Hata kodu P0708 – şanzıman menzil sensörü “A” devresi yüksek giriş

Hata kodu P0708 “şanzıman menzil sensörü “A” devresi yüksek giriş” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Range (TR) Sensor “A” Circuit High Input” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0708 hatasının kodunun çözülmesi

Diyagnostik Hata Kodu P0708 (DTC) şanzıman anahtarıyla ilgilidir. İşlevi şanzıman kontrol modülünü (PCM) vites değiştirme konumu hakkında bilgilendirmektir.

Hata kodu P0708 – şanzıman menzil sensörü

Kod, bilgisayarın bir TR sensörü arızası tespit ettiğini bildirir. Sensör, bilgisayara vites konumunu belirleyen yüksek seviyeli bir sinyal gönderir. Kontrol modülü aracın hız sensörünün yanı sıra TR’den de sinyaller alır.

Araç hareket halindeyken ve bilgisayar yüksek sinyal seviyesi nedeniyle çelişkili sinyaller aldığında, örneğin TR sinyali aracın park halinde olduğunu gösterir. Ancak hız sensörü hareket ettiğini gösterir, P0708 kodu ayarlanır.

TR sensörü arızası yaş ve yüksek kilometre ile yaygındır. Hava koşullarına karşı hassastır. Her baskılı devre kartı gibi, zaman içinde korozyona maruz kalır. İyi haber şu ki, pahalı onarımlar gerektirmezler ve araba tamirinde biraz deneyimle değiştirilmeleri kolaydır.

Valf gövdesine yerleştirilmiş bir şanzıman menzil sensörüne sahip modern modeller farklı bir tasarımdır. Menzil sensörü nötr emniyet şalterinden ve geri vites şalterinden ayrıdır.

İşlev aynı kalmıştır, ancak değişim hem karmaşıklık hem de maliyet açısından daha ciddi hale gelmiştir. Aracınızda hangi tipin kullanıldığını belirlemenin en kolay yolu, parçayı yerel otomobil parçaları web sitenizde bulmaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0708 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Geri vites lambası yanmayabilir.
 3. Bazı durumlarda motor sadece boşta çalışacaktır.
 4. Vitesin takılması ve çıkarılması ile ilgili sorunlar olabilir.
 5. Vites değiştirirken kayan devirler.
 6. Şanzıman devreye girmede bir gecikme gösterebilir.
 7. Artan yakıt tüketimi.

P0708 hatasının ciddiyeti orta ile şiddetli arasında değişir. Motor çalışmayı durdurabilir. Şanzıman acil durum çalışmasına da geçebilir.

Hata nedenleri

Kodu P0708, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • İletim menzili sensörü arızalı.
 • TR sensörü gevşek veya yanlış ayarlanmış.
 • Otomatik şanzıman seçici konum sensöründe kısa devre, açık devre veya hasarlı konnektör.
 • ATF şanzıman yağı kirlenmiş veya düşük.
 • Tıkalı veya tıkanmış şanzıman yağı kanalları.
 • Şanzıman valf muhafazasında hasar.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0708 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0708’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. ATF sıvısını ve filtresini değiştirin.
 2. Şanzıman yağını gereken seviyeye kadar doldurun.
 3. Şanzımanın iç kanallarını temizlemek için yıkama.
 4. Test, gerekirse arızalı şanzıman menzil sensörünün değiştirilmesi.
 5. Şanzıman içindeki mekanik arızaların giderilmesi.
 6. Kabloların yanı sıra konektörleri de kontrol edin.
 7. PCM’nin flaşlanması veya değiştirilmesi.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Başlangıç olarak her zaman aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin. P0708 sorunu üretici tarafından bilinen bir düzeltme ile bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Bir sonraki adım iletim menzili sensörünün (TRS) yerini tespit etmektir. Bulunduğunda, konnektörü ve kablo demetini görsel olarak inceleyin. Çizikler, sürtünmeler, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın.

Konektörü ayırın ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Yanık görünüp görünmediklerine veya korozyona işaret eden yeşil bir renk alıp almadıklarına bakın. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Bir diyagnostik aleti kullanarak arıza kodlarını bellekten silin ve P0708 hatasının geri gelip gelmediğine bakın. Kod geri gelirse, TR sensörünü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir.

Kablolama testi

Kontak anahtarı kapalıyken, TR sensörü üzerindeki elektrik konnektörünü ayırın. Dijital bir voltmetre bağlayın. Siyah kablo şasiye ve kırmızı kablo şanzıman kademe sensörü kablo demeti konnektöründeki sinyal terminaline.

Kontak anahtarını açın. Üreticinin spesifikasyonlarına bağlı olarak, voltmetre 12 volt ya da 5 volt okumalıdır. Bağlantıyı sallayın ve okumanın değişip değişmediğine bakın. Voltaj yanlışsa, arızalı kabloları veya konektörü değiştirin.

Sensörü kontrol edin

Bir ohmmetre ucunu şanzıman menzil sensörü üzerindeki sinyal terminaline ve diğerini toprağa bağlayın. Direnci üreticinin spesifikasyonlarına göre kontrol edin. Direnci kontrol ederek TRS sensörü üzerindeki konektörü çekin. Okunan ohmmetre değeri üreticinin önerdiğinden farklıysa sensörü değiştirin.

Kablo tesisatı ve sensör testleri tamamlanmışsa ancak hala P0708 kodunu alıyorsanız. PCM / TCM modülünün yanı sıra dahili şanzıman arızalarına da bakmanız gerekir. Ancak bunu TRS sensörünü değiştirdikten sonra yapın. Çoğu zaman sorun olan kişi kendisidir.

Emin değilseniz, kalifiye bir araç arıza tespit uzmanından yardım alın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0708 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Silverado)
 • Dodge
 • Ford (Explorer, F-150, Mondeo, Ranger, Windstar)
 • Honda
 • Hyundai (Accent, Elantra, Santa Fe, Solaris, Sonata, Tucson)
 • Kia (Rio)
 • Mazda (626, Tribute)
 • Mitsubishi
 • Saturn (SL2)
 • Ssangyong (Kyron)
 • Subaru

Arıza kodu P0708 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0113, P0118, P0123, P0453, P0700, P0705, P0706, P0709, P0717, P0722, P0743, P0795.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin