Hata kodu P0800 – transfer kutusu kontrol sistemi (MIL talebi)

Hata kodu P0800 “transfer kutusu kontrol sistemi (MIL talebi)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transfer Case Control System (MIL Request)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0800 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0800 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0800 – transfer kutusu kontrol sistemi (MIL talebi)

Bu arıza şanzıman kontrol modülünün (PCM) yanlış bir veri girişi aldığını gösterir.  Veriler, transfer kutusu kontrol sisteminin (TCCS) arıza gösterge lambasının (MIL) yanmasını gerektiren bir arıza tespit ettiğini gösterir.

Bu kod türü sadece transfer kutusu bulunan dört tekerlekten çekişli araçlar için geçerlidir.

PCM, otomatik şanzıman vites değiştirme stratejisini hesaplamak için çeşitli motor, şanzıman ve transfer kutusu sensörlerinden gelen girdileri kullanır. Transfer kutusu, motor gücünün sırasıyla arka ve ön diferansiyellere aktarılmasından sorumludur.

Diğer birçok transfer kutusu arızası gibi, bu kod da elektriksel veya mekanik bir arızadan kaynaklanabilir. PCM bir TCCS arızasının meydana geldiğini tespit ederse, P0800 kodu kaydedilebilir ve Arıza Gösterge Işığı (MIL) yanar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0800 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. 2WD ve 4WD arasında vites değiştirmede zorluk yaşayabilir.
 2. Transfer kutusunda vites aralıkları arasında geçiş yapılamıyor.
 3. Yanıp sönen veya sürekli yanan 4WD gösterge ışığı.
 4. Transfer kutusu veya tahrik milinden olağandışı sesler.
 5. Şanzıman acil durum moduna ayarlanabilir.

Kaydedilen bir P0800 kodu, transfer kutusunda (TCCS) potansiyel olarak ciddi bir arıza tespit edildiğini gösterir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0800, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı transfer kutusu tahriki veya sensörü (TCCS).
 • Kısa devre yapmış veya kopmuş kablolar.
 • Transfer kutusunun dahili (mekanik) arızası.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0800 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0800’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablolarda kopma, erime olup olmadığını kontrol edin.
 2. Transfer kutusunun yanı sıra sensör ve aktüatörün işlevselliğini kontrol edin.
 3. Tüm PCM / TCCS konnektörlerini teker teker kontrol edin.
 4. PCM / TCCS modüllerini test edin.

Yukarıdaki tüm adımları tamamladıktan sonra, bir tarama aleti kullanarak DTC P0800 hata kodunu kaldırın. Daha sonra hatanın geri dönüp dönmediğini görmek için bir test sürüşü yapmaya değer.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir P0800 arızasını teşhis ederken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kopukluklar, bağlantısı kesilmiş konnektörler veya korozyon gibi arızalar sinyalleri keserek şanzımanın arızalanmasına neden olabilir.

Bazı PCM ve TCCS modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğini ve alternatörün doğru çalıştığını, rölantide en az 13 volt olduğunu kontrol edin.

Düşük ATF sıvı seviyeleri transfer kutusunda basınç eksikliğine yol açabilir ve bu da TCCS’nin bir arıza olarak algıladığı bir sorun olabilir. Sigortalar da göz ardı edilmemelidir, çünkü atmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0800 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Chevrolet (Suburban)
 • Dodge
 • Ford
 • Mercedes (w211)
 • Subaru

Arıza kodu P0800 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0700, P0802, P0898, P0899.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin