Hata kodu P0948 – hidrolik pompa röle devresi yüksek

Hata kodu P0948 “hidrolik pompa röle devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Hydraulic Pump Relay Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0948 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P0948 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Kontrol modülü (PCM) hidrolik pompa röle devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P0948 – hidrolik pompa röle devresi yüksek

Hidrolik pompalar sıvı pompalamak için tasarlanmıştır ve araçlarda genellikle yağlama sisteminde kullanılırlar. Yağlama sıvısı, yağlanacak parça ve mekanizmalara belirli bir basınçta verilir.

Pompa, modülden (PCM) pompa kontrol rölesine gelen bir sinyal ile düzenlenir. Akışkan daha sonra uygun basınçta çeşitli hidrolik devrelere yönlendirilir.

P0948 kodu, hidrolik pompa rölesi devredeki yüksek sinyal seviyesi nedeniyle düzgün çalışmadığında PCM tarafından ayarlanır. Ardından gösterge panelinde Arıza Gösterge Işığı (MIL) yanar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0948 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motorda patlama.
 3. Artan motor gürültüsü, çınlama ve tıkırtı sesi de mevcut olabilir.
 4. Motor aşırı ısınıyor.
 5. Motorun aşırı ısınması.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 8. Ateşleme arızasına benzer olası semptomlar.

Arıza kodu P0948 ciddidir, çünkü bu arızanın nedeni hidrolik basıncı etkileyebilir. Basınçtaki artış veya azalma operasyonel güvenliği doğrudan etkiler.

Hata nedenleri

Kodu P0948, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Basınç kontrol rölesi arızalı.
 • Arızalı hidrolik pompa.
 • Kirlenmiş sıvı veya tıkanmış yağ filtresi.
 • Motordaki yağ seviyesi düşük.
 • Motor yağının geçtiği kanallar tıkalı.
 • Motor içindeki diğer mekanik arızalar.
 • Kablolama sorunu veya hasarlı konektör.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0948 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0948’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Motor yağını ve filtresini değiştirin.
 2. Gerekli yağ seviyesine kadar doldurun.
 3. İç motor kanallarını temizlemek için yıkama.
 4. Test edin, gerekirse arızalı bir basınç kontrol rölesini değiştirin.
 5. Arızalı bir hidrolik pompayı onarın veya değiştirin.
 6. Kabloların yanı sıra konektörleri de kontrol edin.
 7. PCM’yi flaşlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0948 sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek çok zaman kazandırabilir.

Ardından, yağ seviyesini kontrol etmeli ve kirlenme olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Motor yağını değiştirmeden önce, filtre ve sıvının en son ne zaman değiştirildiğini görmek için aracın kayıtlarını kontrol etmelisiniz.

Daha sonra kablo tesisatının durumunu kontrol etmek için belirgin kusurlara karşı ayrıntılı bir görsel inceleme yapmalısınız. Hidrolik pompa kontrol rölesine ve PCM’ye giden konnektörleri ve kabloları kontrol edin.

Bu arıza genellikle yağ pompası solenoid valfi kablo tesisatından sızan yağdan kaynaklanır. Kontaklara yağ bulaşması kısa devreye ve dolayısıyla bu arızaya neden olur.

Kablolama ve bağlantılar için normal okumalar 0 ohm direnç olmalıdır. Süreklilik kontrolü her zaman güç kaynağı devreden ayrılmış haldeyken yapılmalıdır. Kısa devreyi ve ek hasara yol açmayı önlemek için.

Direnç veya süreklilik eksikliği, açık veya kısa devre yapan hatalı kablo tesisatını gösterir. Bu durumda, P0948 kodunu çözmek için onarım veya değiştirme gerekecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0948 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Citroen (C3, C4, DS3, Picasso)
 • Peugeot (3008, 308, 408, 508)

Arıza kodu P0948 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0945, P0946, P0947.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin