Hata kodu P0A18 – motor tork sensörü devre aralığı/performansı

Hata kodu P0A18 “motor tork sensörü devre aralığı/performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Motor Torque Sensor Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0A18 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P0A18, hibrit araçlar için yaygın bir arıza kodudur ve “Motor tork sensörü devresi performans aralığı uyumsuzluğu” olarak tanımlanır. Bu durumda hata, tork sensörü testinin bir performans aralığı uyuşmazlığı tespit ettiğini gösterir.

Hata kodu P0A18 – motor tork sensörü devre aralığı/performansı

Neredeyse tüm üreticiler otomatik şanzımanlarda “tork kontrolü” olarak bilinen bir strateji kullanır. Vites değiştirme sertliğini azaltmak ve ayrıca şanzımanın dahili bileşenlerinin ömrünü uzatmak için. Bu strateji özellikle yüksek güçlü, yüksek performanslı araçlarda kullanışlıdır. Ani hızlanmanın şanzımanda ciddi mekanik hasara neden olabileceği durumlarda.

Basitçe söylemek gerekirse, sistem çeşitli motor sensörlerinden ve kontrol modüllerinden gelen girdileri kullanır. Yakıt yönetim modülü, ateşleme avansı, şanzıman kontrol modülü ve diğerleri gibi. Böylece vites değiştirmeden hemen önce ve vites değiştirme sırasında ateşleme avans ayarı yavaşlamaz.

Tamamen işlevsel bir sistemde bu, motor torkunu etkili bir şekilde azaltır, bu da hissi artırır ve daha yumuşak vites değiştirme sağlar. Hatta bazı otomobillerde bu sistem o kadar gelişmiştir ki vites değişimleri neredeyse fark edilmemektedir.

Şanzıman kontrol modülü (TCM) CAN veri yolu sistemi üzerinden şanzıman kontrol modülüne (PCM) bir tork kontrol talebi gönderir. Örneğin, sürüş koşulları gerektirdiğinde agresif hızlanma sırasında. Aynı zamanda PCM, tork kontrol talebini aldığını teyit etmek için TCM ile iletişim kurar.

Ancak, talep sırasında herhangi bir hata veya kusur meydana gelirse ve PCM bu hata nedeniyle geri bildirim alamazsa, TCM’ye talebin başarısız olduğunu bildirecektir. Bundan sonra, arıza kodu P0A18 belleğe yazılacaktır.

Kodun ayarlanması ve kontrol lambasının yanması için gereken arıza çevrimi sayısının üreticiye bağlı olduğunu unutmayın. Bazı durumlarda arıza ilk arızada ayarlanacaktır. Diğer durumlarda, kodun ayarlanması ve gösterge lambasının yanması için sekiz veya daha fazla arıza döngüsünün gerçekleşmesi gerekir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0A18 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Araç vites kutusu acil durum moduna geçer.
 3. Vites değiştirme sırasında şanzıman kayıyor.
 4. Şanzıman viteste sıkışıyor.
 5. Vites değiştirmek zor.
 6. Motor rölantide veya düşük devirlerde durabilir.
 7. Motorun çalışma aralığı boyunca genel performans azalabilir.

Bu hata, araçta kullanım sorunlarına neden olabileceğinden oldukça ciddidir. P0A18 zamanında düzeltilmediği takdirde, şanzımanda ciddi mekanik hasar meydana gelebilir.

Hata nedenleri

Kodu P0A18, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • CAN veriyolunun (Kontrolör Alan Ağı) kötü elektrik bağlantısı.
 • Kablolama sorunu veya hasarlı konektör.
 • Motor tork sensörü.
 • PCM’de sistem sürücü devresi arızası.
 • Bazı durumlarda, PCM veya TCM arızası.

Arıza kodu P0A18 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0A18’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarama aleti ile PCM belleğinde kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Kayıtlı kodları sıfırlayın ve aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata geri gelirse, konektörleri ve kablo demetini hasar veya zayıf temas açısından kontrol edin.
 4. Motor tork sensörünü kontrol edin.
 5. CAN veri yolu elektrik bağlantısını kontrol edin.
 6. Kod hala aktifse, PCM/TCM’nin muhtemelen aygıt yazılımına veya değiştirilmeye ihtiyacı vardır.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0A18 sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek size çok zaman kazandırabilir.

Daha sonra kablo demetinin durumunu belirgin arızalara karşı kontrol etmek için ayrıntılı bir görsel inceleme yapmalısınız. PCM veya TCM’nin yanı sıra konnektörleri ve kabloları da kontrol edin.

Kablolama ve bağlantılar için normal okumalar 0 ohm direnç olmalıdır. Kablolama sürekliliği kontrolü her zaman devreden güç bağlantısı kesilmiş olarak yapılmalıdır. Kısa devreyi ve ek hasara neden olmayı önlemek için.

Direnç veya süreklilik eksikliği, açık veya kısa devre olan hatalı kablolamayı gösterir. Bu durumda onarım veya değiştirme gerekli olacaktır.

Şanzıman Kontrol Modülü (TCM)

TCM’nin gerçekten bir sinyal gönderip göndermediğini kontrol etmek için, görev döngüsüne ayarlanmış bir grafik multimetre veya bir dijital depolama osiloskopu gerekecektir. Multimetrenin pozitif kablosunu TCM’ye giden kablo demetine bağlayın. Negatif kabloyu da iyi bir toprak zemine bağlayın.

İş çevrimi, TCM tarafından genişletilmiş diyagnostik alet okumasında ayarlananla aynı olmalıdır. Döngü %0 veya %100’de kalırsa veya kesintili olursa, bağlantıları tekrar kontrol edin. Tüm kablo bağlantıları tamamsa ancak P0A18 hatası devam ediyorsa, TCM arızalı olabilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0A18 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler
 • Peugeot
 • Toyota (Prius)

Arıza kodu P0A18 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0A17, P0A19, P0A20, P0A21.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin