Hata kodu P0920 – vites ileri ayar elemanı devresi açık

Hata kodu P0920 “vites ileri ayar elemanı devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Gear Shift Forward Actuator Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0920 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P0920 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0920 – vites ileri ayar elemanı devresi açık

Çift kavramalı şanzımanlar ve otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar genellikle bir vites değiştirme aktüatör modülü (GSAM) kullanır. GSAM debriyajı devreye alır veya devreden çıkarır ve şanzıman kontrol modülünden (TCM) gelen komutlara göre bir vites seçer.

Vites seçim solenoidi, vites seçim milini hareket ettirmek için hidrolik basınç uygulayan bir valfi çalıştırır. Ardından, şanzıman ünitesinin içinde vites çatalı istenen konuma hareket eder.

Çoğu durumda, vitesi takmak için bir vites değiştirme solenoidi ve debriyajı çalıştırmak için bir debriyaj solenoidi kullanılır. Bu işlem, vites kutusunun mekanik kısmında otomatik vites değiştirmeyi sağlar.

Kontrol modülü (TCM) ileri vites değiştirme tahrikinde bir açık devre tespit ettiğinde. Hata kodu P0920 belleğe yazılacak ve kontrol panelinde bir hata mesajı görüntülenecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0920 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Şanzıman düzgün vites değiştirmiyor.
 3. Vitesler birbirine geçmiyor veya kaymıyor.
 4. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Saklanan arıza kodu P0920, sürüş ve güvenlik sorunlarına neden olabileceğinden ciddi olarak kabul edilir. Saklanan koda katkıda bulunan koşullar mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0920, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • İleri vites değiştirme aktüatörü ile ilgili sorun.
 • İleri vites seçim solenoidi arızalı.
 • Kablo demetinde kısa devre veya hasar.
 • Arızalı kablo demeti konnektörü.
 • Şanzıman kontrol modülü (TCM) arızalı olabilir.

Arıza kodu P0920 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0920’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P0920 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. İlgili kablolarda ve konektörlerde hasar olup olmadığını gözle kontrol edin.
 5. İleri vites değiştirme ayar elemanını kontrol edin.
 6. Gerekirse, arızalı parçaları değiştirin.
 7. Şanzıman kontrol modülünü (TCM) test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0920 kodunu diyagnoz ederken yapılacak ilk şey elektrik bölümünde hasar olup olmadığını kontrol etmektir. Modern araçlarda, elektrik ve elektronik sinyaller düzgün veri iletimi için iyi bir kablolama gerektirir.

Kopukluklar, bağlantısı kesilmiş konnektörler veya korozyon gibi herhangi bir arıza sinyalleri keserek şanzıman kontrol arızalarına yol açabilir. Ardından, bazı PCM ve TCM modülleri düşük voltaja duyarlı olduğundan aküyü kontrol edin.

Akü zayıfsa, sistem bunu bir arıza olarak algılayabilir. Akünün en az 12 volt verdiğini ve alternatörün doğru çalıştığını, rölantide en az 13 volt olduğunu kontrol edin.

Herhangi bir arıza tespit edilmezse, vites seçiciyi ve vites değiştirme ayar elemanını kontrol edin. Genellikle nem girişi ve kontakların oksidasyonu nedeniyle arızalanır.

Şanzıman kontrol modülü (TCM) çok nadiren arızalanır, bu nedenle P0920 hatasını diyagnoz ederken, diğer tüm kontrollerin tamamlanıp tamamlanmadığı kontrol edilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0920 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Mitsubishi
 • Peugeot
 • Toyota (Auris, Yaris)

Arıza kodu P0920 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0921, P0922, P0923.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin