Hata kodu P0802 – şanzıman kontrol sistemi MIL talep devresi açık

Hata kodu P0802 “şanzıman kontrol sistemi MIL talep devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Control System MIL Request Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0802 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0802 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0802 – şanzıman kontrol sistemi MIL talep devresi açık

Birçok araçta şanzıman kontrol modülü (TCM) adı verilen bir otomatik şanzıman kontrol modülü bulunur. Motor kontrol modülü (PCM) TCM ile iletişim kurar. Otomatik şanzımanı arızalara karşı izlemek için.

Aracınız P0802 kodunu muhafaza ediyorsa, bu şanzıman kontrol modülünün (PCM) bir veri giriş sinyali aldığını gösterir. Bu da Şanzıman Kontrol Sisteminin (TCS) Arıza Gösterge Lambasının (MIL) yanmasını gerektiren bir sorun tespit ettiğini gösterir.

Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanarak sürücünün sorundan haberdar olmasını sağlamalıdır. Ancak MIL yanmaz çünkü bir açık devre tespit edilmiştir.

P0802 sadece bir bilgi kodudur. Bu da doğrudan bir motor sorununa değil, sadece şanzımanda genel bir arızaya işaret eder. Kesin tabloyu belirlemek için daha fazla teşhis gereklidir. Bu, şanzıman modülü ile iletişim kurmak için bir diyagnostik tarayıcı gerektirir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0802 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Sürüş sırasında vites değiştirmek zor olabilir.
 2. Dengesiz veya ani vites değişimleri.
 3. Vites değiştirmek uzun zaman alıyor.
 4. Şanzıman acil durum moduna ayarlanabilir.

Kaydedilen bir P0802 kodu TCS’de potansiyel olarak ciddi bir arıza olduğunu gösterir. Kodun saklanmasına neden olan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0802, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • TCM’de (Şanzıman Kontrol Modülü) kısa devre.
 • TCM (Şanzıman Kontrol Modülü) arızalı olabilir.
 • Kısa devre veya bozuk kablo tesisatı.

Arıza kodu P0802 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0802’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetlerinde kopukluk ve sigorta olup olmadığını kontrol edin.
 2. Tüm PCM / TCM konnektörlerini teker teker kontrol edin.
 3. PCM / TCM modüllerini test edin.

Yukarıdaki tüm işlemleri yaptıktan sonra, bir tarama aleti kullanarak DTC P0802 hata kodunu kaldırın. Daha sonra hatanın geri dönüp dönmediğini görmek için bir test sürüşü yapmaya değer.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir P0802 arızasını teşhis ederken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir.

Bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğinden ve alternatörün düzgün çalıştığından, rölantide en az 13 volt olduğundan emin olun.

Düşük ATF sıvı seviyeleri kutuda basınç olmamasına neden olabilir ve bu da TCM’nin bir arıza olarak algıladığı bir sorun olabilir. Sigortalar da göz ardı edilmemelidir, çünkü atmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0802 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Silverado)
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Sierra)
 • GMC
 • Kia
 • Mercedes-Benz (CLS550)
 • Peugeot (307)

Arıza kodu P0802 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0089, P0380, P0404, P0898, P0899, P1093, U2106.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin