Hata kodu P099C – vites solenoidi “G” kontrol devresi yüksek

Hata kodu P099C “vites solenoidi “G” kontrol devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Shift Solenoid “G” Control Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P099C hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P099C hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P099C – vites solenoidi

P099C OBD-II arıza kodu, kontrol modülü (PCM) yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiğinde ayarlanır. Vites değiştirme solenoidi “G” solenoid valfı kontrol devresinde yüksek bir seviye tespit edildi.

Şanzımandaki vites değiştirme solenoid valfleri sıvı basıncını ve otomatik şanzımanın düzgün çalışmasını kontrol etmek için kullanılır. TCM, solenoid valf içindeki basınca bağlı olarak elektronik bir sinyal alır.

Otomatik şanzıman, doğru zamanda doğru yere sıvı basıncı uygulayarak vites değiştiren kayışlar ve debriyajlar tarafından kontrol edilir.

TCM, aracın hızını kontrol eden bağlantılı cihazlardan gelen sinyallere dayanarak solenoid valfleri kontrol eder. Akışkanı uygun basınçla çeşitli hidrolik devrelere yönlendirmek. Bu da aktarım oranını doğru zamanda değiştirir.

Çalışma sırasında TCM, direnç kontrolleri ve hız sensörü kontrolleri dahil olmak üzere solenoid valflerin çalışmasını kontrol eder.

Bu kontrollerden biri başarısız olursa, örneğin solenoid valfte kısa devre. TCM bu kontrol devresini ayırır ve kontrol modülü belleğinde P099C kodunu ayarlar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P099C hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araba çarpışma moduna geçer.
 3. Vites değiştirme sırasında şanzıman kayıyor.
 4. Şanzıman viteste takılı kalmış.
 5. Vites değiştirmek zor.
 6. Şanzıman aşırı ısınıyor.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Ateşleme arızasına benzer olası semptomlar.

P099C arıza kodunun ciddiyeti genellikle orta düzeydedir, çünkü sürüş davranışında bir sorun olmamalıdır. Ancak, zamanında düzeltilmediği takdirde şanzıman sorunları ciddi olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P099C, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Vites değiştirme solenoid valfi arızalı.
 • Kirlenmiş sıvı veya tıkanmış dişli kutusu filtresi.
 • Düşük şanzıman yağı seviyesi.
 • Şanzıman yağı kanalları tıkalı.
 • Arızalı şanzıman pompası veya şanzıman valfi gövdesi.
 • Şanzıman içindeki diğer mekanik arızalar.
 • Kablolama sorunu veya hasarlı konektör.
 • Nadir durumlarda, PCM veya TCM arızası.

Arıza kodu P099C nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P099C’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. ATF sıvısını ve filtresini değiştirin.
 2. Şanzıman yağını gereken seviyeye kadar doldurun.
 3. Şanzımanın iç kanallarını temizlemek için yıkama.
 4. Test edin, gerekirse arızalı vites değiştirme solenoid valfini değiştirin.
 5. Arızalı şanzıman pompasını ve şanzıman valf gövdesini onarın veya değiştirin.
 6. Kabloların yanı sıra konektörleri de kontrol edin.
 7. PCM veya TCM’yi yükseltin veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P099C sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek çok zaman kazandırabilir.

Ardından, sıvı seviyesini kontrol etmeli ve kirlenme olup olmadığını incelemelisiniz. Sıvıyı değiştirmeden önce, filtre ve sıvının en son ne zaman değiştirildiğini görmek için aracın kayıtlarını kontrol etmelisiniz.

Daha sonra kablo tesisatının durumunu belirgin kusurlara karşı kontrol etmek için ayrıntılı bir görsel inceleme yapmalısınız. Vites değiştirme kontrol solenoid valfına, şanzıman pompasına ve PCM’ye giden konnektörleri ve kablo tesisatını inceleyin. Konfigürasyona bağlı olarak şanzıman pompası elektrikle veya mekanik olarak tahrik edilebilir.

Kablolama ve bağlantılar için normal okumalar 0 ohm direnç olmalıdır. Kablolama sürekliliği kontrolleri, kısa devreyi ve ek hasara neden olmayı önlemek için her zaman devreden güç bağlantısı kesilmiş olarak yapılmalıdır.

Direnç veya süreklilik eksikliği, açık veya kısa devre olan hatalı kablolamayı gösterir. Bu durumda, P099C kodunu çözmek için onarım veya değiştirme gerekecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P099C ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Nissan (Note, Qashqai, Versa)
 • Ssangyong
 • Toyota

Arıza kodu P099C ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0997, P0998, P0999, P099A, P099B.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin