Hata kodu P0A10 – DC/DC dönüştürücü durum devresi yüksek

Hata kodu P0A10 “DC/DC dönüştürücü durum devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “DC/DC Converter Status Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0A10 hatasının kodunun çözülmesi

P0A10 arıza kodu sadece hibrid araçlarda gösterilmek üzere tasarlanmıştır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) DC/DC dönüştürücü durum devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiğini gösterir.

Hata kodu P0A10 – DC/DC dönüştürücü durum devresi yüksek

DC/DC dönüştürücü, yüksek voltajlı aküden gelen DC voltajını 12V DC voltajına dönüştürmek için tasarlanmıştır. Bu, aracın aydınlatma, ses sistemi ve ECU’suna güç sağlamak için kullanılır. Buna ek olarak, yardımcı bir akü invertör üzerinden şarj edilir.

Kontrol Modülü (PCM) DC/DC dönüştürücüye komut göndermek ve sinyal almak için NODD sinyal hattını kullanır. Bu, 12V şarj sisteminin normal veya anormal durumunu gösterir.

Araç çalışmayan bir DC/DC dönüştürücü ile sürülürse, yardımcı akü voltajı düşecek ve aracın çalışmaya devam etmesini önleyecektir. PCM bu nedenle DC/DC dönüştürücüyü izler ve P0A10 hatası mevcutsa sürücüyü arıza konusunda uyarır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0A10 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili kodlar mevcut olabilir.
 3. Araç performansında azalma.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Elektrikli motor ünitesinin devre dışı bırakılması.
 6. Motorun tamamen çalışmaması.

Arıza kodu P0A10’un ciddiyeti yüksektir çünkü arıza hibrid aracın ana bileşenlerini içerir. Sorun mümkün olan en kısa sürede giderilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0A10, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • DC/DC dönüştürücü arızalı.
 • Korozyon, gevşek veya bozuk elektrik kabloları ve bağlantıları.
 • Atmış sigortalar veya eriyebilir bağlantılar.
 • Akü değiştirilirken hatalı kutuplama.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0A10 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0A10’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P0A10 kodunun yeniden ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Sigortaları ve eriyebilir bağlantıları kontrol edin.
 6. DC/DC dönüştürücüyü test edin.
 7. Sorun devam ederse, motor kontrol modülünü (PCM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0A10 sorun giderme sürecindeki ilk adım Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları her araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Görsel inceleme

Hibrid aracın DC/DC dönüştürücüsünü ve tüm elektrik devrelerini korozyon veya açık kontak belirtileri açısından gözle inceleyin. Gerekirse korozyonu giderin ve arızalı bileşenleri onarın.

Arızalı sigortaları ve eriyebilir bağlantıları kontrol edin, değiştirin. Tüm kayıtlı kodları sildikten sonra, P0A10 kodunun silinip silinmediğini kontrol etmek için bunları çıkarın ve aracı test sürüşüne çıkarın.

Yapılan testler arızayı ortaya çıkarmazsa, sorun DC/DC dönüştürücünün kendisinde veya PCM modülünde olabilir. Bu nedenle, bu ünitelerle ilgili sorunu çözebilecek bir uzmanla iletişime geçmek en iyisidir.

Bu hatanın yaygın bir nedeni, pilin yanlış değiştirilmesi, kurulum sırasında kutupların ters çevrilmesidir. Basit bir durumda sigorta, ciddi bir durumda ise DC/DC dönüştürücü kartı atacaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0A10 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Lexus
 • Toyota (Camry, Prius)

Arıza kodu P0A10 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0A08, P0A09, P0A11, P0A12, P0A13.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin