Hata kodu P073E – geri vites devreye alınamıyor

Hata kodu P073E “geri vites devreye alınamıyor” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Unable to Engage Reverse” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P073E hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P073E “geri vitese geçilemiyor” olarak tanımlanır. Otomatik şanzıman geri vitese geçemediğinde ayarlanır.

Hata kodu P073E – geri vites devreye alınamıyor

Bir aracı sürdüğümüzde, çok sayıda modül ve bilgisayar çok sayıda bileşeni ve sistemi izler ve düzenler. Aracın sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlamak için. Otomatik şanzıman da bu bileşenler arasındadır.

Otomatik şanzıman, şanzımanı sürücüye uygun doğru viteste tutan birçok hareketli parçaya sahiptir. Tüm bunların bir diğer önemli parçası da şanzıman kontrol modülüdür (TCM).

TCM’nin ana işlevi çeşitli değerleri izlemek, düzenlemek ve ilişkilendirmek ve araçtaki vitesleri etkin bir şekilde değiştirmektir.

TCM otomatik şanzımanın geri vitese geçemediğini tespit ederse. Ardından P073E kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

Bu kodu arıyorsanız muhtemelen aracınız hızlı gitmiyordur (eğer gidiyorsa!). Viteste takılı kalırsanız veya bir vitese geçemezseniz, arıza giderilene kadar araç kullanmamanız veya kullanmaya çalışmamanız en iyisidir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P073E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Otomatik şanzıman geri vitese geçmiyor.
 3. ATF sıvısı sızdırıyor.
 4. Araç hızı sınırlandırılmıştır.
 5. Anormal motor sesi.
 6. Azaltılmış gaz tepkisi.

P073E otomatik şanzımanla ilgili arızanın derhal düzeltilmesi gerekir. Araç sürülebilir ancak daha fazla hasar meydana gelebilir.

Hata nedenleri

Kodu P073E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Düşük ATF seviyesi.
 • Kirli veya yanlış ATF sıvısı.
 • Tıkalı hidrolik şanzıman sistemi.
 • Vites değiştirme solenoidi ile ilgili sorun.
 • Hatalı kablo tesisatı veya konektörler.
 • Bazen sebep TCM veya PCM modülüdür.

Arıza kodu P073E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P073E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P073E hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. ATF sıvısının kirlenmesini, seviyesini ve sızıntılarını kontrol edin.
 4. Kablolarda ve konektörlerde hasar olup olmadığını kontrol edin.
 5. Vites değiştirme kontrol solenoidini test edin.
 6. Bir multimetre kullanarak kontrol modülünün (PCM) güç ve şasi sürekliliğini kontrol edin.
 7. Araç üreticisinin prosedürünü izleyerek kontrol modülünün (PCM) çalışmasını değerlendirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P073E hatasını silmek için tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı tüm kodları ve verileri alın. Kodun aralıklı olduğu ortaya çıkarsa diye bu bilgiyi not edin.

ATF sıvı seviyesini kontrol etmek için yağ çubuğunu kullanın, temiz ve kalıntılardan arınmış olduğundan emin olun. Şanzımana hiç bakım yapıldığını hatırlamıyorsanız, kayıtları kontrol edin ve uygun şekilde bakım yaptırın.

Doğru bir okuma için ATF seviyesini düz bir yüzey üzerinde kontrol edin. Üretici tarafından tavsiye edilen sıvıyı kullandığınızdan emin olun.

Şanzıman kontrol modülünde (TCM) hasar olup olmadığını kontrol edin, su girişi belirtisi olup olmadığını inceleyin. Gövde veya konektörlerdeki herhangi bir korozyon belirtisi de kesin bir sorun işaretidir. Ayrıca elektrik kablolarının incelenmesi ve test edilmesi de önemlidir.

P073E arızasını tespit etmek için temel kontrollerin yanı sıra, bir servis tarayıcısı kullanılarak yapılan derinlemesine kontroller de vardır. Sorun mekanik de olabilir, kutunun içinde de olabilir, ancak bunu çözmek için bir profesyonel çağırmak en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P073E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Ford (Focus, Kuga)
 • Hyundai (i30)
 • Jeep
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Volkswagen

Arıza kodu P073E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P073D, P073F, P074A, P074B, P074C, P074D, P074E, P074F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin