Hata kodu P0816 – vites değiştirme şalteri devre arızası

Hata kodu P0816 “vites değiştirme şalteri devre arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Downshift Switch Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0816 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0816 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0816 – vites değiştirme şalteri devre arızası

Bu kod, otomatik şanzımanlı veya manuel vites değiştirmeli varyatörlü araçlar için geçerlidir. Şanzıman kontrol modülü vites küçültme şalteri devresinde bir arıza tespit ettiğinde ayarlanır.

Manuel vites değiştirme özellikleri bir seçici kol veya seçici kol veya direksiyon simidi üzerindeki basmalı düğme kontrolleri olabilir. Ancak her durumda sistem, sürücünün otomatik vites üzerinde manuel olarak vites değiştirmesine izin verir.

İlgili kumandanın etkinleştirilmesi vites küçültmeyi başlatır. Sinyaller CAN (Kontrol Alanı Ağı) protokolleri aracılığıyla şanzıman kontrol modülüne (TCM) iletilir.

Anahtar, kablo tesisatı, konektörler ve mod aktüatörü gibi ilgili tüm bileşenler devrenin bir parçasıdır. Bunların çoğu kabindeki vites seçicinin etrafındaki konsolda ya da direksiyon simidinin üzerinde veya yakınında yerleşiktir.

PCM, sürekliliği sağlamak için vites küçültme şalteri girişlerini karşılaştırarak şanzıman vites seçimini kontrol eder. PCM ayrıca vites küçültme şalteri devresindeki voltajı da izleyerek ayarlanan sınırlar dahilinde olduğundan emin olur.

PCM şanzıman vites seçiminin vites küçültme şalteri vites seçim sinyaliyle eşleşmediğini tespit ederse. Veya şalter devresi voltajı kabul edilebilir parametreler dahilinde değildir. P0816 kodu kaydedilebilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0816 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Sürüş sırasında vites değiştirmek zor olabilir.
 3. Vites değiştirme ışığı yanlış bir vitesi yansıtır.
 4. Manuel vites değiştirme işlevi devre dışı bırakılır.
 5. Şanzıman acil durum moduna ayarlanabilir.
 6. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Kaydedilen P0816 kodu potansiyel olarak ciddi bir arıza tespit edildiğini gösterir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0816, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Vites küçültme anahtarı arızalı.
 • Mod kontrol ünitesi arızalı.
 • Aşınmış, kırılmış veya kısa devre yapmış kablo demeti veya konektörler.
 • Kötü elektrik bağlantısı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülü veya programlama hatasıdır.

Arıza kodu P0816 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0816’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Arıza kodlarını silin, bir test sürüşü yapın ve P0816 arızasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
 3. Elektrik kablolarını ve konektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Vites değiştirici anahtarını kontrol edin.
 6. Modülü test edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0816 hatasını giderirken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir.

Bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğini ve alternatörün doğru çalıştığını, rölantide en az 13 volt olduğunu kontrol edin.

Araç hatalı kablolamadan kaynaklanan bir arıza göstermiyorsa, sorun büyük olasılıkla aşınmış bir vites küçültme şalterinden kaynaklanmaktadır. Değiştirilmesi P0816 hatası ile ilgili sorunu çözmelidir. Ancak sigortaları da göz ardı etmeyin, çünkü atmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

PCM ve TCM arızası nadir bir nedendir, ancak bazen olur. Ancak bir kontrol modülünün değiştirilmesi genellikle bağlanması veya yeniden programlanmasını gerektirdiğinden. Bu durumda en iyisi profesyonel bir teknisyen çağırmaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0816 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • Audi
 • Chevrolet (Cruze)
 • Ford (Focus)
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Opel (Astra)
 • Vauxhall
 • Volkswagen (Polo)

Arıza kodu P0816 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2779, P2780, P2781, P2782.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin