Hata kodu P0855 – tahrik anahtarı giriş devresi yüksek

Hata kodu P0855 “tahrik anahtarı giriş devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Drive Switch Input Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0855 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0855 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0855 – tahrik anahtarı giriş devresi yüksek

Vites değiştirme düzenlerini belirlemek için TCM kontrol modülü vites konum anahtarını izler. Bu şalter bazen otomatik şanzımanlarda PRNDL ve park/nötr konumu (PNP) olarak adlandırılır.

PNP sinyali motor çalıştırma ve hız sabitleme kontrolünü etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılır. Örneğin, şanzıman park veya boştayken, kontrol modülüne motorun çalıştırılmasını sağlayan bir sinyal gönderilir.

Kontrol modülü PRNDL anahtarını sürekli olarak izler ve sinyalini beklenen değerlerle karşılaştırır. Şanzıman tahrik şalteri giriş devresinden yanlış bir sinyal gönderilirse, P0855 arıza kodu kaydedilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0855 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Dört tekerlekten çekiş devreye alınamaz.
 3. Vitesler zor geçiyor.
 4. Vites değiştirme arızası.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Kaydedilen arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

P0855 hatasının şiddeti semptomlara bağlı olarak orta ila şiddetli arasında değişebilir. Her durumda, mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0855, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı PRNDL anahtarı.
 • Korozyon veya diğer kablolama sorunları.
 • Arızalı transfer kutusu aralık sensörü.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0855 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0855’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Transfer kutusu aralık sensörünü test edin.
 2. Şaltere giden kablo demetini hasar açısından inceleyin.
 3. PRNDL anahtarını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0855 hatasını düzeltmeye başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol edin. Sorun, üretici tarafından yayınlanan bilinen bir düzeltme ile zaten biliniyor olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Bir sonraki adım vites konum anahtarının (PRNDL) yerini belirlemektir. Bu, bir giriş ve çıkışa sahip basit bir açma/kapama anahtarıdır.

Giriş 12V olmalıdır, çıkış ise şanzımanın sürüş modunda olup olmamasına bağlı olarak 0V ve 12V’a sahiptir. PRNDL şalterini teşhis etmek için genellikle bir dijital voltmetre veya kontrol lambası yeterlidir.

Herhangi bir sorun tespit edilmezse, P0855 kodunu ortadan kaldırmak için transfer kutusu aralık sensörü kontrol edilmeli, ayarlanmalı veya değiştirilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0855 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Jeep

Arıza kodu P0855 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0853, P0854.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin