Hata kodu P0713 – şanzıman yağı sıcaklık sensörü “A” devresi yüksek giriş

Hata kodu P0713 “şanzıman yağı sıcaklık sensörü “A” devresi yüksek giriş” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Fluid Temperature (TFT) Sensor “A” Circuit High Input” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0713 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0713 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0713 – şanzıman yağı sıcaklık sensörü

Şanzıman yağı sıcaklık sensörü (TFT) şanzıman yağı basınç valfinin (TFP) bir parçasıdır. Sıcaklığa bağlı olarak değer değiştiren bir termistördür.

Sıcaklık yükseldikçe direnç azalır ve sıcaklık düştükçe direnç artar. PCM sensöre 5V referans sinyali sağlar ve devredeki voltaj düşüşünü ölçer.

Şanzıman yağı soğuk olduğunda sensör direnci yüksektir ve PCM yüksek voltaj sinyali algılar. Sıvı sıcaklığı normal çalışma sıcaklığına ısındıkça direnç azalır ve bununla birlikte sinyal voltajı da düşer.

Bu sensör PCM veya TCM tarafından otomatik şanzıman yağı sıcaklığını belirlemek için kullanılır. Sinyal, en iyi vites değiştirme noktalarını belirlemek ve hat basıncını ayarlamak için kullanılır.

Çalışırken, bu durum kontrol modülünün (PCM veya TCM) tork konvertörü kavramasını (TCC) daha erken devreye sokmasına ve overdrive dişlisini ayırmasına neden olur. Bu, sıvı sıcaklığı normalin üzerine çıkarsa düşürmek için yapılır.

Bu kod, sensör ‘A’ devresinde PCM / TCM belleğinde kayıtlı karakteristiklerle eşleşmeyen yüksek bir sinyal seviyesi varsa ayarlanır.

Bazen sorun şanzıman içindeki dahili mekanik sorunlardan kaynaklanabilir. Ancak daha sıklıkla, P0713 hatası TFPS sensörünün elektrik devresiyle ilgili bir sorundur. Özellikle ara sıra yaşanan bir sorunla uğraşırken bu durum göz ardı edilmemelidir.

Sorun giderme işlemleri üreticiye, TFPS sensörünün tipine ve kablo renklerine bağlı olarak değişebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0713 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araç 2. veya 3. viteste çalışır (acil durum modu).
 3. Vites değiştirilemiyor.
 4. Şanzıman sert vites değiştiriyor veya kayıyor.
 5. Şanzıman aşırı ısınmış.
 6. Konvertör kilitleme debriyajı kavrama ve ayırma sorunu.
 7. Artan yakıt tüketimi.

P0713 hatasının ciddiyeti yüksek olduğundan, sorunun mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi önerilir. Sorunun uzun süre göz ardı edilmesi, daha kapsamlı ve maliyetli onarımlara yol açabilir. Zamanla aracın performansı o kadar kötüleşebilir ki araç kullanılamaz hale gelebilir.

Hata nedenleri

Kodu P0713, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • TFT sensörü sinyal devresinde olası toprak kısa devresi.
 • Olası TFT sensörü hatası (dahili kısa devre).
 • ATF şanzıman yağı kirlenmiş veya düşük.
 • Şanzıman yağı kanalları tıkanmış veya bloke olmuş.
 • Şanzımanın içinde mekanik arıza.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0713 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0713’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. ATF sıvısını ve filtresini değiştirin.
 2. Şanzıman yağını gereken seviyeye kadar doldurun.
 3. Şanzımanın iç kanallarını temizlemek için yıkama.
 4. Arızalı şanzıman yağı sıcaklık sensörünün test edilmesi, gerekirse değiştirilmesi.
 5. Şanzıman içindeki mekanik arızaların giderilmesi.
 6. Kabloların yanı sıra konektörleri de kontrol edin.
 7. PCM yanıp sönüyor veya değiştiriliyor.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Her zaman önce kendi aracınız için Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin. P0713 sorunu üretici tarafından düzeltilmiş bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Bir sonraki adım şanzıman yağı sıcaklık (TFT) sensörünün yerini tespit etmektir. Bulunduğunda, konnektörü ve kablo demetini görsel olarak inceleyin. Çizikler, sürtünmeler, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın.

Konektörü ayırın ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Yanık görünüp görünmediklerine veya korozyona işaret eden yeşil bir renk alıp almadıklarına bakın. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Bir diyagnostik aleti kullanarak arıza kodlarını bellekten silin ve P0713 hatasının geri gelip gelmediğine bakın. Kod geri gelirse, TFT sensörünü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir.

Kablolama testi

Kontak anahtarı kapalıyken, TFT sensörü üzerindeki elektrik konnektörünü ayırın. Dijital bir voltmetre bağlayın. Siyah kabloyu şasiye ve kırmızı kabloyu TFT sensörü kablo demeti konnektöründeki sinyal terminaline bağlayın.

Kontak anahtarını açın. Üreticinin spesifikasyonlarına bağlı olarak, voltmetre 12 volt ya da 5 volt göstermelidir. Bağlantıyı sallayın ve okumanın değişip değişmediğine bakın. Voltaj yanlışsa, arızalı kabloları veya konektörü değiştirin.

Sensörü kontrol edin

Bir ohmmetrenin bir ucunu TFT sensörü üzerindeki sinyal terminaline ve diğer ucunu toprağa bağlayın. Direnci üreticinin spesifikasyonlarına göre kontrol edin. Direnci kontrol ederek şanzıman yağı sıcaklık sensörü üzerindeki konnektörü sallayın. Okunan ohmmetre değeri üreticinin önerdiğinden farklıysa TFT sensörünü değiştirin.

Kablo tesisatı ve sensör testleri tamamlandıysa ancak hala P0713 kodunu alıyorsanız. PCM / TCM modülünün yanı sıra dahili şanzıman arızalarına da bakmanız gerekir. Ancak bunu TFT sensörünü değiştirdikten sonra yapın. Çoğu zaman sorun olan kişi kendisidir.

Emin değilseniz, kalifiye bir araç arıza tespit uzmanından yardım alın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0713 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • Chevrolet (Cruze)
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Explorer, Focus, Kuga)
 • Honda (Legend)
 • Hyundai (Accent, Elantra, Santa Fe, Solaris, Tucson, ix35)
 • Infiniti
 • Jaguar
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Kia (Ceed, Rio, Sephia, Sorento, Spectra, Sportage)
 • Lexus (IS250)
 • Lincoln (LS)
 • Mazda
 • Mitsubishi (L200)
 • Nissan (Sylphy)
 • Toyota (Camry, Land Cruiser, Sienna)
 • Volkswagen

Arıza kodu P0713 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0517, P0731, P0733, P0740, P0743, P0748, P0750, P0753, P0755, P0758, P0760, P0763, P1391, P1624, P2743.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin