Hata kodu P0A80 – hibrit akü paketini değiştirme

Hata kodu P0A80 “hibrit akü paketini değiştirme” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Replace Hybrid Battery Pack” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0A80 hatasının kodunun çözülmesi

P0A80 arıza kodu sadece hibrid araçlarda gösterilmek üzere tasarlanmıştır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) Hibrit Araç Akü Yönetim Sisteminde (HVBMS) bir arıza tespit ettiğini gösterir. Bu da hibrit akü paketinde münferit bir hücre arızası meydana geldiğini gösterir.

Hata kodu P0A80 – hibrit akü paketini değiştirme

Hibrid araçlar öncelikle nikel-metal hidrit batarya paketleri kullanmaktadır. Batarya paketleri, konektörler veya kablolarla birbirine bağlanan modüllerdir.

Tipik bir hibrid araç aküsü seri bağlı sekiz (1,2 volt) hücreden oluşur. Bir hibrit otomobil akü paketi 28 modülden oluşur.

HVBMS, akünün şarj seviyesini düzenler ve durumunu direnç, voltaj ve sıcaklığa göre izler. Tüm bu faktörler kontrol modülü (PCM) tarafından akü paketinin durumunu ve gerekli şarj seviyesini belirlerken dikkate alınır.

Çoğu durumda her hücre bir ampermetre ve sıcaklık sensörü ile donatılmıştır. Bu sensörler HVBMS’ye her bir hücreden veri sağlar.

HVBMS, tutarsızlık olup olmadığını belirlemek için ayrı voltaj sinyallerini karşılaştırır. Ayrıca akü şarj seviyesi ve akü grubunun durumu Kontrolör Alan Ağı (CAN) üzerinden PCM’ye bildirilir.

HVBMS PCM’ye aküdeki voltaj veya direnç uyuşmazlığını veya hücre sıcaklığını yansıtan bir giriş sinyali gönderirse. P0A80 kodu kaydedilir ve arıza uyarı lambası yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0A80 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Yüksek voltajlı aküyle ilgili başka kodlar da mevcut olabilir.
 3. Araç performansında azalma.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Elektrikli motor ünitesinin devre dışı bırakılması.

Arıza, aracın hibrit tahrik sistemindeki önemli bir bileşenle ilgili olduğundan P0A80 arıza kodunun ciddiyeti yüksektir. Sorun mümkün olan en kısa sürede giderilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P0A80, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı yüksek voltajlı akü hücresi veya akü paketi.
 • Tek tek hücrelerin yüksek direnci.
 • Akü hücresinin voltajında veya sıcaklığında tutarsızlıklar.
 • Korozyon, gevşek veya kırık elektrik kabloları ve bağlantıları.
 • Hibrit aracın batarya paketi fanları düzgün çalışmıyor.
 • HVBMS sensör arızası.

Arıza kodu P0A80 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0A80’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P0A80 kodunun yeniden ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Yüksek voltajlı akü fanını test edin.
 6. Yüksek voltaj akü sıcaklık sensörünün çalışmasını kontrol edin.
 7. Fan kontrol rölesini kontrol edin ve gerekirse değiştirin.
 8. Yüksek voltajlı akü paketini test edin.
 9. Sorun devam ederse, motor kontrol modülünü (PCM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0A80 arızasını gidermenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Görsel inceleme

Hibrid aracın akü grubunu ve tüm elektrik devrelerini korozyon veya açık devre belirtileri açısından gözle kontrol edin. Gerekirse, korozyonu giderin ve arızalı bileşenleri onarın.

Tüm kayıtlı kodları aldıktan sonra, bunları çıkarın ve P0A80 kodunun sıfırlandığından emin olmak için aracı bir test sürüşü için sürün. Uyuşmazlıkların meydana geldiği akü hücrelerini belirlemek için tarama aletini kullanın.

Uygun olmayan akü hücrelerinin direncini kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Arızalı pil hücreleri tek tek denenebilir ve değiştirilebilir, ancak en güvenilir çözüm pil takımının tamamen değiştirilmesidir.

HVBMS sıcaklık ve voltaj sensörlerini üreticinin spesifikasyonlarını ve test prosedürlerini izleyerek test edin. Üretici spesifikasyonlarını karşılamıyorlarsa sensörleri değiştirin.

Kaydedilen P0A80 kodunun kendisi HVBMS’yi otomatik olarak devre dışı bırakmaz, ancak kaydedilen hataya neden olan durum devre dışı bırakabilir.

Bu işlemler arızanın yerini tespit etmekte başarısız olursa, PCM ile zayıf bir bağlantı olabilir veya PCM’nin kendisi arızalı olabilir. Bu durumda, ECU’nun yeniden programlanması veya değiştirilmesi için bir uzmana danışmak en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0A80 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge
 • Ford
 • Hyundai
 • Lexus (400h, GS450h, LS600h, RX400h, RX450h)
 • Nissan (Altima)
 • Toyota (Aqua, Auris, Camry, Estima, Prius)

Arıza kodu P0A80 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0517, P0A7D, P0A7E, P0A7F, P0A81, P0A82, P0A83, P0A84, P0A85, P3025.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin