Hata kodu P0808 – debriyaj konum sensörü devresi yüksek giriş

Hata kodu P0808 “debriyaj konum sensörü devresi yüksek giriş” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Clutch Position Sensor Circuit High Input” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0808 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II donanımlı aracınızda kayıtlı P0808 kodu varsa. Bu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) debriyaj konum sensörü devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiği anlamına gelir. Bu kod sadece manuel şanzımanla donatılmış araçlar için geçerlidir.

Hata kodu P0808 – debriyaj konum sensörü devresi yüksek giriş

PCM belirli manuel şanzıman fonksiyonlarını kontrol eder. Vites kolu konumu ve debriyaj pedalı konumu bu işlevler arasındadır. Bazı modellerde, debriyaj kaymasının derecesini belirlemek için turbo giriş ve çıkış hızları da izlenir.

Debriyaj, motoru şanzımana bağlayan mekanik bir kavramadır. Debriyaj ana silindirine basıldığında, hidrolik sıvı yardımcı silindirin içine itilir. Yardımcı silindir debriyaj baskı plakasını harekete geçirir. Motorun gerektiği gibi şanzımana bağlanmasına ve ayrılmasına izin verir.

Debriyaj anahtarının ana işlevi, şanzıman yanlışlıkla devreye girdiğinde motorun çalışmasını önlemek için bir güvenlik özelliği olarak hareket etmektir. PCM ve diğer kontrol üniteleri de çeşitli motor kontrol hesaplamaları için debriyaj şalterinden gelen girdileri kullanır. Bunlar arasında otomatik frenleme işlevlerinin yanı sıra yokuşta tutma uygulaması da yer alır.

PCM veya TCM debriyaj konum sensörü devresinde yüksek voltaj veya direnç sinyal seviyesi tespit ettiğinde diyagnostik kod DTC P0808 verilir. Motor uyarı lambası veya şanzıman uyarı lambası da yanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0808 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Kötü motor çalıştırma.
 3. Bazı durumlarda debriyaj pedalına tamamen basıldığında bile motor çalışmayabilir.
 4. Nadir durumlarda hiçbir belirti görülmeyebilir.

Kayıtlı bir P0808 kodu, çeşitli araç kontrol, güvenlik ve çekiş fonksiyonlarının arızalanmasına neden olabilir. Bu nedenle bu arıza ciddi olarak değerlendirilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0808, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı debriyaj konum sensörü.
 • Yanlış ayarlanmış debriyaj anahtarı.
 • Debriyaj konum sensörü devresinde kısa devre, kopuk kablo veya ayrılmış konnektörler.
 • Devrede zayıf elektrik bağlantısı.
 • Sigorta veya sigortalanabilir bağlantı atmış.
 • Arızalı PCM veya diğer kontrol modülü, ayrıca olası programlama hatası.

Arıza kodu P0808 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0808’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. PCM’den tüm diyagnostik hata kodlarını silin ve P0808 diyagnostik hata kodunun geri gelip gelmediğini görmek için bir test sürüşü yapın.
 3. Debriyaj konum sensörünü kontrol edin, gerekirse değiştirin.
 4. Sigortayı veya eriyebilir bağlantıyı kontrol edin.
 5. Her şey yolundaysa, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0808 hatasının tüm varyasyonlarını elemek için debriyaj konum sensörüne giden kabloları gözle kontrol edin. Tüm sistem sigortalarını kontrol edin ve gerekirse yanmış olanları değiştirin. Ayrıca yük altında aküyü, kablo bağlantılarını ve alternatör gücünü kontrol edin.

Diyagnostik soketini bulun, bir tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm kodları ve verileri alın. Bu bilgileri not edin, çünkü daha ileri teşhislerde size yardımcı olabilir. Kodları silin ve sıfırladıktan sonra P0808 kodunun yeniden görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Voltaj kontrolü

Debriyaj konum sensörü giriş devresindeki voltajı kontrol edin. Giriş devresinde voltaj varsa, debriyaj pedalına basın ve çıkış devresindeki voltajı kontrol edin. Çıkış devresinde voltaj yoksa sensör arızalı olabilir.

Sensörün her iki tarafında voltaj mevcut olduğunda ve pedala basıldığında, PCM üzerindeki giriş devresini kontrol edin. PCM’ye giriş sinyali mevcutsa, arızalı bir PCM veya programlama hatası olabilir.

PCM konnektöründe debriyaj konum sensörü giriş sinyali yoksa, ilgili tüm kontrol ünitelerini ayırın. Tüm sistem devrelerinin direncini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Gerekirse, kapalı veya açık devreleri onarın veya değiştirin.

P0808 hatası oluşursa, debriyaj pedalı basılıyken sistem sigortalarını kontrol etmek iyi bir fikirdir. İlk test edildiğinde normal görünen sigortalar devre yük altındayken arızalanabilir.

Genellikle aşınmış bir debriyaj kolu veya debriyaj pedalı burcu, arızalı bir debriyaj konum sensörü olarak yanlış teşhis edilebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0808 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Cruze)
 • Chrysler
 • Citroen
 • Dodge
 • Ford (Focus)
 • Jeep
 • Land Rover
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Antara, Insignia)
 • Peugeot
 • Smart
 • Toyota (Auris, Corolla, Verso)

Arıza kodu P0808 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0805, P0806, P0807, P0809, P080A.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin