Hata kodu P083F – debriyaj pedalı şalteri “A”/”B” korelasyonu

Hata kodu P083F “debriyaj pedalı şalteri “A”/”B” korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Clutch Pedal Switch “A”/”B” Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P083F hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P083F, “Debriyaj pedalı şalteri ‘A’/’B’ korelasyonu” olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) hatalı bir ‘A’/’B’ sensörü korelasyonu tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P083F – debriyaj pedalı şalteri

Debriyaj pedalında, konum şalterinin kendisinde veya debriyaj pedalı konum şalterine doğrudan bağlı bir elektrik devresinde de bir arıza olabilir. Debriyaj pedalı konum anahtarının hangi parçasının “A”/”B” harfleriyle işaretlendiğini belirlemek için aracın Teknik Kılavuzuna başvurmak önemlidir.

Debriyaj pedalı konum şalterinin amacı, bir güvenlik önlemi olarak debriyaj pedalının konumunu kontrol etmektir. Düz şanzıman boşta değilken motorun çalıştırılmasını önlemek için.

Pratikte, debriyaj pedalı konum anahtarı basit bir AÇMA/KAPAMA anahtarıdır. Debriyaj pedalına basıldığında doğrudan üzerine etki edecek şekilde ayarlanmıştır.

Tamamen işlevsel bir sistemde, bu basit anahtar debriyaj pedalına tam olarak basılmadığında motorun çalıştırılmasını imkansız hale getirir. Bununla birlikte, şalterdeki bir hata veya arızanın P083F kodunu vereceğini, ancak uyarı lambasının yanmayabileceğini unutmayın.

Debriyaj pedalı “A”/”B” şalter devresi PCM’nin debriyaj pedalı konumunu izlemesi için tasarlanmıştır. Bu, debriyaj konum sensörü voltaj çıkışı okunarak yapılır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P083F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor çalışmıyor.
 3. Motor debriyaja basmadan çalışacaktır.

P083F kodunun önem derecesi normalde orta düzeydedir, ancak araç debriyaj boştayken çalıştırılırsa ciddi olabilir ve bu da bir güvenlik tehlikesi oluşturur.

Hata nedenleri

Kodu P083F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Debriyaj konum sensörü şalteri arızalı.
 • Debriyaj pedalı konum şalteri yanlış ayarlanmış.
 • Sigorta veya sigorta bağlantısı atmış.
 • Aşınmış veya hasarlı konektör.
 • Arızalı veya hasarlı kablo demeti.
 • Devrede zayıf elektrik bağlantısı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P083F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P083F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. PCM’den tüm diyagnostik hata kodlarını silin ve P083F diyagnostik hata kodunun geri gelip gelmediğini görmek için bir test sürüşü yapın.
 3. Debriyaj konum sensörü şalterini kontrol edin.
 4. Gerekirse debriyaj pedalı konum anahtarını ayarlayın.
 5. Sigortayı veya eriyebilir bağlantıyı kontrol edin.
 6. Her şey yolundaysa, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P083F hatasının tüm varyasyonlarını elemek için, giriş ve çıkış hız sensörlerine giden kabloları görsel olarak inceleyin. Tüm sistem sigortalarını kontrol edin ve gerekirse yanmış olanları değiştirin. Ayrıca yük altında aküyü, kablo bağlantılarını ve alternatör gücünü kontrol edin.

Diyagnostik soketini bulun, bir tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm kodları ve verileri alın. Bu bilgileri not edin, çünkü daha ileri teşhislerde size yardımcı olabilir. Kodları silin ve sıfırladıktan sonra P083F kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Voltaj kontrolü

Debriyaj konum sensörü şalterini bulun ve belirgin fiziksel hasar olup olmadığını kontrol edin. Çizikler, sürtünmeler, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar için kapsamlı bir görsel inceleme yapın.

Debriyaj kapalıyken, anahtarın bir tarafında 12 volt olmalıdır. Debriyaj devreye girdiğinde, anahtarın her iki tarafında da voltaj olmalıdır. Konfigürasyona bağlı olarak marş motoru solenoidi veya marş motorunun da gücü olmalıdır.

Güç kaynağı veya topraklama olmadığını tespit ederseniz, devrenin sürekliliğini kontrol etmeniz gerekebilir. Kablo tesisatının ve debriyaj konum sensörü anahtarının iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak için.

Debriyaj devreye girdiğinde, anahtar üzerinden süreklilik tespit etmelisiniz. Ve debriyaj bırakıldığında, cihaz anahtar boyunca süreklilik göstermemelidir.

Süreklilik kontrolü her zaman devreden güç kesilmiş olarak yapılmalı ve kablolama ve bağlantılar için normal okuma 0 ohm direnç olmalıdır. Direnç veya süreklilik eksikliği, açık veya kısa devre olan ve onarım veya değiştirme gerektiren hatalı kablo tesisatını gösterir.

P083F hatası mevcutsa sistem sigortalarını kontrol etmek mantıksız değildir. İlk test edildiğinde normal görünen sigortalar devre yük altındayken arızalanabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P083F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Cadillac
 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Fiat
 • Ford (Focus)
 • GMC
 • Jaguar
 • Nissan
 • Pontiac
 • Saturn
 • Suzuki
 • Vauxhall
 • Volvo

Arıza kodu P083F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0830, P0831, P0832, P0833, P0834, P0835.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin