Hata kodu P0A8D – 14 volt güç modülü sistem voltajı düşük

Hata kodu P0A8D “14 volt güç modülü sistem voltajı düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “14 Volt Power Module System Voltage Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0A8D hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. Hata P0A8D, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P0A8D – 14 volt güç modülü sistem voltajı düşük

Bu hata kodu “düşük güç sistemi voltajı” olarak tanımlanır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) düşük bir 14V güç modülü voltajı tespit ettiğinde ayarlanır.

Alçak gerilim sistem akımının dikkatli gözlemi 14V güç modülü tarafından yapılır. Yardımcı DC güç modülü olarak da bilinir. 14V güç modülü tarafından sisteme bir hata kodu kaydedilecek ve düşük voltaj sistemi devre dışı bırakılacaktır.

Bu sorun bir elektrik arızasıdır. Ve dengesiz bir okuma, gösterge panelindeki uyarı ışığının yanmasına neden olacaktır. Ayrıca, P0A8D hata kodu kaydedilecek ve bir arıza olarak saklanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0A8D hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Alçak gerilim sisteminin yanlış çalışması.

P0A8D, elektrik sisteminde sorunlara neden olabileceğinden oldukça ciddi bir arızadır. Diğer araç sistemlerinin çalışmasını da etkileyebilir. Bu nedenle, arıza tespit edildiğinde arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P0A8D, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hasarlı 14 V güç kaynağı modülü.
 • 14V güç modülü kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Güç modülü 14 volt devresinde zayıf elektrik bağlantısı.
 • Güç modülü yazılımı hatalı çalışıyor ve güncellenmesi gerekiyor.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0A8D nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0A8D’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Akünün tamamen şarj edilmiş ve çalışır durumda olduğunu kontrol edin.
 2. Kablo demetlerini ve konnektörleri hasar açısından inceleyin.
 3. Arızalıysa 14 volt güç modülünü değiştirin.
 4. 14 volt güç modülünün yazılımını güncelleyin.
 5. Hata devam ederse, PCM modülünü kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Herhangi bir arıza için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

P0A8D hatası için sorun giderme, olası hasar veya arızalar için kablo demetinin görsel olarak incelenmesiyle başlamalıdır. Olası herhangi bir hasar derhal onarılmalıdır.

14V güç modülü daha sonra hasar veya arızalara karşı dikkatlice kontrol edilmelidir. Bir sorun tespit edilirse, derhal giderilmelidir. Bazen 14 V güç modülü yazılımı güncellenmezse araçta bir hata kodu kalır. Bu nedenle bu durum kontrol edilmeli ve yazılım güncellenmelidir.

Akünün kontrol edilmesi

Akünün tamamen şarj edilmiş olduğundan emin olun ve terminallerde asit birikmesi belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca terminal bağlantılarının sağlam olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse terminalleri temizleyin, onarın veya değiştirin.

Tüm güç tüketicilerinin kapalı veya bağlantısının kesilmiş olduğundan emin olun ve akünün boşalmadığından emin olmak için sistemi kontrol edin. Bir sızıntı tespit edilirse, suçluyu belirlemek ve gerekirse onarmak için tüm devreleri tek tek izole edin.

Aküyü yük altında kontrol edin ve bir kusur bulunursa değiştirin. Tüm kodları silin ve arızanın geri dönmediğinden emin olmak için sistemi yeniden test edin. Akü kılavuzdaki teknik özelliklere uygun olarak çalışıyorsa. Kablo demetinde bir arıza bulunmazsa, alternatörü kontrol etmeye devam edin.

Alternatör testi

Tüm kabloların bağlı olduğundan emin olun, OBD-2 tarayıcıyı bağlayın ve motor çalışırken alternatör çıkışını kontrol edin. Alternatör çıkış değeri 14 voltu geçmiyorsa, alternatör arızalı olabilir, ancak kablo tesisatı kontrol edilmelidir.

Tüm bağlantıların düzgün olduğundan emin olmak için tüm birincil ve ikincil toprak bağlantılarını kontrol edin. Kötü topraklama genellikle bağlantı noktalarında aşırı ısınmaya neden olur. Bu nedenle tüm kablo pabuçlarında yanma, kavrulma veya kıvılcım belirtisi olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse tamir ettirin.

Motor rölantide çalışırken alternatör çıkışının 14,2V aralığında olması gerektiğini unutmayın. Ve motor devri arttığında yaklaşık 14,6 V.

Kod devam ediyorsa ve kablo tesisatında bir hata yoksa, ancak şarj oranı belirtildiği gibi değilse, alternatör arızalıdır. Ancak bunun bir tarama aleti ile teyit edilmesi gerekir. Tarama aleti mevcut değilse, alternatör arızasını doğrulamak için bir multimetre kullanılmalıdır.

Aralıklı arıza veya PCM arızası

Yukarıda açıklanan işlemler çoğu araç için geçerlidir ve P0A8D kodunu silmeleri gerekir. Ancak, kod geri gelirse, muhtemelen aralıklı bir arıza mevcut olabilir. Bu durumda, doğru teşhis ve nihai onarım yapılmadan önce sorunun kötüleşmesine izin vermek gerekecektir.

PCM alternatör çıkışını kontrol ediyorsa, anormal sistem voltajının PCM’ye zarar verme olasılığı da vardır. Bu durumda PCM değiştirilmeli, yeniden programlanmalı ve araç kontrol edilmelidir. Herhangi bir kodun geri dönüp dönmediğini görmek için.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0A8D ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Mazda (2, 3, 6, CX-3, CX-5)

Arıza kodu P0A8D ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0A8B, P0A8C, P0A8E, P0A8F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin