Hata kodu P0865 – TCM iletişim devresi düşük

Hata kodu P0865 “TCM iletişim devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “TCM Communication Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0865 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II donanımlı aracınızda P0865 kodu kaydedilirse, bu PCM’nin TCM modülü iletişim devresinde düşük bir sinyal tespit ettiği anlamına gelir. Hataya gösterge panelinde yanan bir lamba eşlik eder.

Hata kodu P0865 – TCM iletişim devresi düşük

Çoğu durumda TCM modülü PCM ile birlikte tek bir muhafaza içine entegre edilmiştir. Ancak, modülün otomatik şanzıman işlevini kontrol eden kısmına ayrı olarak güç verilebilir.

TCM normalde sadece kontak anahtarı açık, marş veya çalışma konumundayken güç alır. Bu devre bir sigorta, eriyebilir bağlantı veya röle ile donatılmıştır. Genellikle PCM ve TCM ayrı devrelerde olsa da aynı röleden güç alır.

OBD-II donanımlı araçlardaki elektronik güç aktarım kontrol sistemleri, kontrol modülleri adı verilen bir bilgisayar ağı tarafından kontrol edilir. Bu, çeşitli kontrol modülleri arasında bir kontrolör ağı (CAN) aracılığıyla sürekli iletişimi içerir.

Motor her çalıştırıldığında, PCM tüm kontrol üniteleri için bir otomatik test gerçekleştirir. İletişim devresinde normal sinyal algılanmazsa. P0865 kodu kaydedilir ve arıza gösterge ışığı yanabilir.

Bazı modellerde güç aktarım kontrol ünitesi çalışmayı alarm moduna geçirebilir.  Bu da seyahat için sadece 2-3 vitesin mevcut olacağı anlamına gelmektedir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0865 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Keskin veya dengesiz vites geçişi.
 4. Gecikmeli vites geçişi.
 5. Acil durum iletim çalışma modu.
 6. Kesintili hız göstergesi okuması veya tam hız göstergesi arızası.
 7. Elektronik çekiş kontrol sistemi devre dışı bırakılabilir.
 8. Kilitlenme önleyici fren sisteminin (ABS) devre dışı bırakılması.

Diyagnoz kodu P0865 ciddi olarak kabul edilir, çünkü şanzıman acil durum modunda olabilir ve aracın yönlendirilmesini zorlaştırabilir. Bu nedenle, bu arıza mümkün olan en kısa sürede giderilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0865, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı PCM veya TCM güç rölesi.
 • Sigorta atmış.
 • CAN devresinde açık veya kısa devre.
 • Hasarlı, aşınmış kablo demeti veya konektörler.
 • Arızalı araç hız sensörü.
 • Mekanik şanzıman arızası.
 • Arızalı TCM, PCM modülü veya programlama hatası.

Arıza kodu P0865 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0865’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. PCM’den tüm diyagnostik hata kodlarını çıkartın ve P0865 diyagnostik hata kodunun geri gelip gelmediğini görmek için bir test sürüşü yapın.
 3. Kod geri gelirse, düzgün çalıştığından emin olmak için TCM, PCM rölesini kontrol edin.
 4. Sigortayı ve eriyebilir bağlantıyı inceleyin ve kontrol edin.
 5. Röle ve sigorta sisteminin bağlantı şemasını kontrol edin.
 6. Arıza kodlarını tekrar silin ve bir test sürüşü yapın.
 7. Anahtarı kontak anahtarına takın ve açık konuma getirin. Kontrol Motoru ışığı yanmaz ancak bellekteki kod tekrar görünürse, röle arızalı olabilir.
 8. Röle arızalıysa, TCM, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0865 hatasıyla ilgili tüm olasılıkları elemek için kablo tesisatını görsel olarak inceleyin ve akü voltajını kontrol edin. Ayrıca akü terminallerini ve kablolarını gevşek bağlantılar açısından kontrol edin.

Sistem voltajının kılavuzda belirtilen değerle eşleştiğinden emin olun. Şarj sistemi tamamen çalışır durumdadır ve akü iyi durumdadır, diyagnostik prosedürüne başlayın.

TCM güç besleme devresinin başlangıç noktasını bulun. Bu genellikle kontak anahtarıdır, bu nedenle bu kablo veya terminaldeki voltajı kontrol etmek için dijital bir multimetre kullanın. Okunan değeri kılavuzda verilen değerle karşılaştırın ve bir anormallik tespit edilirse gerekirse onarın.

Kod devam ediyorsa, ancak kontak anahtarına giden ve gelen güç kaynağı belirtilen aralık içindeyse. Sigorta kutusuna ve sonra TCM konnektörüne giden güç beslemesini not edin ve test edin. Anormallikler bulunursa, gerekli onarımları yapın. Tüm elektriksel parametrelerin üreticinin spesifikasyonları dahilinde olduğundan emin olmak.

Yukarıda açıklanan adımlar P0865 hatasının giderilmesine yardımcı olacaktır, ancak nedenin açık olmadığı bazı durumlarda aralıklı arızalar mevcut olabilir. Ayrıca, TCM zaten hasarlıysa, uzman bir atölye tarafından onarılması gerekebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0865 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Isuzu (Forward)
 • Porsche (Cayenne)
 • Volkswagen (Jetta, Passat, Touareg)

Arıza kodu P0865 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0863, P0864, P0866.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin