Hata kodu P0738 – TCM motor devri çıkış devresi düşük

Hata kodu P0738 “TCM motor devri çıkış devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “TCM Engine Speed Output Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0738 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II donanımlı aracınızda kayıtlı P0738 kodu varsa. Bu, Şanzıman Kontrol Modülündeki (TCM) motor devri çıkış devresinde bir arıza olduğunu gösterir.

Hata kodu P0738 – TCM motor devri çıkış devresi düşük

Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) Motor Kontrol Modülüne (ECM) benzer şekilde çalışır. Şanzımanın işlevlerini izler ve düzenler, ECM ise aynı işi motorla birlikte yapar.

TCM, şanzımanı izlemek, kontrol etmek ve düzenlemek için ECM’den gelen bilgilerin yanı sıra çeşitli sensörlerden gelen sinyalleri kullanır. TCM özellikle ne zaman vites değiştirileceğini belirlemek için motor devir sensörünü (ESS) kullanır.

TCM kontrol ünitesi, motor devir sensöründe veya devresinde belirli bir elektrik aralığının dışında bir veya daha fazla koşul izlediğinde P0738 kodunu etkinleştirir. Kodun niteliği ve sensörün konumu göz önüne alındığında, çoğu durumda bu bir elektrik sorunu olacaktır.

TCM motor devri çıkış devresi hatası, ECM motor devri çıkış devresinde genel bir arıza veya düşük seviye izlediğinde ayarlanır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0738 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Şanzıman sert vites değiştiriyor.
 3. Şanzıman vites değiştirmeyi reddediyor.
 4. Daha fazla hasarı önlemek için şanzımanın acil olarak çalıştırılması.
 5. Motor çalıştırma sorunları oluşabilir.
 6. Rölantide veya yük altında sarsıntılı/eksik ateşleme.
 7. Hız göstergesi tereddüt edebilir veya çalışmayabilir.
 8. Artan yakıt tüketimi.
 9. Zayıf gaz tepkisi.

Diyagnostik arıza kodu P0738, sorunun özel yapısına bağlı olarak orta ile çok ciddi arasında değişir. Arıza ışığı basitçe yanabilir veya araç hiç çalışmayabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0738, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı motor devir sensörü (ESS).
 • Açık veya kısa devre yapmış elektrik devreleri veya konektörler.
 • Kirlenmiş ESS sensörü.
 • Arızalı vites değiştirme solenoidi.
 • Kirlenmiş şanzıman yağı akışı sınırlıyor.
 • Arızalı PCM, TCM veya diğer kontrol modülü, ayrıca olası programlama hatası.

Arıza kodu P0738 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0738’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. PCM’den tüm diyagnostik hata kodlarını çıkartın ve P0738 diyagnostik hata kodunun geri gelip gelmediğini görmek için bir test sürüşü yapın.
 3. Kod geri gelirse, ESS sensörünü kontrol edin, gerekirse değiştirin.
 4. Arıza kodunu tekrar silin ve bir test sürüşü gerçekleştirin.
 5. Kod geri gelirse, PCM veya TCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Aracınızın motoru normal şekilde dönüyor ancak çalışmıyorsa, motor devir sensörünün (ESS) kendisinde bir sorun olabilir. P0738 arızasının diyagnozuna başlarken, üreticinin gerekli elektrik parametrelerini kullanarak sensörü kontrol edin.

Gerekirse onarın veya değiştirin. Bu sensörler normalde krank mili hızını okur, bu nedenle motor bloğunda bir yere takılmış olması muhtemeldir.

Sıvının kontrol edilmesi

Otomatik şanzıman yağını kontrol ettiğinizden emin olun. Temiz olduğundan ve seviyesine kadar doldurulduğundan emin olun. Gerekirse doldurun. Sıvı eksikliği otomatik şanzımanın arızalanmasına neden olabilir.

Şanzımanın düzgün çalışmasını sağlamak için siyah veya çok koyu şanzıman yağı değiştirilmelidir. Düşük veya kirli şanzıman yağı sadece bu kodun etkinleşmesine neden olmaz. Dahili şanzıman bileşenlerinde de hasar meydana gelebilir.

Her zaman üreticiniz tarafından marka ve modeliniz için önerilen şanzıman yağını kullanın.

Kablo ve sensör muayenesi

ESS’nin konumu göz önüne alındığında, kablolar sürtünmeye ve sürtünmeye maruz kalabilir veya yoldaki döküntülerden zarar görebilir. Hasar olup olmadığını kontrol edin. Kablo demeti motorun ve diğer keskin parçaların yakınından geçiyorsa, yırtılma meydana gelebilir.

ESS sensörünü silindir bloğundan sökün. Manyetiktir ve elektriksel okumaları değiştirebilecek döküntüleri veya talaşları toplamaya karşı son derece hassastır. Temizledikten ve kalıntıları çıkardıktan sonra sensörü yeniden takın.

P0738 hatası kaybolmazsa, şanzıman kontrol modülünü (TCM) inceleyin. Bunlar genellikle doğrudan şanzımana takılır. Bu, bu elektrik modülünün ağır koşullarda çalışıyor olabileceği anlamına gelir. Korozyon, hasar veya herhangi bir kusur belirtisi olup olmadığına dikkat edin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0738 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Honda
 • Hyundai
 • Jaguar
 • Toyota
 • Volvo

Arıza kodu P0738 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0613, P0737, P0739.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin