Hata kodu P090A – debriyaj ayar elemanı “B” devresi açık

Hata kodu P090A “debriyaj ayar elemanı “B” devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Clutch Actuator “B” Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P090A hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P090A ‘Debriyaj ayar elemanı ‘B’ devresi açık’ olarak tanımlanır. PCM veya TCM kontrol modülü açık bir debriyaj ayar elemanı kontrol devresi tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P090A – debriyaj ayar elemanı

TCM, debriyaj devreye girdiğinde ve devreden çıktığında aktüatör çıkış voltajını analiz eder ve ayrıca çeşitli sensörlerden gelen bilgileri kullanır. Vites değiştirmek için doğru torku hesaplamak için.

Vites değişimi TCM’nin debriyajı ayırmak için debriyaj aktüatörünü devreye sokma komutuyla tetiklenir. Şanzımanın içindeki çeşitli aktüatörler daha sonra mevcut dişliyi ayırır. Ve mevcut çalışma koşullarına bağlı olarak, daha yüksek veya daha düşük bir hız devreye girer.

Bazı aktüatörler debriyaj ana silindirini kontrol etmek için solenoid tipi mekanizmalar kullanır. Bunlarda güç fren sıvısı ile iletilirken, diğer tasarımlarda mikroişlemciler tarafından kontrol edilen elektronik sensörler kullanılır.

Tasarımı ne olursa olsun, tüm debriyaj çalıştırma sistemleri manuel çalıştırma ihtiyacını ortadan kaldırarak sürüş performansını artırmayı amaçlar.

Bilgisayar kontrollü debriyaj çalıştırma sistemleri normalde çift debriyajlı sistemlerde çalışır. Bir debriyaj çift sayılı viteslerin değiştirilmesini kontrol eder. Diğeri, tek sayılı viteslerin değiştirilmesini kontrol eder.

Kontrol modülü (TCM) debriyaj ayar elemanı devresinde bir açık devre tespit ettiğinde. Kod P090A ayarlanır ve motor uyarı lambası veya şanzıman uyarı lambası yanar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P090A hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” gösterge lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Şanzıman uyarı lambası yanar.
 3. Herhangi bir vites takılamaz.
 4. Şanzıman acil durum modunda olabilir.
 5. Şanzıman bir viteste durabilir.
 6. Sürüş sırasında motor durabilir.
 7. Motor güvenlik nedeniyle çalışmayabilir.

Kaydedilmiş bir arıza kodu P090A, araçta sürülebilirlik ve güvenlik sorunlarına neden olabileceğinden ciddi bir arıza kodu olarak kabul edilir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P090A, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı debriyaj ayar elemanı.
 • Aktüatör motorlarında veya solenoidlerde dahili elektrik arızaları.
 • Arızalı hareket veya debriyaj hareket sensörleri.
 • Kısa devre yapmış veya hasarlı kablo demeti.
 • Kontrol ünitesinde gevşek veya arızalı toprak kontağı.
 • Aşınmış, hasarlı veya gevşek konektör.
 • Arızalı sigorta veya eriyebilir bağlantı.
 • Şanzıman kontrol modülü (TCM) arızalı olabilir.

Arıza kodu P090A nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P090A’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P090A hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. İlgili kablolarda ve konektörlerde hasar olup olmadığını gözle kontrol edin.
 5. Hareket veya debriyaj hareket sensörlerini kontrol edin.
 6. Gerekirse, arızalı bileşenleri onarın.
 7. Şanzıman kontrol modülünü (TCM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P090A kodunu teşhis ederken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir.

Kopukluklar, bağlantısı kesilmiş konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek şanzıman kontrol arızalarına yol açabilir. Ardından, bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin.

Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğinden ve alternatörün rölantide en az 13 volt ile düzgün çalıştığından emin olun.

Elektrik kontrolü

Hareket veya debriyaj hareket sensörlerini kontrol edin, tüm kablolarda topraklama, güç ve süreklilik kontrolü yapın. Ayrıca, aktüatör solenoidinin yanı sıra aktüatör konum sensöründe de amper kontrolü yaptığınızdan emin olun.

Bu bileşenler kontrol devresinin bir parçasıdır ve diğerleriyle birlikte kontrol edilmelidir. Gerekirse, bileşenleri onarın veya değiştirin ve ardından kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden test edin.

Tüm değerler spesifikasyonlar dahilindeyse, debriyaj aktüatör mekanizmasına doğrudan nasıl güç uygulanacağını öğrenmek için servis kılavuzuna bakın. Mekanizma yanıt vermezse, tüm bağlantıları ve topraklamayı kontrol edin.

Doğrudan güç uygulamadan önce mekanizmayı süreklilik ve direnç açısından kontrol ettiğinizden emin olun.

Mekanizma çalışıyorsa, ara sıra arıza veya aşırı ısınma belirtileri olup olmadığını birkaç kez kontrol edin. Ünite aşırı ısınırsa veya düzensiz çalışırsa değiştirin, ancak bazı durumlarda değiştirmenin yeniden programlama gerektirebileceğini unutmayın.

Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) çok nadiren arızalanır, bu nedenle P090A hatasını teşhis ederken, diğer tüm kontrollerin yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P090A ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford

Arıza kodu P090A ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P090B, P090C, P090D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin