata kodunu tamamlar ve anormal yağ basıncını gösterebilir.

Yaygın bir neden, müdahale gerektiren bir elektrik arızasıdır. Yağ seviyesinin düşük olmasından da kaynaklanabilir, bu durumda yağın değiştirilmesi gerekir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P06DA hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Yağ basıncı uyarı lambası yanar.
 3. Motor çalışırken, hız değiştikçe değişen çeşitli mekanik sesler oluşabilir.

P06DA yağ basıncı arızası çok ciddi olarak kabul edilir ve sorunun mümkün olan en kısa sürede giderilmesi önerilir. Örneğin, aşırı yağ basıncı motor contalarında sorunlara neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P06DA, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Motor yağ basınç sensörü arızalı.
 • Yağ basınç sensörü devresinde aşırı direnç.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo demeti.
 • Uygun olmayan motor yağı kullanımı.
 • Düzensiz yağ ve yağ filtresi değişimi gibi yetersiz bakım.
 • Motorda aşırı mekanik aşınma.
 • Yağ pompası, yağ basıncı tahliye valfi gibi dahili motor bileşenlerinin mekanik arızası. Ayrıca muhtemelen gergiler veya triger zinciri kılavuzları.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P06DA nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P06DA’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcı kullanarak tüm verileri ve kayıtlı arıza kodlarını okuyun.
 2. Kodları silin ve P06DA hata kodunun tekrar görünüp görünmediğini kontrol edin.
 3. Motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol edin. Gerekirse yağı filtre ile birlikte değiştirin.
 4. Motor yağ basınç sensörünü ve ilgili kablo tesisatını inceleyin.
 5. Sensörü dijital bir multimetre ile kontrol edin ve gerekirse değiştirin.
 6. Motordaki mekanik aşınmaya dikkat edin. Yağ basıncını mekanik bir yağ basınç göstergesi ile fiziksel olarak kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yağ seviyesinin doğru seviyede olduğunu, yakıt veya soğutma sıvısı ile seyreltilmediğini ve kalın, katranımsı bir kıvamda olmadığını kontrol edin. Gerekirse, daha ileri bir diyagnoza geçmeden önce yağı tamamlayın veya değiştirin.

Hasarlı, yanmış, bağlantısı kesilmiş, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo demetleri ve konnektörler olup olmadığına bakmak için kablo demetini gözle kapsamlı bir şekilde inceleyin. Gerekirse onarın, P06DA kodunu silin ve kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden tarayın.

Kablo bağlantılarını bir multimetre ile kontrol edin

Görünür bir hasar bulunmadığında, direnci, toprağı ve referans voltajını kontrol edin. Elde edilen tüm okumaları kılavuzda verilenlerle karşılaştırın. Gerekirse, tüm okumaların üreticinin spesifikasyonlarına uygun olduğundan emin olmak için kabloları değiştirin.

Kontrol ünitesine zarar gelmesini önlemek için direnç ve sürekliliği kontrol ederken yağ basınç anahtarını PCM’den ayırmayı unutmayın. Yağ basınç anahtarı da kontrol devresinin bir parçası olduğu için kontrol edilmelidir.

Yağ basıncı kontrolü

Yağ basıncının üretici tarafından belirtilen aralıkta olup olmadığını kontrol etmek gerekir, bu motora bir basınç göstergesi takılarak yapılabilir. Tarayıcı PCM ile aynı bilgileri kullandığından tarayıcı kullanılması önerilmez.

PCM ve tarama aleti yanlış verilere dayanan bir yağ basıncı durumu gösterebilir.

Göstergenin okumayı kaydetmesi birkaç saniye sürebilir, ancak yaklaşık on saniye sonra sabitlenmelidir. Okunan değeri kaydedin ve kılavuzda belirtilen değerle karşılaştırın.

Göstergeyi takip ederek motorun ısınmasını bekleyin. Motor ısındıkça, basınç göstergesinde gösterilen basınçta hafif bir düşüş olabilir. Ancak, motor çalışma sıcaklığındayken yağ basıncı belirtilen minimum değerin altına düşmemelidir.

Kabul edilebilir alt sınırların altına düşen yağ basıncı değerleri aşırı aşınmaya veya motor içindeki diğer mekanik sorunlara işaret eder. Bu durumda, sadece yağ basınç şalterinin değiştirilmesi P06DA hatası sorununu çözmeyecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P06DA ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Cadillac
 • Infiniti (qx50)
 • Mercedes-Benz (CLA200, CLA250)
 • Opel

Arıza kodu P06DA ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P06DB, P06DC, P06DD, P06DE.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin