Hata kodu P0852 – park/nötr konum şalteri giriş devresi yüksek

Hata kodu P0852 “park/nötr konum şalteri giriş devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Park/Neutral Position (PNP) Switch Input Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0852 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0852 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0852 – park/nötr konum şalteri giriş devresi yüksek

Vites değiştirme düzenlerini belirlemek için TCM kontrol modülü vites konum anahtarını izler. Bu şalter bazen otomatik şanzımanlarda PRNDL ve park/nötr konumu (PNP) olarak adlandırılır.

PNP sinyali motor çalıştırma ve hız sabitleme kontrolünü etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılır. Örneğin, şanzıman park veya boştayken, kontrol modülüne motorun çalıştırılmasını sağlayan bir sinyal gönderilir.

Kontrol modülü PNP anahtarını sürekli olarak izler ve sinyalini beklenen değerlerle karşılaştırır. PCM parametrelerin dışında bir PNP sinyali tespit ederse, arıza teşhis kodu P0852’yi ayarlayacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0852 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motorun çalışması engellenmiş olabilir.
 3. Hız sabitleyici etkinleştirilemez.
 4. Kaydedilen arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

P0852 hatasının şiddeti semptomlara bağlı olarak orta ila şiddetli arasında değişebilir. Her iki durumda da, mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0852, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı PNP anahtarı.
 • Korozyon veya diğer kablolama sorunları.
 • PNP şalterinin şanzımanın nötr konumuna uymayan kötü hizalanması.
 • Motor uzaktan çalıştırma sisteminin yanlış kurulumu.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0852 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0852’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. PNP şalterinin doğru şekilde nötr konuma ayarlandığını kontrol edin.
 2. Bir uzaktan çalıştırma sistemi kurulmuşsa, sebep bu olabilir.
 3. Şaltere giden kablo demetini hasar açısından inceleyin.
 4. PNP anahtarını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0852 hatasını düzeltmeye başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin. Sorun, üretici tarafından bilinen bir düzeltme ile zaten bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Bir sonraki adım park/nötr konum anahtarının (PNP) yerini belirlemektir. Bu, bir giriş ve bir çıkışa sahip basit bir açma/kapama anahtarıdır.

Şanzımanın park konumunda olup olmadığına bağlı olarak giriş 12V, çıkış 0V ve çıkış 12V olmalıdır. PNP şalterini teşhis etmek için dijital bir voltmetre veya gösterge lambası genellikle yeterli olacaktır.

Şalteri ayırın ve çeşitli vites değiştirme konumlarında devrenin sürekliliğini kontrol edin. Park konumunda iki terminal arasında 12 volt olmalıdır, geri viteste veya başka bir viteste açık devre olmalıdır.

Anahtarda başka değerler varsa, muhtemelen arızalıdır ve değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0852 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Cruze)
 • Subaru (Forester, Impreza, Legacy, Outback)
 • Toyota (Prius)

Arıza kodu P0852 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P084F, P0850, P0851.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin