Hata kodu P0740 – tork konvertörü kavrama devresi arızası

Hata kodu P0740 “tork konvertörü kavrama devresi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Torque Converter Clutch (TCC) Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0740 hatasının kodunun çözülmesi

PCM veya TCM elektronik basınç kontrol solenoid valfı devresinde bir arıza tespit ettiğinde diyagnostik arıza kodu P0740 verilir. Bilgisayar kontrollü otomatik şanzımanlar vites değiştirmek ve tork konvertörü kavramasını (TCC) çalıştırmak için değişken hidrolik basınç değerleri kullanır.

Hata kodu P0740 – tork konvertörü kavrama devresi arızası

Otomatik şanzımanla donatılmış modern araçlarda motor ve şanzıman arasında bir tork konvertörü kullanılır. Motorun ve tekerlek tahrikinin çıkış torkunu artırmak için kullanılır.

Motor ve şanzıman aslında tork konvertörünün içindeki hidrolik bir kavrama mekanizması ile birbirine bağlıdır. Bu da hızlar eşitlenene kadar torku artırır.

Tork konvertörü kavrama (TCC) solenoidleri, hidrolik sıvıyı yönlendirir ve güçlü bir bağlantı oluşturmak ve verimliliği artırmak için tork konvertörü kavramasını devreye sokar.

Şanzıman solenoidi arızalı olduğunda, çoğu durumda sorun elektrikli parçada değildir. P0740 hatası tam da bunu gösteriyor olsa da. Sorun genellikle solenoidin mekanik çalışmasını veya şanzıman valfi muhafazasından sıvı akışını engelleyen yabancı bir maddedir.

Doğrusal basınç solenoid valfi yağ pompası tahliye basıncını düzenler. Sürüş koşullarına göre, Şanzıman Kontrol Modülünden (TCM) veya Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünden (PCM) gönderilen bir sinyale yanıt olarak.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0740 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araç vites kutusu acil durum moduna geçer.
 3. Vites değiştirme sırasında şanzıman kayıyor.
 4. Şanzıman viteste sıkışıyor.
 5. Vites değiştirmek zor.
 6. Şanzıman aşırı ısınıyor.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Tork konvertörü kilitleme kavramasının devreye girmesi ve devreden çıkmasıyla ilgili sorunlar.

P0740 arızası sürüş sorunlarına yol açabileceğinden oldukça ciddidir. Motorun çalışmasını etkileyen şanzıman sorunları oluşabilir. Daha ciddi sonuçları önlemek için mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0740, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Tork konvertörü kavrama solenoid valfı (TCC) arızalı.
 • Kirlenmiş sıvı veya tıkanmış şanzıman filtresi.
 • Düşük şanzıman yağı seviyesi.
 • Şanzıman yağı kanalları tıkalı.
 • Arızalı şanzıman pompası veya şanzıman valfi muhafazası.
 • Şanzıman içindeki diğer mekanik arızalar.
 • Kablolama sorunu veya hasarlı konektör.
 • Nadir durumlarda, PCM veya TCM arızası.

Arıza kodu P0740 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0740’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. ATF sıvısını ve filtresini değiştirin.
 2. Şanzıman yağını gereken seviyeye kadar doldurun.
 3. Şanzımanın iç kanallarını temizlemek için yıkama.
 4. Test edin, gerekirse arızalı basınç kontrol solenoid valfini değiştirin.
 5. Arızalı şanzıman pompasını ve şanzıman valf gövdesini onarın veya değiştirin.
 6. Kabloların yanı sıra konektörleri de kontrol edin.
 7. PCM/TCM’yi flaşlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0740 sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek çok zaman kazandırabilir.

Ardından, sıvı seviyesini kontrol etmeli ve kirlenme olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sıvıyı değiştirmeden önce, filtre ve sıvının en son ne zaman değiştirildiğini görmek için aracın kayıtlarını kontrol etmelisiniz.

Daha sonra kablo tesisatının durumunu belirgin kusurlara karşı kontrol etmek için ayrıntılı bir görsel inceleme yapmalısınız. Tork konvertörü solenoid valfine ve PCM veya TCM’ye giden bağlantıları ve kabloları kontrol edin.

Kablolama ve bağlantılar için normal okumalar 0 ohm direnç olmalıdır. Kablolama sürekliliği kontrolü her zaman devreden güç bağlantısı kesilmiş olarak yapılmalıdır. Kısa devreyi ve ek hasara yol açmayı önlemek için.

Direnç veya süreklilik eksikliği, açık veya kısa devre olan hatalı kablolamayı gösterir. Bunun için onarım veya değiştirme gerekecektir.

Tork Konvertörü Kavrama Solenoidi (TCC)

Kablo demeti konnektörünü söktükten sonra TCC solenoidi ve şanzıman iç kablo tesisatındaki direnci kontrol edin. Multimetre, TCC güç ve kontrol devresi pinleri üzerinde pozitif ve negatif uçlarla ohm ölçeğine ayarlanmalıdır.

Direnç, üreticinin spesifikasyonları dahilinde olmalıdır. Çok yüksekse veya aşılmışsa. Mümkünse şanzımanın içindeki solenoidi incelemek için şanzıman yağ karterini çıkartın. TCC solenoid besleme devresindeki veya TCM üzerindeki kablo demeti konnektöründeki voltajı kontrol edin.

Şanzıman Kontrol Modülü (TCM)

Tork konvertörü kavraması sadece belirli sürüş koşullarında etkinleştirildiğinden. TCM’nin gelişmiş diyagnostik aleti ile izlenmesi gerekecektir. TCM’nin TCC solenoidine bir komut gönderip göndermediğini ve gerçek geri besleme değerlerinin ne olduğunu belirlemek için.

TCM’nin gerçekten bir sinyal gönderip göndermediğini kontrol etmek için, görev döngüsü için ayarlanmış bir grafik multimetre veya bir dijital depolama osiloskopu gerekecektir. Multimetrenin pozitif kablosunu TCM’ye giden kablo demetine bağlayın. Negatif kabloyu da iyi bir toprak zemine bağlayın.

İş çevrimi, TCM tarafından genişletilmiş diyagnostik alet okumasında ayarlananla aynı olmalıdır. Döngü %0 veya %100’de kalırsa veya kesintili olursa, bağlantıları tekrar kontrol edin. Tüm kablo tesisatı ve solenoid tamamsa, ancak P0740 hatası devam ediyorsa, TCM arızalı olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0740 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura (MDX, TL)
 • BMW (E39, E46)
 • Chevrolet (Avalanche, TrailBlazer)
 • Chrysler (Town and Country, Voyager)
 • Dodge (Caravan, RAM, Stratus)
 • Ford
 • Honda (Accord, Odyssey)
 • Hyundai (Santa Fe)
 • Infiniti
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Kia (Sorento, Spectra, Sportage)
 • Mitsubishi (Eclipse, L200, Montero, Outlander, Pajero)
 • Nissan (Murano, Pathfinder, Tiida, X-Trail)
 • Subaru (Legacy, Outback)
 • Volkswagen (Bora, Golf, Jetta)
 • Volvo

Arıza kodu P0740 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0130, P0400, P0700, P0716, P0721, P0730, P0741, P0742, P0743, P0744, P0753, P0758, P0761, P0775, P0779, P0780, P0785, P0791, P0963, P0967, P1217, P1687, P1739, P1810, P2769, P2770, P2815.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin