Hata kodu P0913 – kapı seçme aktüatörü devresi yüksek

Hata kodu P0913 “kapı seçme aktüatörü devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Gate Select Actuator Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0913 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0913 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0913 – kapı seçme aktüatörü devresi yüksek

Çift kavramalı şanzımanlar ve otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar genellikle bir vites değiştirme aktüatör modülü (GSAM) kullanır. GSAM debriyajı devreye alır veya devreden çıkarır ve şanzıman kontrol modülünden (TCM) gelen komutlara göre bir vites seçer.

Vites seçim solenoidi, vites seçim milini hareket ettirmek için hidrolik basınç uygulayan bir valfi harekete geçirir. Ardından, şanzıman ünitesinin içinde vites çatalı istenen konuma hareket eder.

Çoğu durumda, vitesi takmak için bir vites değiştirme solenoidi ve debriyajı çalıştırmak için bir debriyaj solenoidi kullanılır. Bu işlem, vites kutusunun mekanik kısmında otomatik vites değiştirmeyi sağlar.

Kontrol modülü (TCM) vites konumu seçme ayar elemanı devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiğinde. Hata kodu P0913 belleğe yazılacak ve kontrol panelinde bir hata mesajı görüntülenecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0913 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Şanzıman düzgün vites değiştirmiyor.
 3. Vitesler birbirine geçmiyor veya kaymıyor.
 4. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Saklanan arıza kodu P0913, sürüş ve güvenlik sorunlarına neden olabileceğinden ciddi olarak kabul edilir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0913, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Vites değiştirme konumu seçme aktüatöründe sorun.
 • Konum seçme solenoidi arızalı.
 • Kablo demetinde kısa devre veya hasar.
 • Arızalı kablo demeti konnektörü.
 • Şanzıman kontrol modülü (TCM) arızalı olabilir.

Arıza kodu P0913 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0913’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P0913 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. İlgili kablolarda ve konektörlerde hasar olup olmadığını gözle kontrol edin.
 5. Vites konumu seçme aktüatörünü kontrol edin.
 6. Gerekirse, arızalı parçaları değiştirin.
 7. Şanzıman kontrol modülünü (TCM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0913 kodunu teşhis ederken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir.

Kopukluklar, bağlantısız konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek iletim kontrol arızalarına yol açabilir. Ardından, bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin.

Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğini ve alternatörün doğru çalıştığını, rölantide en az 13 volt olduğunu kontrol edin.

Herhangi bir arıza tespit edilmezse, vites seçme ayar elemanını kontrol edin. Genellikle nem girişi ve kontakların oksidasyonu nedeniyle arızalanır.

Şanzıman kontrol modülü (TCM) çok nadiren arızalanır, bu nedenle P0913 hatası diyagnoz edilirken diğer tüm kontrollerin tamamlanıp tamamlanmadığı kontrol edilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0913 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Suzuki (Swift)

Arıza kodu P0913 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0910, P0911, P0912.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin