Hata kodu P0A81 – hibrit akü paketi soğutma fanı 1 kontrol devresi açık

Hata kodu P0A81 “hibrit akü paketi soğutma fanı 1 kontrol devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Hybrid Battery Pack Cooling Fan 1 Control Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0A81 hatasının kodunun çözülmesi

P0A81 arıza kodu sadece hibrid araçlarda gösterilmek üzere tasarlanmıştır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) hibrid akü soğutma fanının kontrol devresinde bir açık devre tespit ettiğini gösterir. Soğutma fanı #1’i ifade eder.

Hata kodu P0A81 – hibrit akü paketi soğutma fanı 1 kontrol devresi açık

Yüksek voltajlı batarya paketi hibrit araç batarya yönetim sistemi (HVBMS) tarafından kontrol edilir. PCM ve diğer kontrol üniteleri ile de iletişim kurar. Akü sıcaklığı, hücre direnci, şarj seviyesi ve genel durum HVBMS tarafından izlenen ve hesaplanan işlevler arasındadır.

HVBMS, hibrit otomobilin aküsünün ne kadar sıcak olduğunu belirlemek için sıcaklık sensörleri kullanır. Bu sonuçlara dayanarak, soğutma fanlarının kontrolü oluşturulmuştur. Böylece, batarya paketinin sıcaklığı önceden belirlenmiş bir seviyeye yükseldiğinde fanlar çalıştırılır.

Fan hızı bir röle kullanılarak kontrol edilir. Güç yönetimi modülü, akü soğutma fanı ünitesine komut sinyalleri gönderir. Hibrit aracın akü sıcaklığına karşılık gelen fan hızını elde etmek için.

HVBMS PCM’ye akü soğutma fanı kontrol devresinde bir açık devre oluştuğunu gösteren bir giriş sinyali gönderirse. Ardından P0A81 kodu kaydedilir ve arıza lambası yanabilir.

Çoğu araç için MIL’in yanması için birkaç arıza döngüsü gerekecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0A81 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Yüksek voltajlı aküyle ilgili başka kodlar da mevcut olabilir.
 3. Araç performansında azalma.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Elektrikli motor ünitesinin devre dışı bırakılması.

Fan çalışmadığında aşırı yüksek voltaj akü sıcaklığı artışı riski olduğundan P0A81 kodunun ciddiyeti yüksektir. Bu da elektrikli tahrik sisteminin devre dışı kalmasına neden olacaktır.

Hata nedenleri

Kodu P0A81, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yüksek voltajlı akü fanı arızalandı.
 • Fan rölesi arızalandı.
 • Korozyon, gevşek veya kırık elektrik kabloları ve bağlantıları.
 • Soğutma fanı modülü arızalı.
 • Arızalı HVBMS sensörü.
 • Aracın 12 volt aküsü gerekli voltajı vermiyor.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0A81 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0A81’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P0A81 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, soğutma fanına giden elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Yüksek voltajlı akü fanını test edin.
 6. Yüksek voltaj akü sıcaklık sensörünün çalışmasını kontrol edin.
 7. Fan kontrol rölesini kontrol edin ve gerekirse değiştirin.
 8. Aküyü test edin ve sistem voltajının normal olup olmadığını kontrol edin.
 9. Sorun devam ederse, motor kontrol modülünü (PCM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0A81 sorununu gidermenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Görsel inceleme

Görsel bir inceleme yapın, fana bakın ve tamamen işlevsel olduğundan emin olun. Fanı elle çevirin, eğer dönmezse büyük olasılıkla yataklarda bir sorun vardır ve değiştirilmeleri gerekir.

Fanın elektrik bağlantısını kontrol edin. Konnektörü ayırın ve korozyon veya bükülmüş kontaklar açısından inceleyin. Gerekirse, terminalleri onarın ve dielektrik gres uygulayın.

Sigorta kutusunu açın ve soğutma fanı rölesindeki sigortaları kontrol edin. Sorun yoksa, soğutma fanı rölesini sökün ve test ettirin. Sigorta kutusu kapağının alt kısmı genellikle konumu gösterir.

Bir ohmmetre kullanarak, fan tarafındaki röle terminali ile fan üzerindeki konnektör arasında süreklilik olup olmadığını kontrol edin. Bir sinyal varsa, fan arızalıdır. Aksi takdirde sigorta kutusu ile fan arasındaki kablo demeti arızalıdır.

Yüksek voltaj akü sıcaklık sensörünü bir ohmmetre ile kontrol edin. Konektörü çıkarın, ohmmetreyi 200000 ölçeğine ayarlayın. Ayrıca sensör terminallerini de kontrol edin.

Bu adımlar arızayı bulamazsa, PCM’ye kötü bir bağlantı olabilir veya PCM’nin kendisi arızalı olabilir. Bu durumda, kontrol ünitesinin yeniden programlanması veya değiştirilmesi için bir uzmana danışmak en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0A81 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (Escape, Fusion)
 • Hyundai
 • Toyota (Prius)

Arıza kodu P0A81 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0A82, P0A83, P0A84, P0A85.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin