Hata kodu P0A4E – jeneratör konum sensörü devresi yüksek

Hata kodu P0A4E “jeneratör konum sensörü devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Generator Position Sensor Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0A4E hatasının kodunun çözülmesi

P0A4E arıza kodu sadece hibrid araçlarda gösterilmek üzere tasarlanmıştır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) alternatör konum sensörü devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiğini gösterir.

Hata kodu P0A4E – jeneratör konum sensörü devresi yüksek

Bu arızanın nedeni bir sensör olan çözümleyicidir. Doğru motor kontrolü sağlamak için gerekli olan rotorun manyetik kutup konumlarını belirlemek için kullanılır (MG2).

Her bir çözümleyici, bir uyarma bobini ve 2 algılama bobini (S, C) içeren bir stator içerir. Rotor döndükçe, rotor oval bir şekle sahip olduğundan stator ve rotor arasındaki boşluk değişir. Alan sargısından belirli bir frekansta bir akım akar ve S ve C algılama bobinlerinin çıkış alternatif akımı sensörün rotor konumuna göre değişir.

İnverter-evirici tertibatına monte edilen MG ECU, S ve C alan sargı sinyallerinin fazlarına ve genliklerine dayalı olarak mutlak rotor konumunu belirler. Buna ek olarak, işlemci belirli bir zaman aralığında konumdaki değişimi hesaplar ve bu da çözümleyicinin bir hız sensörü olarak kullanılmasına neden olur.

MG ECU alternatör çözümleyicisinin çıkışını izler. MG ECU çıkış sinyallerinin referans karakteristikleriyle eşleşmediğini tespit ederse, bir jeneratör çözümleyici arızası kaydeder.

Bunun üzerine hibrid sistem PCM’si MIL uyarı lambasını yakar ve P0A4E hata kodunu gösterir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0A4E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. İçten yanmalı motor çalıştırılamaz.

P0A4E hatasının ciddiyeti yüksektir, nedeni mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılmalıdır. Eğer meydana gelirse, daha ciddi sonuçlara yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0A4E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Osilatör çözümleyicisinde sorun var.
 • İnvertör-invertör grubu.
 • Hibrit sistemin elektrik motoru.
 • Hibrit sistem alternatörü.
 • Şanzıman tertibatlı arka çekiş motoru.
 • Kablo demeti veya konektörler (invertör, alternatör, elektrik motoru, arka elektrik motoru).

Arıza kodu P0A4E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0A4E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P0A4E hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. İnvertöre, alternatöre, elektrik motoruna, arka elektrik motoruna giden kabloları ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 5. İnvertör-invertör grubunu, hibrid sistem elektrik motorunu, hibrid sistem alternatörünü ve şanzıman grubu ile arka çekiş motorunu kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0A4E sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek uzun vadede size çok zaman kazandırabilir.

Bu hatanın yaygın bir nedeni, hasarlı veya kötü takılmış konektörlere nem girmesidir. Bu yüzden kutudaki invertör, alternatör ve motor çözücü konnektörünü ve arka elektrik motorundaki konnektörü kontrol etmelisiniz.

Ayrıca, yukarıda açıklanan elektrikli ekipmanla ilgili tüm kablo demetlerini kontrol etmeye değer. Sürtünmelere, erime izlerine ve diğer hasarlara dikkat etmeye ve gerekirse kablo demetlerini onarmaya veya değiştirmeye değer.

Arızalı konnektör veya hasarlı kablo tesisatı onarıldığında, P0A4E hatası büyük olasılıkla çözülecektir. Bu gerçekleşmezse, devrede su girişinden kaynaklanan fazlar arası bir kısa devre olabilir.

Bu nedenle, sonraki sorun giderme adımları pahalı ekipmanların test edilmesini içerdiğinden en iyisi profesyonellere bırakılmalıdır. Kusurlar tespit edilirse, bunlar bir profesyonel tarafından düzeltilmeli veya değiştirilmelidir.

Fazlar arası bir kısa devre meydana gelmişse, P0A4E kodunu silmek için komple hibrid şanzımanın değiştirilmesi gerekebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0A4E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Lexus
 • Toyota (Prius)

Arıza kodu P0A4E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0A4B, P0A4C, P0A4D, P0A4F, P0A50.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin