Hata kodu P0A05 – motor elektroniği soğutma sıvısı pompası “A” kontrol devresi/açık

Hata kodu P0A05 “motor elektroniği soğutma sıvısı pompası “A” kontrol devresi/açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Motor Electronics Coolant Pump “A” Control Circuit/Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0A05 hatasının kodunun çözülmesi

Arıza kodu P0A05 sadece hibrit araçlarda gösterilmek üzere tasarlanmıştır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) soğutma suyu pompası elektroniğinde bir açık devre tespit ettiğini gösterir. “A” harfi ile gösterilen elektronik motor bloğunu ifade eder.

Hata kodu P0A05 – motor elektroniği soğutma sıvısı pompası

İnverter soğutma suyu pompası hız verilerini Güç Dağıtım ECU’suna (Hibrit Ana İşlemci) iletir. Güç dağıtım ECU’su (hibrit ana işlemci) hızı izler ve arızaları tespit eder.

Bu soğutma sistemi bağımsızdır ve motor soğutma sisteminden bağımsızdır. Hibrit sistem kontrol modülü elektrikli pompanın, fanın ve soğutma sisteminin çalışmasını tam olarak izler ve arızaları kaydeder.

Hibrid Kontrol Modülü inverter soğutma sistemi pompasında kabul edilemez bir hız veya aralıklı durma tespit ederse, P0A05 kodunu kaydedecektir. Arıza gösterge lambası (MIL) daha sonra yanabilir.

Çoğu araçta uyarı ışığının yanması için birkaç arıza döngüsü gerekecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0A05 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları mevcut olabilir.
 3. Şiddetli ısı birikimi.
 4. Araç performansında azalma.
 5. İnvertörün aşırı ısınması nedeniyle acil motor kapatma.

P0A05 arıza kodunun ciddiyeti yüksektir, çünkü soğutma sisteminde aşırı sıcaklık artışı riski vardır. Bu da acil bir durumda motorun kapanmasına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0A05, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • İnverter soğutma sisteminde arıza.
 • Korozyon, gevşek veya kırık elektrik kabloları.
 • Konektörlerin zayıf elektrik bağlantısı.
 • Arızalı inverter soğutma sistemi pompa grubu.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir hibrid sistem modülüdür.

Arıza kodu P0A05 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0A05’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P0A05 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, inverter soğutma sistemiyle ilgili elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Hibrit sistemdeki soğutma sıvısı miktarını kontrol edin.
 6. Soğutma suyu hortumunu kontrol edin.
 7. İnverter soğutma sistemi pompasını kontrol edin.
 8. Aküyü test edin ve sistem voltajının uygun olup olmadığını kontrol edin.
 9. Sorun devam ederse, hibrid sistem kontrol modülünü kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0A05 için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. İşlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Görsel inceleme

İnverter soğutma sistemini görsel olarak inceleyin, soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin. Hortumları inceleyin, sıkışmış veya tıkanmış olmamalı ve kesik, yırtık veya başka bir hasar olmamalıdır.

Sistem kontrol edilmişse ve iyi durumdaysa, soğutma pompası kontrol edilmelidir. P0A05 hatasının nedeni çoğu zaman arızalı bir pompadır.

İnverter soğutma sisteminin elektrik bağlantılarını kontrol edin. Konnektörleri ayırın ve korozyon veya bükülmüş kontak olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, terminalleri onarın ve dielektrik gres uygulayın.

Ayrıca, soğutma fanının çalışmasını kontrol edin ve motor soğutma radyatörü, klima ve inverter arasında kir ve toz olup olmadığını kontrol edin. Radyatör hücreleri tıkanırsa, fan soğutmayı verimli bir şekilde gerçekleştiremeyecektir.

Bu adımlar arızayı bulamazsa, hibrid sistem modülüne kötü bir bağlantı olabilir veya modülün kendisi arızalı olabilir. Bu durumda, kontrol modülünün yeniden programlanması veya değiştirilmesi için bir uzmana danışmak en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0A05 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Ford
 • Lexus (rx400h)
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Opel
 • Toyota (Highlander)

Arıza kodu P0A05 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0A06, P0A07, P0C73.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin