Hata kodu P079A – şanzıman sürtünme elemanı “A” kayması tespit edildi

Hata kodu P079A “şanzıman sürtünme elemanı “A” kayması tespit edildi” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Friction Element “A” Slip Detected” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P079A hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P079A hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P079A – şanzıman sürtünme elemanı

Şanzımandaki sürtünme elemanı ile ilgili sorun daha çok otomatik şanzımanlar için geçerlidir. Belirtiler ve nedenler birçok faktöre bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Ancak otomatik şanzıman yağının (ATF) genel durumunu göz önünde bulundurmak önemlidir.

Şanzıman kontrol modülü P079A kodunu etkinleştirdiğinde, düzgün kendi kendine diyagnoz sağlamak için diğer sensörleri ve sistemleri de izler ve ayarlar. Bu nedenle, bu sorunun daha fazla potansiyel soruna yol açmadan çözülmesi gerekmektedir.

Kısa devre, açık devre veya su girişi gibi dahili bir elektrik arızası olabilir.

Bu durumda “A” harfi birkaç farklı olası varyasyona işaret edebilir. Sorun belirli bir devre veya kabloda olabilir. Şanzımandaki belirli bir sürtünme elemanı da olabilir.

Hatanın nedenindeki geniş çeşitlilik nedeniyle, belirli konumlar, farklılıklar ve diğer benzer özellikler için servis kılavuzuna başvurmak en iyisidir.

P079A kodu PCM veya TCM tarafından şanzımanın iç sürtünme elemanı “A “da kayma tespit edildiğinde bildirilir. Bu hata devam ederse, arıza gösterge lambası (MIL) muhtemelen yanacaktır. Bazı araçlarda MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P079A hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Şanzıman kayıyor.
 3. Dengesiz vites geçişi.
 4. Şanzıman sert vites değiştiriyor veya kayıyor.
 5. Şanzımanda anormal vites geçişi.
 6. Düşük tork.
 7. Anormal güç çıkışı.
 8. ATF sıvısı sızıntısı.

P079A hatasının ciddiyeti oldukça yüksektir, bu nedenle sorunun mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir. Sorunun uzun süre göz ardı edilmesi, daha kapsamlı ve maliyetli onarımlara yol açabilir. Zamanla aracın performansı sürülemeyecek kadar kötüleşebilir.

Hata nedenleri

Kodu P079A, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Aşınmış iç sürtünme elemanı.
 • Olası kısa devre veya kablo kopması.
 • ATF şanzıman yağında kirlenme veya düşük seviye.
 • Eşit olmayan dönüş hızına neden olan sorun, örneğin düşük lastik basıncı veya sıkışmış frenler.
 • Tutarsız lastik ebatları.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM veya TCM modülüdür.

Arıza kodu P079A nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P079A’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. ATF sıvısını ve filtresini değiştirin.
 2. Şanzıman yağını gereken seviyeye kadar doldurun.
 3. Şanzımanın iç kanallarını temizlemek için yıkama.
 4. Kablo bağlantılarını kontrol edin ve bulunan hataları düzeltin.
 5. Şanzıman içindeki mekanik arızaları giderin.
 6. Kabloların yanı sıra konektörleri de kontrol edin.
 7. PCM veya TCM’nin flaşlanması veya değiştirilmesi.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Başlangıç için her zaman aracınızın Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin. P079A sorunu üretici tarafından bilinen bir düzeltme ile bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Bir sonraki adım, konnektörleri ve şanzımana giden kabloları görsel olarak incelemektir. Çizikler, sıyrıklar, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın.

Konektörü ayırın ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Yanık görünüp görünmediklerine veya korozyona işaret eden yeşil bir renk alıp almadıklarına bakın. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Bir diyagnostik aleti kullanarak arıza kodlarını bellekten silin ve P079A hatasının geri gelip gelmediğine bakın. Kod geri gelirse, TFT sensörünü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir.

Kablolama testi

Kontak anahtarı kapalıyken, elektrik konnektörlerini ayırın. Dijital bir voltmetre bağlayın. Siyah kabloyu toprağa ve kırmızı kabloyu kablo demeti konnektöründeki sinyal terminaline bağlayın.

Kontak anahtarını açın. Üreticinin spesifikasyonlarına bağlı olarak, voltmetre 12 volt ya da 5 volt okumalıdır. Bağlantıyı sallayın ve değerin değişip değişmediğine bakın. Voltaj yanlışsa, arızalı kabloları veya konektörü değiştirin.

ATF sıvısının kontrol edilmesi

Temel bakım prosedürlerinin doğru şekilde takip edilmesi çok önemlidir. Gelecekte benzer sorunlarla karşılaşmamak için ATF sıvısı temiz ve kalıntılardan arındırılmış olmalıdır.

Şanzımana ne zaman bakım yapıldığını hatırlayamıyorsanız, sıvı ve filtrenin değiştirilmesi tavsiye edilir. Eski yağın içinde sıkışmış kalıntılar olabilir.

Servis yaparken, özel marka ve modeliniz için doğru ATF yağını kullandığınızdan emin olun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P079A ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Honda
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P079A ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P07A2, P07A3, P2700.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin