Hata kodu P0A0F – motor çalıştırılamadı

Hata kodu P0A0F “motor çalıştırılamadı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Failed to Start” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0A0F hatasının kodunun çözülmesi

P0A0F arıza kodu sadece hibrid araçlarda gösterilmek üzere tasarlanmıştır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) motorun çalışmasını engelleyen bir arıza tespit ettiğini gösterir.

Hata kodu P0A0F – motor çalıştırılamadı

Bu arıza sadece hibrid araçlarda görülmesine rağmen, ana benzinli motorla ilgilidir. Bu, motorun çalışmasını engelleyen koşullar olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle, hatanın nedeni geleneksel bir benzinli içten yanmalı motorda olduğu gibi araştırılmalıdır. Arızalı bujiler, kirli bir gaz kelebeği, arızalı enjektörler gibi birçok neden olabilir.

Bu nedenle, P0A0F arızalandığında, motor çok sayıda nedenden dolayı çalışamaz. Ancak çoğu durumda bu hataya başka kodlar da eşlik eder. Bu da sorunun mevcut olduğu genel alanı daraltmaya yardımcı olacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0A0F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Ayrıca, belirli bir bileşen veya mekanizmayla ilgili bir sorunu gösteren kodlar da olabilir.
 3. Araç performansında azalma.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Motorun tamamen çalışmaması.

P0A0F arıza kodunun ciddiyeti yüksektir, çünkü arıza araç motorunun çalıştırılmasıyla ilgilidir. Sorun mümkün olan en kısa sürede giderilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0A0F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı bujiler.
 • Kirlenmiş gaz kelebeği valfi.
 • Arızalı enjektörler.
 • Motorun çalışmasını etkileyen diğer nedenler.

Arıza kodu P0A0F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0A0F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P0A0F kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Herhangi bir ek hata varsa, bunları çözün, kodun nedeni bunlar olabilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir P0A0F arızasını gidermenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Bu kodun görünmesinin birçok nedeni olabileceğinden, bu arızanın nasıl giderileceğine dair özel bir tavsiye bulunmamaktadır. Ancak ana öneriler bujilerin değiştirilmesi, gaz kelebeğinin ve ayrıca enjektörlerin temizlenmesidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0A0F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (Focus, Mondeo)
 • Kia (Optima)
 • Lexus (GS450h, RX400h)
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Toyota (Camry, Prius)
 • Volvo

Arıza kodu P0A0F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0A0A, P0A0B, P0A0C, P0A0D, P0A0E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin