Hata kodu P0898 – şanzıman kontrol sistemi MIL talep devresi düşük

Hata kodu P0898 “şanzıman kontrol sistemi MIL talep devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Transmission Control System MIL Request Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0898 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0898 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0898 – şanzıman kontrol sistemi MIL talep devresi düşük

Birçok araçta şanzıman kontrol modülü (TCM) adı verilen bir otomatik şanzıman kontrol modülü bulunur. Motor kontrol modülü (PCM) TCM ile iletişim kurar. Otomatik şanzımanı arızalara karşı izlemek için.

Aracınız P0898 kodunu muhafaza ediyorsa, bu şanzıman kontrol modülünün (PCM) bir veri giriş sinyali aldığını gösterir. Bu da Şanzıman Kontrol Sisteminin (TCS) Arıza Gösterge Lambasının (MIL) devreye girmesini gerektiren bir sorun tespit ettiğini gösterir.

Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanarak sürücünün sorundan haberdar olmasını sağlamalıdır. Ancak devrede düşük bir sinyal algılandığı için MIL yanmaz.

P0898 sadece bir bilgi kodudur. Bu da doğrudan bir motor sorununa değil, sadece şanzımanda genel bir arızaya işaret eder. Kesin tabloyu belirlemek için daha fazla teşhis gereklidir. Bu, şanzıman modülü ile iletişim kurmak için bir diyagnostik tarayıcı gerektirir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0898 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Sürüş sırasında vites değiştirmek zor olabilir.
 2. Dengesiz veya ani vites değişimleri.
 3. Vites değiştirmek uzun zaman alıyor.
 4. Şanzıman acil durum moduna ayarlanabilir.

Kayıtlı bir P0898 kodu TCS’de potansiyel olarak ciddi bir arıza olduğunu gösterir. Kodun saklanmasına neden olan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0898, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • TCM’de (Şanzıman Kontrol Modülü) kısa devre.
 • TCM (Şanzıman Kontrol Modülü) arızalı olabilir.
 • Kısa devre veya bozuk kablo tesisatı.

Arıza kodu P0898 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0898’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetlerinde kopukluk ve sigorta olup olmadığını kontrol edin.
 2. Tüm PCM / TCM konnektörlerini teker teker kontrol edin.
 3. PCM / TCM modüllerini test edin.

Yukarıdaki tüm işlemleri yaptıktan sonra, bir tarama aleti kullanarak DTC P0898 hata kodunu kaldırın. Daha sonra hatanın geri dönüp dönmediğini görmek için bir test sürüşü yapmaya değer.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir P0898 arızasını teşhis ederken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir. Kopukluklar, bağlantısı kesilmiş konektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek şanzımanın arızalanmasına neden olabilir.

Bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin. Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğinden ve alternatörün düzgün çalıştığından, rölantide en az 13 volt olduğundan emin olun.

Düşük ATF sıvı seviyeleri kutuda basınç olmamasına neden olabilir ve bu da TCM’nin bir arıza olarak algıladığı bir sorun olabilir. Sigortalar da göz ardı edilmemelidir, çünkü atmış bir sigorta yaygın bir sorundur.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0898 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Impala)
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Kia
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot

Arıza kodu P0898 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0802, P0897, P0899.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin