Hata kodu P0791 – ara mil hız sensörü “A” devresi arızası

Hata kodu P0791 “ara mil hız sensörü “A” devresi arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Intermediate Shaft Speed (ISS) Sensor “A” Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0791 hatasının kodunun çözülmesi

Diyagnostik arıza kodu P0791, ara mil hız sensörü (ISS) ‘A’ devresinde bir arıza olduğunu gösterir. Doğru bir çıkış hızı sinyali olmadan, Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) vitesleri düzgün bir şekilde değiştiremez, bu nedenle bu kod ayarlanır.

Hata kodu P0791 – ara mil hız sensörü

Ara mil, dönme kuvvetinin giriş tahrikinden şanzıman içindeki çıkış miline dağıtılmasına yardımcı olur. Ara milin hızı hangi viteste olduğunuza bağlıdır.

Düz şanzımanda bunu vites seçici belirler, dolayısıyla ara milin hızını kontrol etmeye gerek yoktur. Otomatik şanzımanda hangi viteste olduğunuz şanzıman kontrol modülü (TCM) tarafından belirlenir. Ayrıca, sorunsuz ve verimli bir vites değişimine katkıda bulunan çeşitli sensör girişleri kullanır.

Şanzıman kontrol modülü (TCM) bir arıza tespit ederse, PCM/ECM ne zaman vites değiştirileceğini belirlemek için diğer sensörlere dayalı değerleri geçersiz kılabilir. Bu, ISS sensörü bilgileri mevcut değilse tork konvertörünü ve basıncı ayarlar.

Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) ‘A’ hız sensöründe veya devresinde genel bir arıza tespit ettiğinde P0791 hata kodu verilir. Ara mil hız sensöründen doğru sinyal gelmeden şanzıman optimum vites değiştirme stratejisini sağlayamaz.

Ara milin hızı, gerekli vites değiştirme noktasına ulaşılana kadar kademeli olarak artırılmalıdır. Sensör arızalıysa, bu gerçekleşmez, bu nedenle vites değiştirme stratejisini belirlemek mümkün olmaz.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0791 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Hız göstergesi veya takometre çalışmıyor veya arızalı.
 4. Vites değiştirmek zor.
 5. Vites değiştirme ile ilgili sorunlar.
 6. Motor iyi hızlanmıyor.
 7. Rölantide veya yük altında sarsıntılı/eksik ateşleme.
 8. Motor durabilir veya çalışmayabilir.
 9. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 10. Artan yakıt tüketimi.

P0791 hatası oldukça ciddidir, çünkü devam etmesine neden olan koşullar şanzımanda hasara neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0791, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Ara mil hız sensörü (ISS) arızalı veya hasarlı.
 • Çıkış mili hız sensörü arızalı.
 • Arızalı giriş mili hız sensörü.
 • Vites değiştirme solenoid valfi düzgün çalışmıyor.
 • Listelenen sensörlerin devrelerinde açık, kısa devre yapmış kablolar veya konektörler.
 • Kirli şanzıman yağı veya yetersiz şanzıman yağı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0791 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0791’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm hataları okuyun.
 2. Hataları silin ve P0791 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için bir test sürüşü yapın.
 3. Kod tekrar görünürse, kablolarda ve konektörlerde hasar olup olmadığını kontrol edin.
 4. Ara mil hız sensörü (ISS) devresini test edin, bir sorun varsa arızalı sensörü değiştirin.
 5. İlgili sensörlerin elektrik kablolarını ve bağlantılarını kontrol edin.
 6. Gerekirse PCM’yi flaşlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Öncelikle P0791 hatalı aracınızın Teknik Servis Bültenlerine (TSB) bakmanız faydalı olacaktır. Sorun zaten tanımlanmışsa, talimatları takip etmek, sorunu teşhis etme ve düzeltme konusunda size zaman ve para kazandırabilir.

Ara Mil Hız Sensörüne (ISS) giden tüm kabloları ve konnektörleri gözle kontrol edin. Sıyrıklar, açıkta kalan teller veya kırıklar olup olmadığına dikkatlice bakın. Ayrıca erimiş veya başka şekilde hasar görmüş alanları da not edin. Gerekirse onarın.

Elektrik tesisatı

Kablo demetini gevşek bağlantılar, gevşek teller veya kirli terminaller açısından kontrol edin. Araç kablo demeti, ara mil hız sensörü ve PCM/ECM ünitesindeki tüm bağlantıları ayırın.

Ohm ölçeğinde bir multimetre kullanarak aşırı direnç olup olmadığını kontrol edin. Direnç çok yüksekse, nedenini belirlemek için kablo demetini her bir konnektör arasındaki devre boyunca izleyin.

Direnç limitin üzerinde gösteriyorsa, kırık veya hasarlı kablo tesisatı olup olmadığına bakın. Pozitif veya negatif ucu iyi bir topraklama noktasına getirerek kablo demeti bölümlerinde topraklama hatası olup olmadığını kontrol edin.

Direnç mevcutsa, toprağa kısa devre olabilir. Kablo demetinde hasarlı kablo demetleri veya araç şasisine temas ederek sürtünebilecek alanlar olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Hatalı kablo tesisatı sıklıkla P0791 hatasının nedenidir.

Ara mil hız sensörü

Ara mil hız sensörü ile ilgili yaygın bir sorun kirlenmedir. Bu nedenle, sensörü çıkardıktan sonra en iyi seçenek temizlemektir. Bunun için temiz bir bez ve fren temizleyici kullanılabilir.

Kablo demetinde olası hasarlı kablo veya gevşek bağlantı belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Konektörü çıkarıp ohm ölçeğinde dijital bir multimetre kullanarak direnci ölçün. Direnç aralık dışındaysa veya sınırın üzerindeyse sensörü değiştirin.

Fabrika kablo şemasını kullanarak sensör ve PCM kablo demeti konnektöründe güç olup olmadığını kontrol edin. Güç algılanmazsa sensörün değiştirilmesi gerekecektir.

Araç modeline bağlı olarak, voltaj değeri 12 volt veya 5 volt referans voltajı olmalıdır. Voltaj spesifikasyon dahilinde değilse, bir toprak arızasından şüphelenilebilir.

Ayrıca arızalı bir PCM/ECM’yi veya şanzıman ile PCM/ECM arasındaki kablo tesisatı sorununu da göz ardı etmeyin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0791 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Lacetti)
 • Chrysler (Town and Country)
 • Dodge (Caravan)
 • Ford
 • Hyundai
 • Jaguar
 • Jeep
 • Lexus (ES350)
 • Mazda (3, 5, 6)
 • Mercedes-Benz
 • Subaru
 • Toyota (Camry, Highlander)
 • Volkswagen

Arıza kodu P0791 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0011, P0116, P0117, P0118, P0716, P0721, P0740, P0792, P0793, P0794, U660E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin