Hata kodu P088B – şanzıman yağ filtresi çok bozulmuş

Hata kodu P088B “şanzıman yağ filtresi çok bozulmuş” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Fluid Filter Very Deteriorated” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P088B hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P088B hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P088B – şanzıman yağ filtresi çok bozulmuş

Birçok araçta şanzıman kontrol modülü (TCM) adı verilen bir otomatik şanzıman kontrol modülü bulunur. Motor kontrol modülü (PCM) TCM ile iletişim kurar. Otomatik şanzımanı arızalara karşı izlemek için.

Aracınızda P088B kodu kaydedilmişse, bu şanzıman kontrol modülünün (PCM) bir veri giriş sinyali aldığı anlamına gelir. Bu da Arıza Gösterge Lambasının (MIL) yanmasını gerektiren bir sorun tespit edildiğini gösterir.

Şanzıman kontrol modülü tarafından P088B hatası kaydedilirse, arıza kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanar. Kod genellikle şanzıman yağı filtresi çok aşındığında veya arızalandığında ortaya çıkar.

Bazı modellerde arıza ışığının yanması için 8 sürüş döngüsüne kadar sorun olması gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P088B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Sürüş sırasında vites değiştirmek zor olabilir.
 2. Dengesiz veya ani vites değişimleri.
 3. Vites değiştirmek uzun zaman alıyor.
 4. Şanzıman acil durum moduna ayarlanabilir.

Kaydedilen bir P088B kodu potansiyel olarak ciddi bir arıza tespit edildiğini gösterir. Kodun saklanmasına neden olan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P088B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Şanzıman yağı filtresi aşınmıştır ve değiştirilmelidir.
 • Korozyon, açık veya kısa devre yapmış kablolar veya konektörler.

Arıza kodu P088B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P088B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını silin, bir test sürüşü yapın ve P088B arızasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
 3. Elektrik kablolarını ve konektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Şanzıman yağı filtresini değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir P088B arızasını teşhis ederken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kırılmalar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir.

Bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğinden ve alternatörün doğru çalıştığından, rölantide en az 13 volt olduğundan emin olun.

Araç hatalı kablolamadan kaynaklanan bir arıza göstermiyorsa, sorun büyük olasılıkla aşınmış bir şanzıman yağı filtresinden kaynaklanmaktadır. Değiştirilmesi P088B hatası ile ilgili sorunu çözmelidir. Ancak sigortaları da göz ardı etmeyin, yanmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P088B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Renault

Arıza kodu P088B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P088A, P0814, P0819, P0894.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin