Hata kodu P0894 – şanzıman bileşeni kayması

Hata kodu P0894 “şanzıman bileşeni kayması” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Component Slipping” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0894 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0894 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir.

Hata kodu P0894 – şanzıman bileşeni kayması

Aracınızda P0894 kodu görüntüleniyorsa, bu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) giriş ve çıkış hız sensörlerinden veri girişi aldığı anlamına gelir. Bu da dahili şanzıman bileşeni kaymasını gösterir.

PCM, otomatik şanzıman için bir vites değiştirme stratejisi hesaplamak üzere çeşitli motor ve şanzıman sensörlerinden gelen giriş sinyallerini kullanır. Elektromanyetik kaydırma valfleri, yüksek basınçlı akışkan akışını kesmek için kullanılır. Şanzımanın vites değiştirmesini sağlamak için.

Kontrol ünitesi şanzıman giriş devir sayısı sensöründen ve şanzıman çıkış devir sayısı sensöründen gelen voltaj giriş sinyallerini kullanır. Şanzımanın verimli ve kaymadan çalışıp çalışmadığını belirlemek için.

Şanzıman kayma kodları elektriksel veya mekanik bir arızadan kaynaklanabilir. Çoğu zaman, sürtünme malzemesi aşındığında, şanzıman kayma nedeniyle istenen dişli oranını gerçekleştiremez.

Bu duruma genellikle karakteristik bir yanmış sürtünme malzemesi kokusu eşlik eder.

PCM izin verilen maksimum parametreleri aşan bir şanzıman kayması derecesi tespit ederse. P0894 kodu kaydedilebilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0894 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Şanzıman kayıyor.
 2. Sürüş sırasında vites değiştirmede zorluk yaşanabilir.
 3. Dengesiz veya ani vites değişimleri.
 4. Vites değiştirmek uzun zaman alıyor.
 5. Güçlü yanmış sürtünme malzemesi kokusu.
 6. Şanzıman acil durum moduna ayarlanabilir.

Kaydedilen bir P0894 kodu potansiyel olarak ciddi bir arıza tespit edildiğini gösterir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0894, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Dahili mekanik şanzıman arızası.
 • Arızalı giriş veya çıkış hız sensörü.
 • Giriş veya çıkış hız sensörü kablo tesisatında kısa devre.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülü veya programlama hatasıdır.

Arıza kodu P0894 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0894’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını silin, bir test sürüşü yapın ve P0894 arızasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
 3. Elektrik kablolarını ve konektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Giriş ve çıkış hız sensörlerini kontrol edin.
 6. PCM modülünün yazılım kısmını ve fiziksel durumunu test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir P0894 arızasını teşhis ederken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kopukluklar, bağlantısı kesilmiş konektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek şanzımanın arızalanmasına neden olabilir.

Bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğini ve alternatörün doğru çalıştığını, rölantide en az 13 volt olduğunu kontrol edin.

Araç hatalı kablolamadan kaynaklanan bir arıza göstermiyorsa, sorun büyük olasılıkla şanzıman giriş ve çıkışındaki hatalı hız sensörlerinden kaynaklanmaktadır. Bunların değiştirilmesi P0894 hatası ile ilgili sorunu çözmelidir. Ancak sigortaları da göz ardı etmeyin, çünkü atmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

Elektrikli bileşenlerin tamamen kontrol edilmesinden sonra, şanzımanın dahili arızasına bakmaya değer. Güçlü bir yanık sürtünme malzemesi kokusu varsa, aşınmış olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0894 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Express, Silverado, TrailBlazer)
 • GMC
 • Land Rover
 • Lexus (LX570)
 • Mazda (3, 6, Demio)
 • Mercedes-Benz
 • Renault (Logan, Sandero)
 • Toyota (Sequoia, Tundra)
 • Volvo

Arıza kodu P0894 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0741, P088A, P088B, P0814, P0819.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin