Hata kodu P070A – şanzıman yağ seviye sensörü devre arızası

Hata kodu P070A “şanzıman yağ seviye sensörü devre arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Fluid Level Sensor Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P070A hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P070A hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P070A – şanzıman yağ seviye sensörü devre arızası

Birçok araçta şanzıman kontrol modülü (TCM) adı verilen bir şanzıman kontrol modülü bulunur. Motor kontrol modülü (PCM) TCM ile iletişim kurar. Otomatik şanzımanı arızalara karşı izlemek için.

Aracınızda P070A kodu varsa, bu şanzıman kontrol modülünün (PCM) özel bir devre arıza sensöründen sinyal aldığı anlamına gelir. Şanzıman yağı seviye sensörü (TFL), yağ seviyesi düşük olduğunda gösterge panelindeki bir uyarı ışığını yakmak için kullanılır.

Sıvı seviyesi kabul edilebilir aralıkta olduğunda, anahtar topraklanır. Şanzıman yağı önceden ayarlanan seviyenin altına düştüğünde, şalter açılır. Gösterge panelinde “şanzıman yağı seviyesi düşük” uyarısı görüntülenir.

TFL sensörleri PCM’den bir referans voltajı alır. PCM devreyi izler ve şalterin açık olduğunu tespit ettiğinde gösterge panelindeki düşük sıvı uyarısını açar.

P070A hatası görünürse, PCM veya TCM bir şanzıman yağı seviye sensörü devresi arızası tespit etmiştir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P070A hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Şanzıman yağı düşük seviye gösterge ışığı yanacaktır.
 3. Sürüş sırasında vites değiştirmede zorluk yaşanabilir.
 4. Dengesiz veya ani vites değişimleri.
 5. Vites değiştirmek uzun zaman alıyor.
 6. Şanzıman acil durum modunda olabilir.

Kaydedilen bir P070A kodu şanzımanda potansiyel olarak ciddi bir arıza tespit edildiğini gösterir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P070A, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Şanzıman yağı seviye sensörü (TFL) arızalı.
 • Düşük şanzıman yağı seviyesi.
 • Kısa devre yapmış veya kopmuş kablolar veya diğer kablolama sorunları.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P070A nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P070A’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablolarda yırtık, erimiş kablo vb. olup olmadığını kontrol edin.
 2. Şanzıman yağı seviyesini kontrol edin.
 3. Şanzıman yağı seviye sensörünü (TFL) kontrol edin, gerekirse değiştirin.
 4. PCM / TCM modüllerini test edin.

Yukarıdaki tüm işlemleri yaptıktan sonra, bir tarama aleti kullanarak DTC P070A hata kodunu silin. Hatanın geri dönüp dönmediğini görmek için bir test sürüşü yapmaya da değer.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P070A arızalı olduğunda yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kırılmalar, bağlantısız konektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir.

Bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğini ve alternatörün doğru çalıştığını, rölantide en az 13 volt olduğunu kontrol edin.

Düşük ATF sıvı seviyeleri kutuda basınç olmamasına yol açabilir ve bu da TCM’nin bir arıza olarak algıladığı bir sorun olabilir. Sigortalar da göz ardı edilmemelidir, çünkü atmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

Çoğu zaman P070A hata kodu arızalı bir sensör nedeniyle ortaya çıkar. Bunu kontrol etmek için kontağı kapatın ve multimetreyi ohm cinsinden okumaya ayarlayın.

Şanzıman yağı seviye sensörü konnektörünü sökün ve ölçüm cihazını sensör terminallerine bağlayın. Okunan değer teknik kılavuzda belirtilen izin verilen sınırların dışındaysa sensör değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P070A ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Citroen
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Hyundai
 • Toyota

Arıza kodu P070A ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P070B, P070C, P070D, P070E, P070F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin