Hata kodu P0A93 – inverter “A” soğutma sistemi performansı

Hata kodu P0A93 “inverter “A” soğutma sistemi performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Inverter “A” Cooling System Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0A93 hatasının kodunun çözülmesi

Arıza kodu P0A93 sadece hibrit araçlarda gösterilmek üzere tasarlanmıştır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) inverter soğutma sisteminde bir arıza tespit ettiğini gösterir. “A” harfi ile tanımlanan inverteri ifade eder.

Hata kodu P0A93 – inverter

İnvertör, HV bataryanın yüksek voltajlı DC akımını elektrik motoru için AC akıma dönüştürür. Ayrıca, alternatif akım alternatör ve diğer elektrik motorları tarafından kullanılır.

Dönüştürme işlemi sırasında, herhangi bir elektrikli cihaz gibi bir invertör de ısı üretir ve bu da soğutma sistemi yoksa çalışmasını engelleyebilir. Bu nedenle, elektrik motoru ve jeneratör gibi invertör de elektrikli pompa, fan ve radyatör içeren özel bir sistemle soğutulur.

Bu soğutma sistemi bağımsızdır ve motor soğutma sisteminden bağımsızdır. Hibrit Kontrol Modülü elektrikli pompayı, fanı ve soğutma sistemini tam olarak izler ve ayrıca arızaları kaydeder.

Hibrit Kontrol Modülü elektrikli invertör soğutma pompasında, fanda veya radyatörde bir arıza tespit ederse, P0A93 kodunu kaydedecektir. Arıza gösterge lambası (MIL) daha sonra yanabilir.

Çoğu araç için, uyarı lambasının yanması için birkaç arıza döngüsü gerekecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0A93 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları mevcut olabilir.
 3. İnverterde ciddi ısınma.
 4. Araç performansında azalma.
 5. İnvertörün aşırı ısınması nedeniyle acil motor kapatma.

P0A93 kodunun ciddiyeti yüksektir çünkü inverter soğutma sistemi arızalandığında aşırı sıcaklık artışı riski vardır. Bu da acil bir durumda motorun kapanmasına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0A93, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • İnverterin soğutma sistemi arızalı.
 • Su soğutma pompası (pompa) arızalı.
 • Korozyon, gevşek veya kırık elektrik kabloları.
 • Konektörlerin elektrik bağlantısı hatalı.
 • Soğutma fanı arızalı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir hibrit modülüdür.

Arıza kodu P0A93 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0A93’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P0A93 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, inverter soğutma sistemiyle ilgili elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Su soğutma pompasını (pompa) kontrol edin.
 6. Soğutma fanını test edin.
 7. Aküyü test edin ve sistem voltajının normal olup olmadığını kontrol edin.
 8. Sorun devam ederse, hibrid kontrol modülünü kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0A93 için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Görsel inceleme

İnverter soğutma sistemini görsel olarak inceleyin, soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin. Hortumları inceleyin, sıkışmış veya tıkanmış olmamalı ve kesik, yırtık veya başka bir hasar olmamalıdır.

Sistem kontrol edilmişse ve iyi durumdaysa, soğutma pompası kontrol edilmelidir. Çoğu zaman P0A93 hatasına neden olan arızalı bir pompadır.

İnverter soğutma sisteminin elektrik bağlantılarını kontrol edin. Konnektörleri ayırın ve korozyon veya bükülmüş kontak olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, terminalleri onarın ve dielektrik gres uygulayın.

Ayrıca, soğutma fanının çalışmasını kontrol edin ve motor soğutma radyatörleri, klima ünitesi ve inverter arasında kir ve toz olup olmadığını kontrol edin. Radyatör hücreleri tıkanırsa, fan verimli bir şekilde soğutma yapamayacaktır.

Bu adımlar arızayı bulamazsa, hibrid sistem modülüne kötü bir bağlantı olabilir veya modülün kendisi arızalı olabilir. Bu durumda, kontrol modülünün yeniden programlanması veya değiştirilmesi için bir uzmana danışmak en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0A93 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Lexus
 • Toyota (Camry, Highlander, Prius)

Arıza kodu P0A93 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0A7A, P0C31, P0C32.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin