Hata kodu P0814 – şanzıman menzil göstergesi devre arızası

Hata kodu P0814 “şanzıman menzil göstergesi devre arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Range (TR) Display Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0814 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0814 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0814 – şanzıman menzil göstergesi devre arızası

Araçta saklanan kod, şanzıman kontrol modülünün (PCM) şanzıman kademe göstergesi devresinde bir arıza tespit ettiği anlamına gelir. Bu tür bir arıza sadece otomatik şanzımanlı araçlarda meydana gelir.

Şanzıman aralığı gösterge sensörü genellikle nötr emniyet şalterinde bulunur. Şanzıman kademe göstergesi vites değiştirme mili tarafından çalıştırılır. Voltaj sinyali daha sonra PCM ve gösterge paneli kontrol modülüne (IPCM) gönderilir ve seçilen belirli vitesi yansıtır.

PCM, şanzıman kademe göstergesi sensörünün uygun konumda olup olmadığını belirlemek için çeşitli motor ve şanzıman çıkış sinyallerini izler. PCM ayrıca şanzıman aralık sensörü devresi voltajını da izler. Ayarlanan parametreler dahilinde olduğundan emin olmak için.

PCM bir ekran ve gerçek vites sorunu tespit ederse veya devre voltajı kabul edilebilir parametrelerin dışındaysa. P0814 kodu kaydedilebilir ve Arıza Gösterge Işığı (MIL) yanar.

MIL ışığının görünmesi için birkaç ateşleme çevrimi (arızalı) gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0814 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Gösterge panelindeki veya konsoldaki vites değiştirme göstergesi çalışmıyor.
 3. Vites değiştirme göstergesi yanlış bir vitesi gösteriyor.
 4. Bir vites takıldığında motor çalışmıyor.
 5. Hiçbir belirti olmayabilir.

Kaydedilen P0814 kodu ciddi bir elektrik sorunu veya bir tür mekanik arıza meydana geldiğini gösterir. Her iki durumda da, bu tür bir saklı koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0814, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • İletim aralığı gösterge sensörü arızalı.
 • Şanzıman aralığı gösterge sensörü devresinde kısa devre veya açık devre.
 • Arızalı seçilmiş vites göstergesi.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülü veya programlama hatasıdır.

Arıza kodu P0814 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0814’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Arıza kodlarını silin, bir test sürüşü yapın ve P0814 arızasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
 3. Elektrik kablolarını ve konektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Şanzıman aralığı gösterge sensörünü kontrol edin.
 6. Seçilen vites göstergesini test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir P0814 arızasını teşhis ederken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir.

Bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğini ve alternatörün doğru çalıştığını, rölantide en az 13 volt olduğunu kontrol edin.

Sistem devrelerinde sorun yoksa, iletim aralığı gösterge sensörünü kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Kontrol edildiğinde sistem özelliklerini karşılamıyorsa sensörü değiştirin.

Sensörün değiştirilmesi P0814 hatası ile ilgili sorunu çözmelidir. Ancak sigortaları da göz ardı etmeyin, çünkü atmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0814 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (Mondeo, S-Max)
 • Jaguar
 • Jeep
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mercedes-Benz (Sprinter, W211)
 • Renault
 • Volvo

Arıza kodu P0814 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P088A, P088B, P0810, P0819, P0894.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin